Fost greu al PDL, despre miniștrii tehnocrați: Se joacă toți cu ei cum se joacă mâța cu un ghemotoc de hârtie

Radu Berceanu, fost ministru al Transporturilor, explica de acum 17 ani de ce un guvern de tehnocrați nu e fezabil. De altfel, România a cunoscut experimentul tehnocrat în 2016.

De Radu Eremia - Redactor-șef adjunct
Fost greu al PDL, despre miniștrii tehnocrați: Se joacă toți cu ei cum se joacă mâța cu un ghemotoc de hârtie

Radu Berceanu, fost ministru al Transporturilor, explica de acum 17 ani de ce un guvern de tehnocrați nu e fezabil. De altfel, România a cunoscut experimentul tehnocrat în 2016.

Scenariul cu un premier tehnocrat devine din ce în ce mai probabil.

„Nu. Să știți că despre guverne de tehnocrați se discută cam de mult în România. Și e păcat că nu s-a făcut vreo dată o experiență, ca să se vadă ce înseamnă experiența asta. Un guvern de tehnocrați e o grupă de oameni care, chipurile, sunt miniștri, și cu care se joacă toți cum se joacă mâța cu un ghemotoc de hârtie. Mai dă o labă din partea asta, o labă din partea cealaltă. Nu are nicio susținere, nu are nimic”, afirma Radu Berceanu, într-un interviu dat de PRO TV, pe 11 octombrie 2009, din care a dat Digi24 un fragment zilele trecute.

„Când cuiva îi place ce a făcut un ministru, îl laudă (…) Nimeni nu are nicio responsabilitate. Ceea ce nu cred că ne trebuie în aceste trei luni”, a completat Berceanu, care nu a fost doar la Transporturi, ci și la Industrie.

Președintele României a declarat zilele acestea că are mai multe nume de premier tehnocrat „în cap”. „În mintea mea, da, nu le-am avansat. Nu le-am avansat pentru că voi avansa în momentul în care va exista o formulă majoritară pentru asta”, a precizat Nicușor Dan

Primul guvern tehnocrat

România a trecut o singură dată prin experimentul unui guvern tehnocrat. Se întâmpla în 2025, la scurt timp după tragedia de la Colectiv. După incendiul din acest club, Victor Ponta și-a dat demisia. Klaus Iohannis l-a desemnat pe Dacian Cioloș, iar echipa alcătuită a trecut testul din popor. Însă echipa de tehnocrați a fost mereu sub tirul atacurilor PSD și de multe ori majoritatea din Parlament a luat decizii contrare guvernării.

De exemplu, de două ori au încercat să treaca proiectul de lege prinvind pensiile speciale ale aleșilor locali. De fiecare data Guvernul Cioloș le-a atacat la CCR.

Guvernul Cioloș a plecat de la Palatul Victoria pe 4 ianuarie, odată cu preluarea puterii de Cabinetul Grindeanu.

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.