Fotbal: Rezultate din Liga Campionilor

Juventus Torino şi-a asigurat practic calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins nemeritat cu scorul de 3-0 (1-0) pe Celtic, la Glasgow, marţi seara, în prima manşă a optimilor competiţiei, relatează Agerpres.

În faţa a 60.000 de spectatori, Juve a a deschis scorul prin Alessandro Matri după doar trei minute, în urma unei greşeli a fundaşului nigerian Ambrose, proaspăt campion al Africii, şi s-a apărat în marea majoritate a timpului.

Kris Commons a ratat cele mai bune şanse ale scoţienilor, care au cerut şi penalty în două rânduri, la intervenţii ale lui Lichtsteiner.

În repriza secundă, ritmul a scăzut, iar campioana Italiei s-a desprins graţie golurilor marcate de Claudio Marchisio (77) şi Mirko Vucinic (83).

Manşa a doua se va juca la Torino pe 6 martie.

De cealaltă parte, Valencia a învins Paris SG cu 1-2, în Liga Campionilor.

Sub privirile lui David Beckham, prezent în tribună, Ezequiel Lavezzi (10) a deschis scorul pentru parizieni, după ce câteva minute mai devreme Lucas şutase în bară. Argentinianul Javier Pastore a dublat avantajul oaspeţilor chiar înainte de pauză (43).

Valencia a arătat o altă faţă în partea secundă, după câteva schimbări făcute de antrenorul Valverde şi a reuşit să înscrie un gol care menţine vii speranţele sale pentru retur: Adil Rami a punctat pentru ”lilieci” în min. 90.

Zlatan Ibrahimovic, vedeta lui PSG, a fost eliminat în prelungiri (90+2), din cauza unei intrări brutale la Andres Guardado.