Liderul social-democrat consideră că investitorii au dat un semnal de ușurare după încheierea unei perioade de austeritate și cere reluarea urgentă a investițiilor în infrastructură.
„Bursa nu face propagandă”
Sorin Grindeanu a subliniat că cifrele economice din ultimele zile reprezintă un „verdict” clar al investitorilor, care ar contrazice scenariile sumbre apărute după moțiunea de cenzură. El a menționat că bursa a crescut constant de luni, iar cursul valutar a început să scadă după șocul inițial.
„În ciuda corului digital de bocitoare al lui Ilie Bolojan, apocalipsa economică promisă nu a venit. S-a produs chiar contrariul! De luni, după demiterea prim-ministrului Ilie Bolojan, pieţele au dat verdictul lor – exact opusul celui anunţat pe toate canalele: Bursa de la Bucureşti urcă a patra zi consecutiv. Dobânzile la împrumuturile României pe 10 ani scad a patra zi la rând. Cursul, după reacţia iniţială de creştere, a coborât astăzi”, a scris Grindeanu pe Facebook.
Prioritățile României „post-Bolojan”
În opinia liderului PSD, reacția piețelor arată că investitorii nu sunt speriați de schimbarea de guvern, ci mai degrabă mulțumiți. Grindeanu a cerut clasei politice să treacă rapid la deblocarea șantierelor de investiții în toată țara.
„Aceasta NU este reacția unei piețe speriate. Este reacția unei piețe care răsuflă ușurată că s-a pus capăt unei austerități care lovea în consum, în creștere și în încrederea investitorilor. Bursa nu votează la urne. Dar atunci când vorbeşte prin cifre, nu poate fi acuzată că face propagandă. Aceasta înseamnă reluarea investiţiilor, redeschiderea şantierelor de şcoli, spitale, drumuri judeţene şi alimentări cu apă şi gaze. Repornirea economiei şi stimularea mediului de afaceri reprezintă adevăratele priorităţi ale României post-Bolojan”, a adăugat acesta.
Moneda națională s-a apreciat ușor joi, după ce miercuri atinsese un maxim istoric de 5,268 lei pentru un euro, la doar o zi după căderea guvernului. BNR a anunțat un curs oficial de 5,2661 lei.
Bolojan se crede un soi de Mao, de Kim Ir Sen sau de senior japonez, ar trebui toatǎ țara sǎ plângǎ dupǎ El, sǎ ne sinucidem de tristețe etc… Trǎim într-o nebunie! Cine e ǎsta???
Ăsta nici acum nu pricepe ce l-a lovit.
Astăzi a scăzut cursul cu 0.2 bani. Oare câte miliarde a cheltuit BNR.
Grindene în loc să mergi la Cotroceni mai bine fugi cauta-l pe Mesia Kelin.
„…BNR a anunțat un curs oficial de 5,2661 lei”…
Cursul oficial de la B.N.R. îl scrie „Manole”, seara, din pik$$, dupe ce se uită la TV la „Telejurnal”…
Grindy Stiuca isi face curaj,consumul s-a prabusit in ultimele zile ,PSD +AUR e cosmarul Romaniei