„PSD-ul, în acest moment, este deschis şi are toate variantele în faţă”, a declarat Sorin Grindeanu, într-un interviu pentru Euronews.
Întrebat dacă ia în calcul posibilitatea ca PSD să intre în Opoziție, Grindeanu a răspuns: „Evident”.
”Pot să existe majorităţi şi fără PSD. Poate să existe variantă care să nu aibă în majoritate Partidul Social Democrat, ori să fie PSD parte a unei coaliţii de guvernare în condiţiile în care le-am spus de fiecare dată până acuma: o coaliţie care să cuprindă partidele pro-occidentale”, a adăugat Grindeanu.
Totodată, liderul PSD a mai spus că: „Important e acum să găsim soluţii, iar PSD-ul este dispus la a face parte dintr-o soluţie care probabil că nu în foarte scurt timp poate fi găsită, dar nici nu cred că va dura foarte mult”, a adăugat Grindeanu, arătând că ”nu se învârte lumea în jurul unui singur om”.
Sa guverneze AUR.
Grindeanu nu spune nimic. PSD si-a secretizat planul de guvernare.