Grindeanu, despre o posibilă intrare în Opoziție a PSD: Pot să existe majorități și fără PSD

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a precizat că nu exclude varianta intrării în Opoziție a social-democraților.

Grindeanu, despre o posibilă intrare în Opoziție a PSD: Pot să existe majorități și fără PSD

Sursa FOTO: captură video/ Facebook - Sorin Grindeanu

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a precizat că nu exclude varianta intrării în Opoziție a social-democraților.

Sorin Grindeanu ia totuși în calcul refacerea coaliției pro-europene care să asigure guvernarea României.

 

 

 

„PSD-ul, în acest moment, este deschis şi are toate variantele în faţă”, a declarat Sorin Grindeanu, într-un interviu pentru Euronews.

Întrebat dacă ia în calcul posibilitatea ca PSD să intre în Opoziție, Grindeanu a răspuns: „Evident”.

”Pot să existe majorităţi şi fără PSD. Poate să existe variantă care să nu aibă în majoritate Partidul Social Democrat, ori să fie PSD parte a unei coaliţii de guvernare în condiţiile în care le-am spus de fiecare dată până acuma: o coaliţie care să cuprindă partidele pro-occidentale”, a adăugat Grindeanu.

Totodată, liderul PSD a mai spus că: „Important e acum să găsim soluţii, iar PSD-ul este dispus la a face parte dintr-o soluţie care probabil că nu în foarte scurt timp poate fi găsită, dar nici nu cred că va dura foarte mult”, a adăugat Grindeanu, arătând că ”nu se învârte lumea în jurul unui singur om”.

Distribuie articolul pe:

2 comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.