UPDATE Liderii Coaliției au abordat subiectul legat de norma de hrană luni, în ședința de Coaliției. Marți, în urma unor noi discuții, au renunțat la ideea de a tăia această facilitate. Anunțul a fost făcut de premierul Ilie Bolojan. De asemenea, ministrul Radu Miruță a anunțat că se opune vehement.
UPDATE, 15.00: Sorin Grindeanu a declarat că PSD nu susține o astfel de măsură. Acesta a mai precizat că propunerea a fost a Ministerului de Finanțe și prezentată de premierul Ilie Bolojan.
„Nu s-a luat nicio decizie”, a completat acesta.
Întrebat dacă o astfel de propunere ar putea fi luată pentru a aduce bani la buget, Sorin Grindeanu a declarat că „o variantă e să dai și pe toată lumea afară, să nu mai avem niciun fel de angajați și aduci o perioadă bani la buget. Dar noi nu mai susținem tăieri”.
De asemenea, despre faptul că atât PSD, cât și USR au aceeași opinie referitoare la această propunere, și anume una negativă, Sorin Grindeanu a precizat că „s-a găsit PSD și în USR. Dacă până acum scriați că s-a găsit PSD la PNL, de data aceasta s-a găsit PSD și în USR”.
UPDATE, 14.20: Pe de altă parte, alte surse din interiorul Coaliției spun că social-democrații nu s-au opus tăierii normei de hrană. Mai mult, Daniela Pescaru, secretar de stat, este susținută de PSD în funcția de la Finanțe.
UPDATE, 13.10: Radu Miruță, ministrul Apărării, a declarat în Parlament că se opune propunerii.
„Eu, ca ministur al Apărării, nu semnez un document care presupune eliminarea normei de hrană pentru militarii Armatei Române, care există, în permanență, de la Cuza încoace. Este o normă de hrană specifică, calorică, în funcție de activiate, pentru militarii Armatei Române, care este plafonată din 2017.
Dincolo de faptul că este plafonată din 2017 și nu mai are legătură cu prețurile actuale, întreține activitatea de popotă pentru 70% dintre angajații Ministerului Apărării, activitate care nu poate fi eliminată din zona militară. Ea a fost gândită cu scopul de a oferi mai multe variante și de a fi pregătiți în caz de război.
La Ministerul Apărării cred că există zone în care se pot face reduceri de cheltuieli. Suntem cei care vom face astfel de reduceri de cheltuieli. Reducerea cheltuielilor nu poate să vină din eliminarea normei de hrană, nu poate să vină din micșorarea salariilor, nu poate să vină din micșorarea numărului de militari și nu poate să din schimbarea modului de calcul a pensiilor militare”, a spus Radu Miruță.
UPDATE, 13.00: Kelemen Hunor a venit cu clarificări și a precizat că propunerea este ca norma de hrană să fie tăiată pentru toți bugetarii care beneficiază de ea, nu doar pentru militari și polițiști.
UPDATE, 12.35: Surse politice spun pentru Cotidianul că propunerea eliminării normei de hrană a venit din partea Danielei Pescaru, secretarul de stat în Ministerul Finanțelor. Aceasta a participat la ședința coaliției de luni pentru că ministrul Alexandru Nazare nu este în țară, fiind prezent la ECOFIN.
PSD susține că propunerea a fost „îmbrățișată” de premierul Bolojan și adaugă că ei nu sunt de acord cu o astfel de măsură, potrivit unor surse din interiorul social-democraților.
Doar că nici ministrul Apărării, Radu Miruță (USR), nu îmbrățișează propunerea venită din partea Ministerului de Finanțe.
„Radu Miruță s-a opus categoric în ședința de ieri. A adus argumente și spune că i-a convins pe colegi că nu este cazul. A spus clar că, dacă se va materializa propunerea asta în documentul pe circuitul de avizare, totuși, se opune”, spun surse din interiorul USR.
CITEȘTE ȘI: SURSE Banii de hrană pentru polițiști și militari scindează Coaliția
***
Reporter: Se scoate până la urmă norma de hrană?
Kelemen Hunor: Da, da, da!
„Din toți cei care au această normă (de hrană – n.red), cam o treime și un pic înseamnă doar Armata și Internele. În jur de 800 de milioane”, spune Kelemen Hunor.
Liderul UDMR precizează că eliminarea sporului de hrană ar aduce la buget 2,4 – 2,5 miliarde de lei, potrivit calculelor Ministerului de Finanțe. Adică, un impact pozitiv de aproximativ 0,12% din PIB.
„Asta e propunerea și a rămas să discutăm (…) Dacă săptămâna viitoare ajunge în Parlament, da”, adaugă Kelemen Hunor.
Cuantumul normei de hrană
Guvernul a decis ca, din luna ianuarie 2026, indemnizația de hrană să fie acordată doar angajaților cu salarii de 6.000 lei net sau mai mici, iar valoarea ei a rămas plafonată la suma de 347 de lei pe lună, potrivit datelor de la ministere.
În schimb, norma de hrană pentru militari și polițiști e în cuantum de 34 lei/zi.
România are aproximativ 1,28 milioane de bugetari, dintre care 124.860 la Ministerul Afacerilor Interne și 75.585 la Ministerul Apărării, potrivit datelor din luna noiembrie.
De miliție și ciomăgarii din jeg-darmerie,de plutoanele de reprimare NU se vor atinge că NU sunt imbecili totali.
În caz că se satură Ion, Gheorghe,Vasile și ies cu ciomegele să regleze treabă ia să vedeți cum intervine garda pretoriană a escrocilor să-i apere.
Atenție la tentativa de destabilizarea a româniei ca stat suveran ! 80-90% din ungurii de pe teritoriul româniei au cetățenie maghiară,inclusiv așa zișii ”parteneri de coaliție” din udmr !
Pacat, ca s-a razgandit !
Vraja marii! A scăpat norma de hrană neimpozabilă de parca am fi pe front și am mânca la gamela! Problema este a sporurilor care depășesc 300% din solda de funcție. Toate sporurile, deștepții le-au băgat în solda de funcție de aia nu reușesc să facă echitate între militari trecuți în rezervă și cei activi. Cei în retragere nu contează decât la pomeni! Să trăiți, să-i pomeniți! În toate orașele, la restaurante nu găsești un loc sa faci o „pomana” pe cinste! Suntem pe crestere negativă la „demografie” precum la democrație” Succesuri Bolo, om providențial!
Asta e prea puțin. Toate salariile și pensiile sub 10.000 de lei trebuiesc tăiate complet pentru a se diminua deficitul bugetar. Trebuie să rămână în plată doar salariile și pensiile de peste 10.000 de lei pentru că fiind mai puține la număr nu afectează deficitul. Pensionarii cu pensii peste 10.000 să se reangajeze dar să lucreze gratis împreună cu cei care au salarii sub 10.000 până la dispariția lor naturală. Numai așa România va ajunge o țară prosperă.
PS. Poșta Română a virat multe pensii cash în luna februarie în bancnote de 10 și de 5 lei pentru a convinge pensionarii să-și deschidă cont bancar. Drept urmare mulți pensionari se gândesc să renunțe definitiv la pensie și să se angajeze ca voluntari.
Astia pe langa salarii babane mai au si norma de hrana? Eu nu am, ma descurc din salariul asta mic pe care-l am. Iar ei au si norma de hrana???
Deci nici reduceri de salarii, nici taierea normei de hrana. Ei nu sunt romani, ei nu trebuie sa contribuie la salvarea tarii. Bravo!!!
Eu am muncit 40 de ani și nu am avut nici normă de hrană și nici voucher de vacanță.
Nu îți convine salariul, îți cauți de drum.
@bandidos (15:25): Poate se vor trezi si cei din activitate si-si vor da seama ca la trecerea in rezerva cu drept de pensie, aceasta va fi ‘inghetata’, adica nicio actualizare, doar indexare cu inflatia, daca binevoieste guvernul sa o acorde.
34 lei x 31 de zile=1.054 lei/luna neimpozabili!
Mai e ceva de adaugat?! Au taiat drepturile de hrana ale lucratorilor din mina. Au taiat de la bolnavi, de la mame….Fara cuvinte! De la ei cei care au creat aceste crize nimic! nimic! Ei au mancat, partidele au votat, au acompaniat,pe noi ne obliga sa le platim. Nu taie sponsorizarea partidelor nici in al doispilea ceas. Ce conducere este aceasta?! Vor sa refaca visteria tarii doar cu biruri de la cetateni. Pensionarii au muncit o viata, si-au lasat sanatatea unde au lucrat, intr-o viata de om la locul de munca….cate nu a suportat un om!!! iar acesti ”domni” le suprima dreptul la o batranete dupa cum si-a pregatit-o fiecare. Incredibili ce zile traim! Un singur lucru dorim . Sa raspunda in fata legii pt ac fapte.
Care lege? Căci tot ei asigura pensiile speciale ale magistratilor! Vine sa ii judece?
La profesori au taiat deja norma de hrana. Acum vedem care sunt bugetarii de lux, cei la care se va pastra norma de hrana, pensii speciale, pensionare la 45 ani, sporuri, etc
Succesuri guys! Un plutonier a ajund să aibă o pensie mai mare ca a unui colonel cu tot felul de sporuri inventate după 2017.
Bolojan&Co sunt lipsiti total de bun simt si de instinct de supravietuire, cand s-apuca sa taie 347 lei/luna hrana zilnica a politistilor. Adica, politstii cu burta goala, patruleaza prin frig si ploaie si zapada, in timp ce haita politrucilor isi umfla burdihanele cu specialitati. Asa a sfarsit si Ceausescu.
vai de politistii ce umbla cu burta goala. Adevarul ca mai toti romanii voteaza cu burta.
Rezultatul, minus 200 miliarde euro.
Cred ca esti prost informat cu privire la hrana politistilor… 347 pe luna? poate de 3 ori mai mult… Esti dezinformator intentionat nene polismen…
Da sporul de „doftorat” copy-paste când se elimină? Da sporul de „oskar” de 50
% din solda de funcție ( lucrări de excepție, adicătelea mese grețoase la cei care vin în control),când se elimină?
“Ea, (normă de hrană specifică) a fost gândită cu scopul de a oferi mai multe variante și de a fi pregătiți în caz de război.” Adevărata afirmație dar dacă la popotă mâncare vine în cutii de plastic tip catering, afacerea cine știe cui, precum paza unițăților militare cu firme de pază ale unor ofițeri superiori din interne pensionați la 45 de ani, e clar cât de reală e pregătirea de război.
Din câte mai țin minte, și polonicul era o armă, pe vremea mea. Erau bucătării de campanie iar respectivii se presupunea că pot învăța câte ceva despre din ce se poate face mâncare când n-ai din ce, adică despre comestibile pe timp de război.
Foarte bine si util.
Sa simta si ei ca traiesc in Iepoca de Aur Capitalista, mult visata in Dec 1989.
1 buc.bulițai/160 locuitori-copii sub 10 și bătrâni peste 70 rezultă 1 pe la 140 furajate,+30 varii foncționeri dintre care 25 fac cât un calculatoriu și iaca unde se duc taxele.Vb unui universitarii de acu fo 30 de ani”da’ noi de ce nu luăm bonuri de masă? Ce dacă avem salarii mari, dar poți lua mâncare pentru câine, de egzemplu!)
Nu au curaj sa rupă coaliția niciunul ca ii manca pușcăria pe mulți. Poporul o știe…
Daca taie nu mai au cum plati voucherele de vacanta, care se plateau prin supraimpozitarea normei de hrana. Caz in care moare de foame privatul din horeca.
Credeti ca vor slabi,cu norma de hrana taiata?Sondaj
Ma teroristilor, foamea fara masura a bagat Romania in faliment.
Pai daca de furat mai putin nu vreti… Ce sa taie? De la sclavi deja ia 75%. daca iei mai mult pleaca toti.. sau nu mai munceste niciunu
Datele despre aparare nu mai sunt secrete (confidențiale)? Ori este concurs de cine da mai mult pe goarna.
Adică cum ? S-ajungă jandarii și melițienii niște aschimodii ? Cum mai pot ei să-i „cocoșeze pe huidumele de MINIERI și de pensionari ? Ce , nu prea mai sunt MINIERI , după „podul de la Stoenești ? Și oricum ăstora în loc de „masa caldă „ le-au dat o „bătută all -inclusive cu strigături ? ÎNAINTE ACILEA ERA CA LA STUP – albinele trudeau și rodul era la comun , mai puțin pt. trăntori – care erau scoși la „aerisit . ACUMA EI SUNT PUȘI LA ÎNGRĂȘAT , SĂ PUNĂ PARUL PE ALBINE.
Bravo coalitia!
De undeva trebuie sa va vina sfarsitul.
Pe cei carora le taiati banii de hrana vreti sa-i trimiteti sa lupte pentru slava kakraina si maia soros?