(VIDEO) Halep, ce victorie după loviturile de baros!

Simona Halep s-a calificat miercuri seara în sferturile turneului de la Dubai după ce a învins-o, cu mari emoții, pe tunisianca Ons Jabeur, locul 45 WTA, în turul doi, scor 1-6, 6-2, 7-6(7). Simona a fost la un pas de eliminare după ce a condus cu 4-1 în decisiv și 6-3 în tie-break. Ons Jabeur s-a dovedit o nucă mai tare decât o arată locul pe care îl ocupă în clasament.

Jucătoarea din Tunisia a început în forță meciul, cu un serviciu puternic și lovituri năucitoare, făcând dublu break și încheind prima manșă cu un categoric 6-1.

Setul 2: Simona și-a revenit, trecându-și în cont mai întâi un dublu break. Halep n-a reușit să închidă totuși setul când a servit la 5-1, dar a făcut apoi un alt break.

Setul 3: Halep a făcut primul break al manșei, reușind să se desprindă la 4 -1. De aici lucrurile s-au complicat însă iar pentru româncă. Ons Jabeur și-a trecut în cont un break și a egalat la 4-4! A urmat apoi un alt break al tunisiencei, dar Simona a trimis decisivul în tie-break. Românca a câștigat greu tie-break-ul  după ce a condus cu 6-3. Simona s-a distanțat și a făcut 6-3, dar a ratat trei mingi de meci. Jabeur a avut și ea o minge de meci, la 7-6, dar Halep a revenit și câștigat meciul. Într-un final dramatic s-a impus cu 9-7 în tie-break.

Simona va juca în sferturi joi cu Aryna Sabalenka, 13 WTA, care a învins-o la începutul acestui an pe româncă la turneul de la Adelaide.

Reacția lui Halep după meciul cu Ons

„A fost un meci foarte dificil. E o jucătoare care nu dă ritm şi nu ştii la ce să te aştepţi. Mi-e greu să explic cum a fost acest meci. Mă bucur că nu am renunţat la niciun punct. În tie-break nu mi-am dat seama că a avut minge de meci. Nu mă plâng. După o perioadă în care nu am jucat niciun meci, azi am jucat bine. La 5-1 a fost un mic blocaj (la spate – nr.). M-am speriat puţin. Cu cât am dat drumul la mişcare m-am simţit mai bine. Sper să nu am nicio durerea spus Halep, recunoscând în același timp că a avut și șansă în acest meci.

Despre viitoarea adversară, a precizat: „A fost un meci interesant la Adelaide, dar cu siguranţă nu am jucat cel mai bun tenis al meu, ea a fost în formă la meciul acela, având nişte meciuri înainte au ajutat-o. Mâine va fi o nouă zi, sper să joc mai bine ca la Adelaide, sunt <all in> şi sper să câştig.”

La turneul de la Dubai, Simona este principala favorită. Printre adversarele de calibru care au părăsit competiţia se numără Belinda Bencic, Sofia Kenin sau Elina Svitolina.

Jabeur a câştigat în debut, la Dubai, în faţa americancei Alison Riske.

Ons Jabeur este jucătoarea care a eliminat-o pe Caroline Wozniacki anul acesta la Australian Open, ultimul meci al danezei în circuit.

Până la această partidă, Halep și Jabeur s-au mai întâlnit o dată pe terenul de tenis, la turneul de la Beijing, când Jabeur a reuşit să o învingă pe Simona, după ce jucătoarea din România s-a retras după ce pierduse primul set cu 6-1. Atunci Simona a acuzat o accidentare.