Hocheiștii ruși nu au știut să piardă cu demnitate în fața Canadei

Ultima sirenă a Campionatului mondial de hochei, ediţia 2015, s-a auzit la Praga şi a stabilit numele echipei care este noua stăpână a gheţii.

Aceasta este naţionala Canadei, care s-a impus categoric, în ultimul act, în faţa reprezentativei Rusiei.

Purtătorii frunzei de arţar au dominat prima repriză, pe care au câştigat-o cu 1-0. Dar greul abia acum venea pentru ruşi, nord-americanii reuşind o parte secundă de vis, în care au mai marcat de trei ori. Canadienii au continuat recitalul şi în ultima repriză, ducând scorul la 5-0 prin Giroux şi majorându-l la 6-0 prin Mackinnon.

Rusia, care până în minutul 50 nu reuşise decât 7 şuturi spre poarta adversarilor, au marcat golul de onoare prin Malkin, dar finala era deja jucată. Partida s-a încheiat cu 6-1, iar Canada intră în posesia unui alt titlu mondial după 8 ani de la ultimul triumf.

După terminarea meciului, ruşii nu au putut digera rezultatul de pe tabela de marcaj şi au întors spatele adversarilor şi spectatorilor, plecând în timpul intonării imnului naţional al Canadei.

Potrivit agenției TASS, citată de Washinton Post, jucătorii ruși vor fi sancționati pentru lipsa de sportivitate din timpul premierii. TASS notează însă că au existat jucători ruși care au rămas pe gheață la finalul meciului și au încercat să-i oprească pe colegii lor să meargă la vestiare înainte de intonarea imnului Canadei.