Înfrângere categorică şi inexplicabilă pentru Halep

Simona Halep a evoluat de parcă ar fi fost o jucătoare din zona 180-220 WTA. Cel mai slab meci al Simonei din ultimii 3 ani. Pennetta nu a arătat mare lucru.

Un 1-6, 3-6 inexplicabil !

Înfrângere incredibilă a Simonei Halep în prima semifinală de la US Open. În faţa unei jucătoare cu multă experienţă, dar care nu a arătat nimic deosebit în tot turneul, cu excepţia a unui set din turul III cu Petra Cetkovská şi un set în sferturi cu Petra Kvitova. Simnona Halep a pornit ca mare favorită în acest meci (între 1.27 şi 1,33 a avut cote de victorie, în timp ce Pennetta, între 3.44 şi 3.82). În primul set am crezul că nu Simona se află în teren, ci o jucătoare din zona locurilor 180-220 din clasamentul WTA. Mingi extrem de simple trimise în fileu, servicii slabe, mobilitate redusă, asta am văzut la Halep în primul set, culmea, în faţa unei adversare care a făcut un simplu joc de aşteptare şi nimic mai mult. Scorul de 1-6 a reprezentat oglinda a ceea ce s-a întâmplat în primele 29 de minute.

În debutul setului secund am asistat la un uşor reviriment al Simonei Halep care a condus cu 1-3, după care ea a revenit la „non-jocul” din primul set. Culmea în acest set a început şi Pennetta să joace mai bine. Şi acest set se poate spune că nu a fost câştigat de Pennetta, ci a fost pierdut de Halep. Fapt rarisim, în setul secund, Pennetta a făcut 15 puncte consecutive. O concluzie, la cald, Halep a părut plictisită, şi fără chef de joc. Poate nu a vrut să joace împotriva Serenei Williams în finală, unde, este cuvânt de ordine, americanca trebuie să facă Marele Slam şi să fie prima jucătoare din USA care realizează această performanţă.

Set 1. Pennetta – Halep 6-1
(Primul serviciu: Pennetta)
1 – 0 (0:15, 15:15, 30:15, 40:15)
1 – 1 (0:15, 0:30, 0:40)
2 – 1 (0:15, 15:15, 30:15, 30:30, 40:30, 40:40, 40:A, 40:40, A:40, 40:40, A:40)
3 – 1 (0:15, 15:15, 30:15, 40:15BP, 40:30): break Pennetta
4 – 1 (0:15, 15:15, 30:15, 40:15)
5 – 1 (0:15, 15:15, 30:15, 40:15, 40:30, 40:40, 40:A, 40:40, A:40): break Pennetta
6 – 1 (0:15, 15:15, 30:15, 40:15, 40:30)
(timp de joc: 29 minute)

Set 2. Pennetta – Halep 6-3
(Primul serviciu: Halep)
1 – 0 (15:0, 30:0, 30:15, 40:15): break Pennetta
1 – 1 (0:15, 0:30, 0:40): break Halep
1 – 2 (15:0, 15:15, 15:30, 15:40)
2 – 3 (15:0, 15:15, 30:15, 40:15): break Pennetta