Maia Sandu critică proiectul S.O.S. România privind unirea: „Nu aşa se face unirea”

Maia Sandu respinge proiectul S.O.S. România privind unirea și spune că inițiativa ajunsă la Senat ar urmări compromiterea subiectului. Proiectul a trecut tacit de Camera Deputaților.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
Maia Sandu critică proiectul S.O.S. România privind unirea: „Nu aşa se face unirea”

Maia Sandu respinge proiectul S.O.S. România privind unirea și spune că inițiativa ajunsă la Senat ar urmări compromiterea subiectului. Proiectul a trecut tacit de Camera Deputaților.

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, spune că inițiativa S.O.S. România privind unirea României cu Republica Moldova, trecută tacit de Camera Deputaților, urmărește discreditarea ideii unirii și nu reprezintă o cale reală pentru un asemenea demers.

Maia Sandu a declarat că proiectul depus de partidul condus de Diana Șoșoacă este o acțiune cu scop politic.

„Este un document propus de un agent al Moscovei şi scopul acestei acţiuni este să discrediteze ideea unirii, nu altceva. E ca şi cum eu m-aş duce mâine în Parlament cu o iniţiativă legislativă în care aş scrie că vrem ca Franţa să devină parte a Republicii Moldova. Guvernul rog să pună în aplicare. Nu aşa se face unirea, noi cu toţii înţelegem foarte bine”, a declarat Maia Sandu, conform News.ro.

Întrebată dacă un referendum privind unirea cu România ar putea avea loc curând, aceasta a spus că Republica Moldova nu este aproape de un astfel de scenariu.

Proiectul merge la Senat

Inițiativa legislativă a fost depusă în Parlamentul României pe 14 aprilie. Guvernul a dat aviz negativ proiectului. Avize negative au venit și de la Comisia juridică și Comisia pentru drepturile omului din Camera Deputaților.

În lipsa unei dezbateri și a unui vot în plen, proiectul a fost considerat adoptat tacit pe 24 iunie. Documentul va fi transmis Senatului, care este for decizional.

Potrivit proiectului, Parlamentul României ar urma să decidă unirea cu Republica Moldova. Documentul cere Guvernului României să înceapă „de urgenţă, imediat” negocieri cu autoritățile de la Chișinău pentru „definitivarea unirii cu Republica Moldova”.

Reacții și context

Fostul președinte prorus al Republicii Moldova, Igor Dodon, a criticat inițiativa. El a susținut că autoritățile de la București au admis începerea unor proceduri „pentru a pregăti anexarea teritorială a Republicii Moldova, aşa-zisa Unire”.

„Este regretabil că politicienii din România au lansat o astfel de politică imperialistă, care riscă să certe ambele ţări. Şi este ruşinos că politicienii de la conducerea Moldovei tac sau aprobă tacit expansionismul teritorial românesc”, a mai spus Dodon.

Maia Sandu a vorbit de mai multe ori în acest an despre o posibilă unire cu România. Ea a spus inclusiv că ar susține ideea, dacă ar exista un referendum pe această temă. În mai, la Strasbourg, președinta Republicii Moldova a spus că autoritățile de la Chișinău ar putea analiza reunificarea ca rută alternativă spre UE, dacă procesul de aderare ar stagna.

Potrivit unui sondaj iData, 41% dintre cetățenii Republicii Moldova susțin unirea cu România. În România, sprijinul este de aproximativ 72%.

Pe 27 martie 2018, la 100 de ani de la unirea Basarabiei cu România, Parlamentul de la București a adoptat o declarație pe această temă. În document se arată că România „va fi întotdeauna pregătită” să vină în întâmpinarea unui demers de reunificare, dacă cetățenii Republicii Moldova vor dori acest lucru.

CITEȘTE ȘI

Rusia reacționează după adoptarea proiectului de unire a României cu Republica Moldova: „Ar trebui folosit termenul anexare”

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.