Purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, a sfătuit Occidentul să folosească termenul „anexare” în legătură cu intenția României de a absorbi Moldova, transmite agenția rusă de presă TASS.
Comentând adoptarea de către Camera Deputaților a României a unui proiect de lege privind unificarea României cu Moldova, Zaharova a declarat că Bucureștiul pregătește de mult timp planuri legate de absorbția Moldovei, chiar dacă nu există unanimitate la vârful statului.
„Ce fel de asociere este aceasta? Unificarea presupune o aspirație reciprocă și, cel mai important, probabil, un plebiscit (n.red. referendum). Asta înseamnă unificare. Iar când este vorba despre o preluare, atunci așa ar trebui numită”, a spus diplomata.
„Așa arată anexarea”
„Vorbind figurativ, desigur, în conștiința generală, exact așa arată anexarea. Și, din moment ce acest cuvânt «anexare» este folosit constant în presa occidentală, la Bruxelles, în Parlamentul European, fără o bază juridică adecvată în ceea ce privește țara noastră”, a spus Zaharova.
Aceasta a reamintit că toate deciziile privind reunificarea teritoriilor și regiunilor din Ucraina au fost luate „exclusiv pe baza voinței populației, care s-a exprimat în conformitate cu legea și sub supraveghere internațională”.
Astfel, purtătoarea de cuvânt a MAE rus recomandă folosirea termenului de anexare „într-o situație care are cu siguranță toate motivele pentru o astfel de calificare.”, a mai spus oficialul rus.”
MAE rus acuză „ignorarea” opiniei moldovenilor
Zaharova a subliniat faptul că opinia moldovenilor este, ca de obicei, „ignorată în mod deschis”.
„La urma urmei, ar merita mai întâi să fie întrebați dacă doresc această așa-numită asociere, care în realitate este o preluare. Într-adevăr, amintirile perioadei dificile a ocupației românești a Basarabiei din 1918 până în 1940 sunt încă vii în memoria generației mai în vârstă de acolo. Ca să nu mai vorbim că un astfel de pas este puțin probabil să ajute la depășirea blocajului în problema transnistreană”, a menționat ea.
Anterior, ambasadorul Rusiei la București, Vladimir Lipaev, a declarat într-un interviu acordat TASS că majoritatea moldovenilor nu susțin unificarea cu România.
„a sfătuit Occidentul să folosească termenul „anexare” . Anexare sau absorbtie, este pamant romanes . Totusi cu atatia rusi acolo, nu ne trebuie balamuc precum in Ucraina. NU o vrem!!!