Mohammad Murad: „Simion a schimbat în ultimul moment decizia privind votul”

Potrivit acestuia, cu doar o jumătate de oră înainte de vot, George Simion trimisese mesaje text partenerilor de negociere în care dădea asigurări că va lăsa votul la liber.

De Mădălina Hodea - redactor
Mohammad Murad: „Simion a schimbat în ultimul moment decizia privind votul”

Potrivit acestuia, cu doar o jumătate de oră înainte de vot, George Simion trimisese mesaje text partenerilor de negociere în care dădea asigurări că va lăsa votul la liber.

Deputatul AUR Mohammad Murad susține că liderul partidului, George Simion, ar fi schimbat în ultimul moment modul în care parlamentarii urmau să voteze la Guvernul Veștea de la o poziție strict coordonată un posibil „vot la liber”. Potrivit lui Murad, această schimbare bruscă ar fi creat confuzie în rândul aleșilor AUR, unii dintre ei neavând clar instrucțiunile finale înainte de vot.

Mohammad Murad, deputatul AUR care a cerut constant ca partidul să voteze guvernul Veștea, a declarat joi seară la Realitatea TV că decizia de a vota împotriva lui Veștea nu a fost una asumată transparent de partid, ci impusă în ultima secundă de George Simion, după ce acesta purtase peste 15 negocieri secrete de care liderii de grup și parlamentarii nu ar fi știut. Mai mult, Murad a susținut că Simion ar fi promis că lasă votul parlamentarilor AUR la liber, scrie G4Media.

Potrivit declarațiilor lui Murad, inițial ar fi existat semnale că votul parlamentarilor AUR ar putea fi lăsat „la liber”, ceea ce ar fi permis fiecărui ales să decidă individual dacă susține sau nu noul guvern. Ulterior însă, poziția conducerii s-ar fi schimbat brusc, iar Simion ar fi transmis un mesaj ferm prin care cerea parlamentarilor să adopte o linie comună de acțiune. Situația ar fi creat incertitudine în rândul aleșilor, în lipsa unei decizii clare comunicate la timp.

Ce spune Mohammad Murad

Controversatul afacerist a explicat și motivele pentru care s-a certat cu Simion în Parlament după votul de luni seară.

„M-am supărat pentru că nu este normal să fim lăsați în întuneric și să nu știm poziția partidului decât după ce vorbește Simion, în momentul în care a strigat că trădătorii rămân în sală”, a spus el.

Potrivit acestuia, cu doar o jumătate de oră înainte de vot, George Simion trimisese mesaje text partenerilor de negociere în care dădea asigurări că va lăsa votul la liber: „La ieșire, în jurul orei 09:30, el trimisese mesaje prin care spunea că o să lase votul la liber. Am mesajul la mine, mi l-a retrimis persoana respectivă”, a spus Murad.

Grindeanu, prima reacție după întâlnirea cu Bolojan și Fritz de la Vila Lac: „Se fac primii paşi pentru un nou Guvern”

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.