Mohammad Murad, deputatul AUR care a cerut constant ca partidul să voteze guvernul Veștea, a declarat joi seară la Realitatea TV că decizia de a vota împotriva lui Veștea nu a fost una asumată transparent de partid, ci impusă în ultima secundă de George Simion, după ce acesta purtase peste 15 negocieri secrete de care liderii de grup și parlamentarii nu ar fi știut. Mai mult, Murad a susținut că Simion ar fi promis că lasă votul parlamentarilor AUR la liber, scrie G4Media.
Potrivit declarațiilor lui Murad, inițial ar fi existat semnale că votul parlamentarilor AUR ar putea fi lăsat „la liber”, ceea ce ar fi permis fiecărui ales să decidă individual dacă susține sau nu noul guvern. Ulterior însă, poziția conducerii s-ar fi schimbat brusc, iar Simion ar fi transmis un mesaj ferm prin care cerea parlamentarilor să adopte o linie comună de acțiune. Situația ar fi creat incertitudine în rândul aleșilor, în lipsa unei decizii clare comunicate la timp.
Ce spune Mohammad Murad
Controversatul afacerist a explicat și motivele pentru care s-a certat cu Simion în Parlament după votul de luni seară.
„M-am supărat pentru că nu este normal să fim lăsați în întuneric și să nu știm poziția partidului decât după ce vorbește Simion, în momentul în care a strigat că trădătorii rămân în sală”, a spus el.
Potrivit acestuia, cu doar o jumătate de oră înainte de vot, George Simion trimisese mesaje text partenerilor de negociere în care dădea asigurări că va lăsa votul la liber: „La ieșire, în jurul orei 09:30, el trimisese mesaje prin care spunea că o să lase votul la liber. Am mesajul la mine, mi l-a retrimis persoana respectivă”, a spus Murad.