Grindeanu, prima reacție după întâlnirea cu Bolojan și Fritz de la Vila Lac: „Se fac primii paşi pentru un nou Guvern”

Sorin Grindeanu a avut o primă reacție, pe Facebook, după discuțiile cu PNL, UDMR și USR de la Vila Lac, și anunță că „se fac primii pași” pentru o nouă guvernare.

Grindeanu, prima reacție după întâlnirea cu Bolojan și Fritz de la Vila Lac: „Se fac primii paşi pentru un nou Guvern”

Sorin Grindeanu/ FOTO Facebook Partidul Social Democrat

Sorin Grindeanu a avut o primă reacție, pe Facebook, după discuțiile cu PNL, UDMR și USR de la Vila Lac, și anunță că „se fac primii pași” pentru o nouă guvernare.

Liderul social-democrat a scris joi seară, pe pagina sa de Facebook, că se fac „primii pași” către „un nou Guvern”, însă acuză USR că alimentează criza politică și că „blochează toată țară”.

„Se fac primii paşi pentru un nou Guvern.
Astăzi, am convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor Acord politic- legate de țintele macroeconomice, PNRR, OCDE și SAFE.”, a scris Sorin Grindeanu pe Facebook.
Liderul PSD punctează faptul că „zilele sunt importante”, în contextul în care se apropie începerea discuțiilor oficiale dintre statul român și agențiile de rating.
„Nu pot însă să nu remarc exhibiționismul moral al unora. Prin contorsiuni politice permanente, răzgândiri și inventarea unor felurite motive pentru ca România să nu aibă un guvern funcțional se dovedeşte – dacă mai era nevoie – că unele partide nu au vrut nicio clipă să lase din brațe funcțiile şi privilegiile.”, adaugă liderul PSD.

„S-a ajuns la deblocarea crizei prin blocaj”

Acesta spune că unele partide blochează toată țara de „dragul românilor” şi se „sacrifică” zilnic rămânând pe poziții.
„Mai exact, s-a ajuns la deblocarea crizei prin blocaj. Acesta este noul paradox politic pe care îl pune astăzi pe masă USR.
Ce refuză să vadă cei de la USR este că dacă nu vor să fie parte a soluției, să voteze un guvern cu puteri depline cu prim-ministru PSD, atunci – cu siguranță- se poate și fără ei!”, afirmă, în încheierea postării, Sorin Grindeanu.

Liderii coaliției defuncte, întâlnire la Vila Lac

Potrivit surselor Cotidianul.ro, liderii celor patru partide din fosta coaliție s-au întâlnit joi, la Vila Lac. La această întâlnire au participat liderul PSD, Sorin Grindeanu, liderul PNL, Ilie Bolojan, șeful USR, Dominic Fritz și liderul UDMR, Kelemen Hunor.
Discuția a vut loc în contextul în care se caută o soluție pentru guvernare, după respingerea Guvernului Veștea. În prezent, toate soluțiile invocate în spațiul public implică un guvern minoritar susținut la vot în Parlament de celelalte forțe „pro-occidentale”

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.