Liderii celor patru partide care formau defuncta Coaliție sunt acum la Vila Lac, conform surselor Cotidianul. Șeful PSD, Sorin Grindeanu; liderul PNL și premierul demis, Ilie Bolojan; șeful USR, Dominic Fritz și liderul UDMR, Kelemen Hunor discută acum la Vila Lac, în contextul în care se caută o soluție pentru guvernare. În prezent, toate soluțiile invocate în spațiul public implică un guvern minoritar susținut la vot în Parlament de celelalte forțe „pro-occidentale”
Conform surselor Cotidianul, președintele Nicușor Dan a schimbat abordarea în negocierile unui nou executiv după eșecul la vot al propunerii Adrian Veștea. Președintele le-ar fi transmis liderilor marți, la consultări, că dacă nu au fost de acord cu propunerile sale, Tomac și Veștea, să vină cu variante. De aici și „tăcerea” despre care au vorbit delegațiile când au ieșit de la Palatul prezidențial.
PSD a venit cu varianta unui guvern minoritar monocolor, condus de Sorin Grindeanu. PNL și UDMR au sugerat în spațiul public că ar susține o astfel de variantă, în timp ce USR se opune unui astfel de scenariu. PNL-USR-UDMR au înaintat de asemenea varianta unui guvern minoritar în jurul acestui pol de centru-dreapta, care să fie învestit cu voturile PSD.
Sugestia lui Dominic Fritz a fost că PNL-USR-UDMR ar putea propune rotativă, adică o împărțire în două a guvernării: prima parte (un an): guvern minoritar PNL-USR-UDMR, cu susținerea PSD; a doua parte (un an): guvern minoritar PSD, cu susținerea PNL-USR-UDMR
PSD, însă, spune deja public că nu e de acord.
Președintele Nicușor Dan are acum în față mai multe variante. Totuși, surse apropiate Adiministrației Prezidențiale spun că șeful statului nu vrea să facă el alegerea, ci partidele să se înțeleagă între ele cine va da premierul.
Citește și: Filmul consultărilor de la Cotroceni. Ce le-a transmis președintele liderilor SURSE
Vizita președintelui în Polonia, întreruptă de negocieri
Președintele are pe agendă o vizită de câteva zile în Polonia, pentru Summitul Flancului Estic. El a ajuns joi în Gdansk, participă la întâlnire, dar în seara aceasta se și întoarce, fiindcă mâine are o nouă discuție cu liderii partidelor, PSD, PNL, USR, UDMR, care speră să fie lămuritoare. Apoi, Nicușor Dan va zbura sâmbătă înapoi către Polonia, pentru o cină cu președintele Poloniei, Karol Nawrocki.
De ce nu e Simion? Ce caută liderii formațiunilor de pe locurile 3, 4, etc. în preferințele românilor la înțelegeri privind „statul român” fără Simion, liderul formațiunii de pe locul 2? Cu ce drept?