Filmul consultărilor de la Cotroceni. Ce le-a transmis președintele liderilor SURSE

Președintele își va întrerupe vizita în Polonia pentru a se întoarce în țară pentru discuții cu liderii, fiindcă desemnarea unui premier este urgentă.

De Elena Crangasu - senior editor
Filmul consultărilor de la Cotroceni. Ce le-a transmis președintele liderilor SURSE

sursa foto: Administrația Prezidențială

Președintele își va întrerupe vizita în Polonia pentru a se întoarce în țară pentru discuții cu liderii, fiindcă desemnarea unui premier este urgentă.

În cadrul ultimei runde de consultări, Nicușor Dan a fost tăcut, au spus toți reprezentanții partidelor. Șeful statului așteaptă acum o variantă de la partide. USR ar dori o rotativă între guvernele PSD, respectiv PNL-USR-UDMR. Liderii ar aștepta ca președintele să aleagă dintre cele două variante, însă acesta nu ar avea să aibă ultimul cuvânt, spun surse. Un blocaj există și pe „acordul parlamentar”. Din această cauză, o nominalizare mâine are slabe șanse. Totuși, având în vedere că săptămâna viitoare sesiunea parlamentară se încheie, e de așteptat ca în acest weekend să vedem o nominalizare. Tocmai de aceea, vizita președintelui în Polonia va fi întreruptă, pentru a merge în țară pentru negocieri.

În cadrul consultărilor care au avut loc marți la Palatul Cotroceni, Nicușor Dan ar fi schimbat abordarea. Președintele le-ar fi transmis liderilor că dacă nu au fost de acord cu propunerile sale, Tomac și Veștea, să vină cu variante. De aici și „tăcerea” despre care au vorbit delegațiile când au ieșit de la Palatul prezidențial.

Surse spun că liberalii au fost mai deschiși la această rundă, iar cei care s-au arătat scorțoși au fost cei din USR, care au insistat că nu pot vota un Guvern PSD sub nicio formă.

PSD a transmis că dacă singura soluție este un Guvern PSD monocolor, acceptă, deși nu au tragere de inimă, fiindcă asta înseamnă că ei vor deconta în perioada următoare. Marian Neacșu ar fi pus pe masa președintelui calcule pentru o majoritate care s-ar putea forma. Surse relatează cum a pus laolaltă voturile PSD cu cele are „dezertorilor” din PNL, în jur de 150 de voturi în total.

Nicușor Dan vrea să se sustragă de la o decizie

Conform informațiilor noastre, liderii partidelor vor să vină fiecare cu versiunea lui. Stânga cu o propunere, iar Dreapta cu alta.

PNL-USR-UDMR ar putea propune rotativă, adică o împărțire în două a guvernării: prima parte (un an): guvern minoritar PNL-USR-UDMR, cu susținerea PSD; a doua parte (un an): guvern minoritar PSD, cu susținerea PNL-USR-UDMR

Aceasta a fost sugestia lui Dominic Fritz. PSD, însă, spune deja public că nu e de acord.

„Ați mers repede la Palatul Cotroceni și ați propus o rotativă. Adică, mai pe înțelesul tuturor, i-ați cerut domnului președinte să nominalizeze un alt guvern – tot al dumneavoastră”, a scris secretarul general PSD, Claudiu Manda.

Practic, partidele ar dori să-i lase președintelui ultimul cuvânt cu privire la desemnare: alege varianta PSD sau varianta PNL-USR-UDMR.

Surse apropiate Adiministrației Prezidențiale spun că șeful statului nu vrea să facă el alegerea, ci partidele să se înțeleagă între ele cine va da premierul.

Blocaj pe acordul parlamentar

Partidele, însă, sunt în blocaj și pe acel acord parlamentar despre care s-a discutat și pe care l-a încurajat chiar președintele. Acordul se referă la obiective comune, de tip SAFE, buget, deficit, care să fie realizate de oricine ar fi la guvernare.

„Varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar, care să se bazeze pe un acord parlamentar de sprijin agreat în prealabil.

Invit, așadar, partidele parlamentare să demareze discuțiile pentru semnarea acestui acord parlamentar și, ulterior, să îmi facă propuneri pentru formula de guvern minoritar, susținut în concordanță cu acest acord”, a scris președintele Nicușor Dan după consultările de la Cotroceni.

PSD vrea un acord general, în linii mari, dar Dreapta dorește ceva clar, pe hârtie, aproape de un program de guvernare asumat.

Așa că șansele de a face o desemnare mâine, vineri, sunt mici.

Vizita președintelui în Polonia, întreruptă de negocieri

Președintele are pe agendă o vizită de câteva zile în Polonia, pentru Summitul Flancului Estic. El a ajuns joi în Gdansk, participă la întâlnire, dar în seara aceasta se și întoarce, fiindcă mâine are o nouă discuție cu liderii partidelor, PSD, PNL, USR, UDMR, care speră să fie lămuritoare.

Vom vedea dacă discuția va duce și la o desemnare mâine.

Președintele se întoarce în Polonia sâmbătă dimineață, pentru o cină cu președintele Poloniei, Karol Nawrocki, iar duminică pleacă iar spre România. Dacă desemnarea nu se va concretiza vineri, cel mai probabil va fi duminică, adaugă sursele, fiindcă „este grabă”, deoarece săptămâna viitoare e ultima de sesiune parlamentară.

 

 

Distribuie articolul pe:

4 comentarii

  1. Daca tara asta este normala atunci eu sunt timpitul satului.Mucusor Dan face trei ori cu avionul Polonia pe banii nostrii ca sa poata sa desemneze un (editat) din ei pe fruntea acestu guvern nenorocit – avand in vedere ca nominalizarile recente nu au adus rezultataul scontat.Deci acest (editat) face de trei ori Polonia-Romania pentru un lucru ce na fost in stare sa faca acuma 40-50 de zile si cred ca si data aceasta nu o sa aiba succes.Deci oameni buni bine ca nu faca ocolul pamantului de vreo zece ori pe bani noastii a tuturor – pina nominalizeaza unu in fruntea acestui guvern.Deci CATAVENCU a fost baiat destept pe linga acest olimpic matematician.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.