Prima victorie a lui Rădoi în Superligă, pe banca Universității Craiova

Universitatea Craiova a obținut cea de a doua victorie a sezonului în Superligă, după ce a învins duminică, pe teren propriu, pe Chindia Târgoviște, cu 1-0. A fost, totodată și primul în competiție pentru Mirel Rădoi pe banca oltenilor. Oaspeții au ratat un penalty în minutele suplimentare de joc.

După un început energic de meci, în care șutul de la 25 de metri al lui Ivan a fost respins greu de Popescu, a urmat o jumătate de oră anostă, întreruptă de o pătrundere în flancul stâng al oaspeților, nepericuloasă însă pentru poarta lui Lazăr.

Peste încă un sfert de oră, Martic a trimis cu capul o minge, în brațele lui Popescu, prefațând unicul gol al meciului, marcat de Andrei Ivan.

Acesta a preluat în interiorul careului o pasă a lui Silva și din voleu, a trimis o boltă din întoarcere exact la vinclul porții adverse (1-0, min. 37).

Gazdele irosesc apoi șansa de a egala, în minutul 55, când Buziuc a trimis mult peste poartă, din poziție ideală, mingea venită cadou de la Nistor.

Marcovic are apoi două ratări importante, în minutele 65 și 74 când, scăpat singur cu portarul, încearcă întâi o scăriță, anticipată foarte bine de Popescu, ca mai apoi să tragă mult peste poartă.

În minutul 82, oltenii marchează pentru 2-0, dar golul lui Rivaldinho este anulat pentru offside, după consultarea sistemului VAR.

Același video asistent contribuie în al doilea minut suplimentare de joc la acordarea unui penalty pentru oaspeți, pe care Liviu Antal îl ratează cu ghinion, mingea șutată de acesta nimerind bara.

După 5 etape, Universitatea Craiova este pe locul 6 în clasament, cu 8 puncte, în timp ce CS Mioveni ajunge la a patra înfrângere și cu un punct este pe ultimul loc în Superligă.