Reacții de la CM din Qatar: „Putem fi campioni mondiali!”

Selecţionerul naţionalei de fotbal a Olandei, Louis van Gaal, a declarat sâmbătă seara, după victoria echipei sale în faţa reprezentativei SUA cu 3-1, în primul meci din optimile de finală şi calificarea în sferturile CM 2022 din Qatar, că jucătorii săi pot deveni campioni mondiali, transmite AFP.

„La pauză am fost foarte critic cu jucătorii. Am condus cu 2-0, dar am suferit în prima repriză, nu am avut posesia aşa cum ar fi trebuit, nu este acceptabil aşa ceva la Cupa Mondială. Dacă jucam aşa împotriva celor mai bune echipe, nu aveam nicio şansă… În a doua repriză însă ne-am revenit formidabil, am avut o posesie incredibilă a balonului, am dominat clar. Am oferit o performanţă fără a arăta slăbiciune, chiar dacă am luat un gol stupid (…) O spun de un an: putem fi campioni mondiali. Nu spun că vom fi, dar putem fi”, a declarat selecţionerul.

De partea cealaltă, antrenorul naţionalei de fotbal a SUA, Gregg Berhalter, a declarat sâmbătă seara, după eliminarea în optimile de finală ale CM 2022 din Qatar în urma înfrângerii cu 3-1 în faţa Olandei, că echipa sa a progresat mult în ultimii ani şi are o identitate clară, scrie AFP.

„Felicitări Olandei. A fost un meci dificil, jucătorii au dat totul, au arătat că formează o echipă în adevăratul sens. În prima prima repriză am evoluat bine, dar am luat două goluri, după pauză am înscris şi noi, dar aproape imediat am primit al treilea gol. E greu să recuperezi în astfel de situaţii. Eu sunt mândru de această echipă şi de felul în care face performanţă pe teren şi în afara lui. Am venit să arătăm lumii cum jucăm fotbal şi cred că am arătat parţial. Trebuie să învăţăm din aceste meciuri. Cred că echipa a făcut progrese mari, are o identitate clară, jucători care sunt foarte dedicaţi unul faţă de celălalt. Olanda este neînvinsă de multă vreme, dar cred că am ‘zguduit-o’. La acest turneu am jucat bine în defensivă, încă mai trebuie să lucrăm la calitatea atacului. Momentan nu avem un Memphis Depay. În ceea ce mă priveşte pe mine, am fost concentrat pe acest turneu, acum mă voi gândi ce voi face mai departe”, a spus Berhalter.

Selecţionerul naţionalei Argentinei, Lionel Scaloni a declarat, sâmbătă seara, după calificarea echipei în sferturile de finală ale CM 2022 din Qatar în urma victoriei, în optimi, cu 2-1 în faţa Australiei, că echipa sa nu merita „să sufere atât de mult”, scrie AFP.

„Suntem mulţumiţi. A fost un meci foarte greu, australienii au pus multă presiune în prima repriză, dar golul lui Messi a deblocat meciul. În repriza secundă, ne-am îmbunătăţit jocul şi am corectat câteva lucruri, dar nu cred că echipa a meritat să sufere aşa cum a suferit, ar fi meritat să obţină o victorie la un scor mai mare. Dar a fost un meci tipic de Cupă Mondială. Ne-am confruntat cu un adversar foarte dur, iar fanii trebuie să înţeleagă că la Cupa Mondială dificultatea este maximă. Am stat bine şi fizic. Am avut mai puţin de 72 de ore de la meciul cu Polonia în care nu am odihnit niciun jucător. Acum vom avea un adversar şi mai dificil şi sperăm să evoluăm bine. Înfruntarea cu Olanda lui Louis van Gaal este şi una a orgoliilor. Jucam la La Coruna când el a antrenat Barca. El este un antrenor top, ştim tot ce a făcut pentru fotbal. Acestea sunt plăcerile pe care ţi le oferă fotbalul. Olanda este o echipă care are idei foarte clare de joc, care are puncte tari dar şi puncte slabe, de care vom încerca să profităm. Va fi un meci foarte bun între două mari naţionale. Din păcate, una va trebui să plece acasă. Noi sperăm ca până atunci să putem să-l recuperăm pe Di Maria”, a spus Scaloni.

Ce spune și Messi

„Încă o ţintă a fost atinsă. Suntem cu un pas mai aproape de obiectivul nostru. A fost un meci greu, ştiam că va fi aşa. Nu am avut prea mult timp să ne odihnim şi eram îngrijoraţi de asta. Australienii sunt foarte puternici din punct de vedere fizic. Am reuşit să avem un avantaj, dar apoi situaţia s-a complicat. Am suferit puţin la final, dar este Cupa Mondială. Toate jocurile sunt dificile. Mulţumesc tuturor fanilor Argentinei care au fost pe stadion şi ne-au susţinut frenetic. Suntem încântaţi să jucăm în faţa lor, este grozav să avem sprijinul lor, le simţim bucuria şi pasiunea”, a afirmat Messi.