Record istoric al campionatelor mondiale egalat în Brazilia

Cel mai frumos meci de până acum din Brazilia, cel dintre Germania şi Ghana, a contribuit şi la egalarea unor recorduri. Germanul Miroslav Klose a devenit de sâmbătă golgheterul în activitate all time din istoria mondialelor.

Un gol pentru istorie

În minutul 71 al meciului dintre Germania şi Ghana, germanul Miroslav Klose, intrat în teren de doar 2 minute, a înscris golul egalizator al naţionalei sale. Acest gol este unul istoric pentru Klose (şi implicit pentru naţionala Germaniei). Este al 15-lea marcat la un turneu final de germanul de etnie poloneză. Până sâmbătă seara (ora României), brazilianul Ronaldo, cu 15 goluri, era lider în clasamentul all time al marcatorilor la turneele finale ale campionatelor mondiale. Acum recordul său a fost egalat de Klose, şi acesta are chiar posibilitatea, în situaţia în care mai înscrie un gol, să bată recordul şi să devină el noul golgheter all time al mondialelor.

Top 5 golgheteri all time CM

1. Ronaldo (Brazilia): 15 goluri – 1998 (4), 2002 (8), 2006 (3)
  2. Miroslav Klose (Ger): 15 goluri – 2002 (5), 2006 (5), 2010 (4), 2014 (1)
  3. Gerd Müller (Ger): 14 goluri – 1970 (10), 1974 (4 )
  4. Just Fontaine (Franţa) : 13 goluri – 1958
  5. Pelé (Brazilia) : 12 goluri – 1958(6), 1962(1), 1966(1), 1970(4)

În „top 20”, ceilalţi 15 fotbalişti (niciunul în activitate) au înscrise între 9 şi 11 goluri. Singurul fotbalist în activitate şi care aproape sigur va intra în acest top şi care teoretic poate să ajungă şi în „top 5” este germanul Thomas Muller, care până în prezent a înscris 8 goluri. Muller face 25 de ani în septembrie şi are toare şansele să prindă şi (cel puţin) viitorul turneu final al campionatului mondial, din 2018, din Rusia.

Klose, şi în „clubul” celor care au înscris la 4 turnee finale

Prin golul înscris contra Ghanei, Miroslav Klose a mai egalat un record: a devenit al treilea fotbalist care a marcat la 4 turnee finale. Ceilalţi doi fotbalişti aflat în acest „club select” sunt brazilianul Pele – 12 goluri (1958, 1962, 1966 şi 1970) şi germanul Uwe Seeler – 9 goluri (1958, 1962, 1966 şi 1970).

Încă un record aproape egalat

Tot golul înscris în meciul contra Ghanei i-a mai adus un beneficiu vârfului german: el a urcat pe locul 2 în topul jucătorilor care au înscris în cele mai multe meciuri la turneele finale ale campionatelor mondiale. Fotbaliştii care au înscris în cele mai multe meciuri sunt:

1. Ronaldo (Brazilia): 11 meciuri (15 goluri: 1998 – 2006)
  2. Miroslav Klose (Ger): 10 meciuri (15 goluri: 2002 – 2014)
  3. Jürgen Klinsmann (Ger): 10 meciuri (11 goluri: 1990 – 1998)
  4. Gerd Müller (Ger): 9 meciuri (14 goluri: 1970 – 1974)
  5. Uwe Seeler (Ger): 9 meciuri (9 goluri: 1958 – 1970)

CV-ul lui Miroslav Close

Miroslav Klose a debutat în echipa naţională în 2001 şi are până în prezent 133 de selecţii şi 70 de goluri narcate. El este golgheterul all time al echipei naţionale, depăşindu-l în urmă cu două săptămâni pe Gerd Muller, care între 1966 şi 1974 a înscris 68 de goluri. În ceea ce priveşte numărul de selecţii, Klose este în acest moment pe locul 2 all time, după Lothar Matthäus, care a strâns 150 de selecţii între 1980 şi 2000. Klose este în prezent sub contract cu clubul italian Lazio Roma. Anterior el a jucat în Germania la Bayern Munchen (2007-2011), Werder Bremen (2004-2007) şi 1. FC Kaiserslautern (1999-2004).

Parcursul lui Klose la turneele finale

– 2002: 7 meciuri, 568 minute, 5 goluri

– 2006: 7 meciuri, 587 minute, 5 goluri

– 2010: 5 meciuri, 537 minute, 4 goluri

– 2014: 1 meci, 21 minute, 1 gol

La 96 de minute de un alt top 5

Cu 20 de meciuri jucate la turneele finale, Miroslav Klose ocupă locul 8 în clasamentul all time al jucătorilor cu cele mai multe apariţii. Un singur meci dacă mai joacă la ediţia din 2014 îl va propulsa pe german în top 5. În top 20 nu se mai află şi un alt jucător aflat în activitate şi participant la mondiale din Brazilia. Cu 1.713 minute jucate, Klose se află pe locul 6 într-un top all time al jucătorilor cu cele mai multe minute jucate la turneele finale. Dacă va mai strânge 96 de minute, el va intra în top 5, care acum arată astfel:

1. Paolo Maldini (Italia): 2220 minute (23 meciuri): 1990-2002
  2. Lothar Matthäus (Germania): 2052 minute (25 meciuri): 1982-1998
  3. Uwe Seeler (Germania): 1980 minute (21 meciuri): 1958-1970
  4. Diego Maradona (Argentina): 1938 minute (21 meciuri): 1982-1994
  5. Wladyslaw Zmuda (Polonia): 1808 minute (21 meciuri): 1974-1986

Alt gol, alt record egalat

Un alt gol înscris în meciul Germania – Ghana 2-2 a avut drept consecinţă egalarea unui alt record. Este vorba de golul înscris de ghanezul Asamoah Gyan în minutul 63. Gyan a înscris al 5 său gol la un turneu final şi l-a egalat pe Roger Milla (legendarul jucător al Camerunului de acum 20 de ani) în clasamentul all time al marcatorilor de pe continentul african.

Ediţia a „II”-a a „fratricidului”

Pentru a doua oară (prima dată s-a întâmplat în 2010 la turneul final din Africa de Sud) în istoria campionatelor mondiale s-au aflat faţă în faţă, ca adversari, doi fraţi. Este vorba de Jerome Boateng, care joacă pentru Germania, şi Kevin Prince Boateng, care joacă pentru Ghana. Sâmbătă noaptea, Jerome a jucat 45 de minute, fiind schimbat la pauză din cauza unei accidentări. Fratele său Kevin Prince a jucat până în minutul 52, când a fost înlocuit. Kevin Prince Boateng nu l-a avut adversar pe partea sa pe fratele său, în schimb adversar direct i-a fost Benedikt Höwedes, colegul său de club, amândoi fiind legitimaţi la Schalke04.