Sepsi Sfântu Gheorghe a câştigat în premieră Cupa României

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a câștigat joi seara ediția 2021-2022 a Cupei României la fotbal masculin după ce s-a impus în fața lui FC Voluntari cu scorul de 2-1 (2-0), în partida jucată pe noul stadion din Ghencea. După finala pierdută în 2020, Sepsi OSK obține trofeul pentru prima dată în istorie.

Noii deținători ai trofeului au fost susținuți de un grup masiv de suporteri, veniți la București cu garnituri de tren puse la dispoziție cu sprijinul autorităților locale din Sfântu Gheorghe.

Covăsnenii au deschis scorul în minutul 20, prin Ștefănescu, dar reușita a fost anulată pe motiv de offside.

În cele din urmă, același Ștefănescu a marcat un gol valabil, 2 minute mai târziu, cu un șut din unghi, din interiorul careului.

Golul meciului a venit în minutul 38, omul meciului, Ștefănescu, trimițând un șut puternic și bine plasat, de la 25 de metri, direct în vinclul porții lui Popa.

În partea secundă, FC Voluntari a încercat să echilibreze forțele în teren, însă ocaziile de poartă construite nu au provocat pericol real la poarta lui Niczuly.

Ștefănescu a mai avut o execuție pretențioasă, când dintr-o lovitură liberă de pe linia de fund, a trimis direct pe poartă, însă Popa a fost pe fază.

Nici schimbările făcute nu au adus un plus consistent în ofensiva ilfovenilor.

Cea mai importantă fază a reprizei secunde s-a jucat tot la poarta lui Popa, care a ieșit din poartă pentru a respinge o minge, care a ajuns la Ștefănescu. Acesta a încercat să trimită un lob spre poarta goală, însă Tamaș a scos de pe linia porții.

Cea mai mare ocazie a celor de la FC Voluntari a fost anulată de Niczuly, în minutul 89, care a respins spectaculos o lovitură de cap a lui Nemec.

În minutul 90, Păun a fost aproape de a face 3-0, șutul său fiind respins de Popa.

În ultimul minut suplimentar de joc, Voluntari a redus diferența, cu noroc, prin autogolul lui Dumitrescu.

La doar 11 ani de la înființare și la 5 de la accederea în prima ligă, Sepsi OSK a obținut primul trofeu din istoria clubului, urmând ca în sezonul viitor să evolueze în turul al doilea preliminar din Conference League.

Pentru antrenorul Cristiano Bergodi este cel de al doilea trofeu în România, după câștigarea Supercupei cu Rapid, în 2007.