(VIDEO) Halep merge în optimi

Simona Halep (6 WTA) a obținut calificare în optimile de finală ale turneului de la Wuhan (China), după ce a învins-o pe Barbora Strycova (34 WTA), scor 6-3, 6-2.

Românca a revenit pe teren la aproape o lună de la ultimul meci disputat, la US Open, iar primul set a început bine pentru aceasta, cu break la debut, însă sportiva din Cehia a egalat la doi. În cele din urmă, Halep a câștigat de alte două ori pe serviciul adversarei și a câștigat primul act, scor 6-3.

În setul secund, desfășurarea jocului a avut loc într-un mod similar, iar Simona Halep s-a impus cu 6-2. Partida s-a încheiat după o oră și 24 de minute. A fost a șasea victorie pentru Halep în fața lui Strycova, românca neavând set pierdut în ultimele confruntări cu aceasta.

Astfel, Halep, favorita a patra de la Wuhan, se va înfrunta în optimile de finală cu Elena Rybakina (50 WTA).

Halep și Rybakina nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul WTA.
Elena Rybakina (20 de ani, 50 WTA, Kazahstan) a câștigat ultima ediție a turneului WTA de la București: 6-2, 6-0 în finala cu Patricia Maria Țig.

Turneul Premier 5 de la Wuhan, dotat cu premii totale în valoare de 2.828.000 de euro, se desfășoară în perioada 22-28 septembrie.