Simona Halep, victorie fără dubii în primul meci la US Open

Simona Halep ne-a creat emoţii după un prim set jucat modest, dar s-a redresat. Cel puţin după US Open, nu mai poate pierde locul 2 în clasamentul WTA. Halep şi-a asigurat deja 60.000 de dolari.

Victorie în 3 seturi la 553 mondial

În primul tur al ediţiei 2014 aq US Open (ultimul turneu de Grand Slam al anului), Simona Halep a învins-o în 3 seturi (6/7, 6/1 şi 6/2) pe americanca de 20 de ani Danielle Collins. Adversara româncei, locul 553 mondial, aflată la primul ei turneu major din carieră (Collins a intrat pe tabloul principal primind un Wild Card) a început jocul cu dezinvoltură de parcă nu ar fi avut în faţă o sportivă clasată pe poziţia nr.2 în lume. În primul set, după două egalităţi, Halep conduce cu 4-2, dar are o cădere inexplicabilă – de fapt în prima parte a meciului românca nu a fost în apele ei, comiţând mai multe greşeli neforţate – şi Collins se duce la 5-4. Urmează egalităţi succesive, 5-5 şi 6-6, iar în tie-break, americanca se impune categoric cu 7-2.

Setul 2 nu are vreun istoric. După 1-1, Halep se apropie de jocul ei obişnuit şi câştigă 5 game-uri consecutive. Se intră în setul decisiv, Collins pleacă cu 1-0, dar Halep câştigă 3 game-uri, 3-1, americanca reduce la 3-2, după care Simona nu mai face cadouri conduce cu 5-2, şi îşi adjudecă game-ul, set-ul şi partida, după ce a avut 4 mingi de meci.

Obiectiv atins

Prin victoria obţinută în primul tur, Halep şi-a adăugat 70 de puncte în clasamentul WTA şi şi-a atins un prim obiectiv: nu mai poate pierde locul 2 indiferent de ce va face în continuare. De asemenea, Halep şi-a asigurat până acum un cec în valoare 60.420 de dolari pentru calificarea în turul II.

Următoarea adversară a Simonei este slovaca Jana Cepelova, locul 65 mondial care în turneele de Grand Slam are cea mai bună performanţă, atingerea turului III la Wimbledon în 2012. Cepelova a învins-o în primul tur pe Maria Teresa Torro Flor din Spania (loc 61 mondial) cu 2-1 (2/6, 7/5 şi 6/1).

Nicio surpriză până acum la feminin

După primele meciuri disputate pe arenele de la Flushing Meadows rezultatele din turneul feminin au fost normale, surprizele nu au apărut încă:

Angelique Kerber (cap de serie 6) – Ksenia Pervak (Q): 2-1 (6/2, 3/6, 7/5)

Belinda Bencic – Yanina Wickmeyer: 2-0 (6/3, 6/2)

Nara Jurumi (31) – Aleksanra Wozniak: 2-0 (6/2, 6/1)

Lucia Safarova (14) – Timea Babos: 2-0 (6/4, 7/5)

Zheng Saisai (Q) – Stefanie Vogele: 2-1 (1/6, 6/2, 6/2)

Zheng Jie – Peng Shuai: 2-0 (6/3, 6/3)

Agnieszka Radwańska (4) – Sharon Fichman: 2-0 (6/1, 6/0)

Andrea Petkovic (18) – Ons Jabeur (Q): 2-1 (7/6, 1/6, 6/3)