Şoc la Moscova, Rusia nu bate Moldova

Moldova a scos cel mai bun rezultat din istoria ei. Slovacia încă o victorie în deplasare este în marş forţat spre Paris. Arlauskis a primit două goluri în 3 minute, Matulevicius nu a înscris şi Lituania mai are şanse doar la locul 3 care duce la baraj. Întinerita echipă a Angliei se distrează până acum în preliminarii.

Şoc la Moscova

Pentru prima oară după fatidica seară de 9 octombrie 1999, când în meciul decisiv contra Ucrainei, portarul Filimonov şi-a băgat mingea în poartă în minutul 90, şi a barat drumul echipei sale spre turneul final al CE (din Belgia şi Olanda), Rusia nu câştigă acasă un meci oficial în faţa unui stat provenit din fosta URSS. Da, una din marile surprize ale preliminariilor pentru CE 2016 din Franţa s-a consumat pe ultramodernul „Otkrytie Arena” (inaugurat cu această ocazie) din Moscova, unde Rusia a terminat doar la egalitate cu modesta naţională a Moldovei. Rusia locul 12 în clasamentul la zi al UEFA (loc 23 FIFA) nu a putut trece de Moldova, echipă aflată pe locul 44 (din 53) în Europa şi 105 în lume.

42.000 de spectatori (veniţi mai mult pentru a vedea noul stadion) au rămas stupefiaţi văzând că favoriţii lor nu au câştigat o partidă pe care au dominat-o copios. 20 de şuturi la poartă (5 pe spaţiul porţii) faţă de 8 (4 pe spaţiul porţii) ale oaspeţilor, 8-2 la cornere, 548 de pase (494 corecte) faţă de 123 (96 corecte) şi o posesie 68%-32% acestea sunt principalele cifre ale casetei tehnice. Şi totuşi, Rusia a înscris doar o singură dată, în minutul 73, din penalty, prin Artem Dzyuba, dar a fost egalată în faza imediat următoare de căpitanul moldovenilor, Alexandru Epureanu, cel care nu a mai avut loc la echipe de mâna a doua din Rusia şi s-a autoexilat la o altă echipă modestă, Istanbul BB. Ultimul sfert de oră a însemnat un asediu continuu la poarta lui Cebanu, dar apărătorul buturilor repromovadei Mordovia, a fost inbatabil. Pentru Rusia, pierderea celor două puncte planificate ar putea cântării foarte mult în final, din cauză că face parte dintr-o grupă în care mai sunt două echipe care ţintesc locurile 2 şi 3 care califică direct.

Cea mai notabilă performanţă a Moldovei

Nu credem că greşim dacă spunem că egalul de la Moscova reprezintă cea mai notabilă performanţă a moldovei. Până la meciul de pe „Otkrytie Arena”, Moldova a jucat 187 de meciuri, a câştigat 43, pierdut 100 şi a terminat 44 la egalitate, marcând 167 de goluri şi primind 298. Patru rezultate pot fi considerate ca fiind „mari” în istoria de 22 de ani a reprezentativei Moldovei: 1-0 acasă cu Austria (07.06.2003, prel. CE 2004), 2-1 în deplasare cu Bosnia&Herţegovina (12.09.2007, prel. CE 2008), 3-0 acasă cu Ungaria (17.11.2007, prel. CE 2008) şi 1-1 acasă cu Scoţia (13.10.2004, prel. CM 2006). În rest Moldova a obţinut victorii la fostele ei „surate” din URSS şi a mai învins echipele din lumea a V-a din Europa.

Se îngroaşă gluma numită Slovacia

În etapa a III-a din grupa C, Slovacia a obţinut a treia victorie, învingând în deplasare Belarus, luînd p opţiune serioasă pentru calificarea la turneul final. De menţionat că Slovacia a învins în prima etapă în deplasare Ucraina, favorită la ocuparea locului 2 în grupă, iar acum a trecut fără drept de apel şi de echipa pe care calculele hârtiei o dădeau ca fiindu-i rivală pentru locul 3 ce duce la baraj. Cum Slovacia a învins şi principala favorită, Spania (lucru pe care nu credem că îl va face Ucraina şi cu atât mai puţin Belarus), îi vedem deja pe slovaci stând la casa de bilete pentru „Air France”. Iar dacă pe 15 noiembrie nu pierd nici la Skopje, atunci pot să-şi facă şi rezervările la hoteluri în Franţa.

Lituania a pierdut primul derby pentru locul 3

Lituania, cu stelistul Arlauskis în poartă şi „pandurul” Matulevicius în atac, nu au reuşit să treacă de Slovenia, presupusul duel pentru locul 3 din grupă. Două doluri primite în 3 minute, i-a desprins pe sloveni, care dacă nu ar fi pierdut surprinzător în Estonia, ar fi putut spera chiar şi la locul 2. Practic în această grupă în care Anglia defilează şi nu vedem cum poate rata locul 1, pentru locurile 2 şi 3 se bat Slovenia, Elveţia şi Lituania. Meciul Elveţia-Lituania de pe 15 noiembrie va fi unul cvasi-decisiv pentru ambele echipe.