Surprize-surprize cu Federer și Bianca Andreescu!

Roger Federer a fost eliminat la al doilea meci din acest an disputat pe iarbă.

Canadianul Felix Auger-Aliassime (21 ATP) a reușit să îl învingă, miercuri, pe elvețianul Roger Federer (8 ATP), în turul doi al turneului de tenis pe iarbă de la Halle (Germania), revenind de la 0-1 la seturi.

Felix Auger-Aliassime s-a impus în 3 seturi, 4-6, 6-3, 6-2, după un meci ce a durat doar o oră și 47 de minute.

Campionul elvețian a câștigat primul set, după ce a obținut un break la 3-3 și a salvat altele două când servea pentru set.

Auger-Aliassime a început să revină în joc și la 2-1, în setul secund, a avut 3 mingi de break, contracarate de Federer, care nu a mai reușit să se opună la următorul game în care a servit. Canadianul a făcut break-ul și s-a desprins decisiv, egalând la seturi.

În decisiv, tânărul de 21 de ani a făcut repede 4-0, cu două break-uri pe servicul lui Federer, care s-a opus cu îndârjire, dar a cedat în cele din urmă, după ce a salvat 4 mingi de break.

Turneul ATP 500 de la Halle este dotat cu premii în valoare totală de 1.455.925 euro.

La rândul său, jucătoarea canadiană de tenis Bianca Andreescu a părăsit turneul de la Berlin (primul al ei pe iarbă în ultimii trei ani) de la primul meci disputat, în turul al doilea.

Bianca, a treia favorită la turneul de la Berlin, a fost învinsă de franțuzoiaca Alize Cornet, locul 63 WTA, scor 7-6(2), 7-5, după un meci care a durat două ore și cinci minute. Jucătoarea canadiană a suferit înfrângerea miercuri, chiar în ziua în care a împlinit 21 de ani.

Andreescu a părăsit și Roland Garros tot de la primul meci.

De asemenea, Aryna Sabalenka, principala favorită a turneului de la Berlin a fost eliminată, fiind învinsă de Madison Keys (28 WTA), scor 6-4, 1-6, 7-5.

Și Elina Svitolina, favorita doi, a fost trimisă acasă.