Victorie în instanță pentru FCSB

Patronul FCSB susține că a obținut o importantă victorie în instanță, în timp ce Florin Talpan bagatelizează decizia Tribunalului București.

Victorie în instanță pentru FCSB

FOTO: Facebook/Sport minut cu minut

Patronul FCSB susține că a obținut o importantă victorie în instanță, în timp ce Florin Talpan bagatelizează decizia Tribunalului București.

FCSB a primit o hotărâre favorabilă în instanță, în dosarul în care CSA Steaua solicita despăgubiri în valoare de 37 de milioane de euro pentru folosirea numelui și a mărcii „Steaua”.

FCSB a obținut o importantă victorie în instanță, în dosarul care viza folosirea numelui și a mărcii Steaua, în perioada 2003-2017. În acest caz, CSA Steaua sollicita despăgubiri în valoare de 37 de milioane de euro.

Tribunalul București a decis însă că principala evaluare financiară pe care se baza cererea CSA Steaua nu va mai fi luată în calcul în această formă.

Decizia instanței, sărbătorită ca o victorie de patronul FCSB, dar bagatelizată de Florin Talpan

Imediat după pronunțarea deciziei, Gigi Becali și-a manifestat satisfacția, afirmând că prejudiciul, în acest dosar, nu mai există.

„S-a terminat! Nu mai există niciun prejudiciu, pentru că ei nu au cerut expertiză, iar expertiza cu care au venit ei la dosar nu este legală. Iar judecătorul, astăzi, nu le-a încuviințat acea expertiză, ea nu mai există în proces.

La revedere, s-a terminat! Acum nu mai pot fi decât probe cu martori și înscrisuri. Martori o să aduc și eu, și ei, nu e problemă. Unul zice că a vândut trei fulare, altul zice că n-a vândut trei fulare.

Când eu, de fapt, am fost omul care a băgat bani în fotbal, el e ăla care a vândut însemne cu Steaua în baza banilor pe care i-am băgat eu în fotbal. Dacă nu făceam performanțe, el nu mai avea ce să mai vândă.

Prejudiciul e la mine, ce am vândut eu? Că am pierdut 100.000 pe o mașinuță pe care o purtam la meciuri? Am acte că am pierdut minimum 100.000 de euro pe asta. De unde atâta prejudiciu? Nu mai există prejudiciu, nu mai există expertiză, iar judecătorul nu i-a dat-o. De acum s-a terminat”, a spus Gigi Becali, potrivit fanatik.ro.

De partea cealaltă, juristul CSA Steaua, Florin Talpan susține că nu e îngrijorat de această decizie și că, la fel cum a făcut-o și până acum, el va fi cel care va râde la final.

„Nu mă îngrijorează această situație și nu obișnuiesc să mă pronunț sau să mă laud la începutul unui proces, așa cum face Căvescu, eu râd doar la final — așa cum am făcut în zecile de procese câștigate.

În schimb, solicitările repetate de suspendare și amânările bazate pe bilete de avion doar dus, cumpărate cu o zi înainte de termen și la un cost de aproximativ 100 de lei, ridică serioase semne de întrebare cu privire la seriozitatea și buna organizare a apărărilor invocate. Concluziile le vom trage împreună la final”, a declarat Talpan, potrivit gsp.ro.

 

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.