(VIDEO) Faza zilei, cu doi dintre cei mai buni jucători

Tenismanul grec Stefanos Tsitsipas s-a calificat marți noapte pentru al doilea an consecutiv în semifinalele  Roland Garros, învingându-l în trei seturi, 6-3, 7-6 (7/3), 7-5, pe rusul Daniil Medvedev, numărul 2 mondial, la capătul unui meci care a durat 2 ore şi 19 minute, disputat marţi seara cu porţile închise.

Tsitsipas, 6 ATP, a făcut o nouă demonstraţie a calităţilor jocului său pe zgură, suprafaţă pe care a cucerit la jumătatea lunii aprilie primul său trofeu Masters 1.000 la Monte Carlo şi s-a impus totodată în turneul de la Lyon, luna trecută.

După un prim set dominat de grec, în setul doi Medvedev a avut două mingi de set, ratate însă. Rusul a condus și în setul 3, dar Stefanos Tsitsipas a revenit spectaculos și a tranșat partida în minimum de seturi.

La finalul meciului, Daniil a furnizat faza zilei: a servit din mână, dar nu a reușit să-i ia punctul grecului.

Jucătorul rus, care nu iubește zgura, a avut totuși cea mai bună evoluție a sa din carieră la Paris (până la ediția din acest an nu bifase vreo victorie).

În urma acestei victorii, Stefanos Tsitsipas i-a anulat lui Daniil Medvedev orice posibilitate de a-l mai detrona pe sârbul Novak Djokovic din fotoliul de lider mondial la actuala ediţie a Roland Garros.

Stefanos Tsitsipas versus Alexander Zverev – prima semifinală la Roland Garros

Stefanos Tsitsipas se va lupta pentru un loc în finală cu germanul Alexander Zverev, care a trecut tot în trei seturi, 6-4, 6-1, 6-1, de spaniolul Alejandro Davidovich Fokina, în cealaltă partidă din sferturi programată marţi.

Zverev, locul 5 ATP, finalistul ultimei ediţii a Openului Statelor Unite şi câştigătorul Mastersului 1.000 de la Madrid, a acces în premieră în penultimul act de la Roland Garros, după două sferturi de finală pe zgura pariziană (2018 şi 2019).

Tsitsipas şi Zverev s-au întâlnit de şapte ori până acum în circuitul profesionist, avantajul fiind de partea jucătorului elen, care a obţinut cinci victorii. Germanul a câştigat însă ultimul lor duel, care a avut loc la Acapulco (Mexic), în prima parte a anului.

Miercuri, în ultimele două jocuri din sferturile de finală de la Roland Garros, sârbul Novak Djokovic îl va înfrunta pe italianul Matteo Berrettini, în timp ce spaniolul Rafael Nadal, deţinătorul trofeului, se va duela cu argentinianul Diego Schwartzman.