(VIDEO) Patricia Țig, primul titlu WTA al carierei!

Jucătoarea româncă de tenis Patricia Țig a câștigat dramatic duminică turneul WTA de la Istanbul, dotat cu premii totale de 225.500 dolari, după ce a învins-o în finală pe canadianca Eugenie Bouchard, scor 2-6, 6-1, 7-6 (7-4).

Pentru Patricia Ţig acesta este primul său titlu WTA din carieră. Odată cu acest succes, Patricia a ajuns pe locul 58 mondial (în urcare 30 de locuri), fiind a doua jucătoare a României în clasament, după Simona Halep. Finalista Egenie Bouchard din Canada a urcat de pe locul 272, pe locul 163.

Bouchard, fost număr 5 mondial și finalistă la Wimbledon în 2014, a câștigat primul set cu 6-2, după 37 de minute . Patricia a revenit excelent în meci, și s-a impus categoric, cu 6-1, în setul secund.

Setul decisiv a fost unul pe muchie de cuțit, românca ratând șapte mingi de meci.

Patricia a condus cu 4-1 în decisiv. A servit apoi pentru victorie la 5-3, dar n-a putut închide partida: Bouchard a salvat trei mingi de meci.

La 6-5 pentru ea, Țig a avut iar trei mingi de meci, pe serviciul adversarei, ratate toate. S-a ajuns la tie-break, unde jucătoarea româncă a fost mai bună.

Românca a obţinut prin succesul de la Istanbul 25.000 de dolari şi 280 de puncte WTA. Bouchard va fi recompensată cu 14.000 de dolari şi 180 de puncte.

Patricia Țig a ajuns în ultimul act de la Istanbul fără a pierde vreun set.