Președintele României, Nicușor Dan, așteaptă de la partide o soluționare pentru criza politică.
„Cu titlu general, solicitarea mea, pe care o s-o am cu toate delegațiile de partide cu care ne vom întâlni, pentru oricare propunere de guvern, întrebarea va fi dacă are sau nu negociată deja majoritatea. Și, așa cum văd eu din discuții preliminare, dacă partidele își și păstrează opțiunile din spațiul public, defapt variante de guvern sprijinite de o majoritate sunt puține.
Nu cred că e util să facem experimente de a numi un premier și să vedem dacă obține majoritate. Din aceste discuții cu partidele, vreau să obținem o variantă de premier și elemente de program care să strângă majoritate”, a explicat președintele.
Nicușor Dan a fost întrebat despre posibilitatea ca guvernul format să aibă reprezentanți de la toate partidele care îl vor susține în Parlament. Răspunsul său a fost unul scurt.
„Teoretic.”
Întrebat de Cotidianul despre posibilitatea unui premier sau guvern tehnocrat, Nicușor Dan a admis o astfel de variantă. Mai mult, președintele a explicat faptul că are mai multe opțiuni în minte, dar că momentat nu a avansat niciuna.
„Este un scenariu care are șanse. În mintea mea am (nr variante de premier tehnocrat), nu le-am avansat. Voi avansa dacă va exista o formulă majoritară pentru asta.”
Președintele a transmis că va invita toate partidele la consultări, inclusiv AUR, așa cum impune Constituția.
Nicușor Dan nu se grăbește
Nicușor Dan a transmis că următoarele negocieri vor fi joi sau luni. Acesta a transmis că nu va grăbi procesul de identificare unui nou premier.
„Consultările vor fi joi sau luni. Este o negociere în care fiecare dintre părți are niște condiții. Parte sunt discutabile, parte nu. Ce pot să spun la nivel general: am încercat să spun că nu vom face experimente. Vom duce aceste negocieri cât este nevoie, astfel încât să fim siguri că premierul va avea susținere în Parlament.”
Totuși, întrebat dacă există posibilitatea ca interimariatul lui Bolojan să treacă de 45 de zile, președintele a spus că ar fi bine ca criza politică să se termine cât mai repede.
„Nu exclud nicio variantă în momentul ăsta. Însă, pentru România, e bine ca această criză să se termine cât mai repede.”
Citește și: Nicușor Dan: Într-o țară latină, tot timpul dezbaterile sunt foarte pasionale
Mark Rutte și președintele Poloniei ajung azi în România, pentru Summitul B9
Miercuri, Palatul Cotroceni va găzdui a unsprezecea ediție a Summitului B9, care reunește țările de pe Flancul Estic și Țările Nordice. Evenimentul va fi co-prezidat de președintele Poloniei, Karol Nawrocki. Nicușor Dan va avea o întâlnire bilaterală cu președintele Ucrainei.
Unul dintre obiectivele Summitului este întărirea relației transatlantice, care momentan este mai puțin bună decât și-ar fi dorit Administrația Prezidențială din România. SUA va fi reprezentată de subsecretarul de stat Thomas DiNanno, întrucât Administrația Prezidențială a „țintit prea sus” sperând la prezența lui Marco Rubio, conform unor surse oficiale.
Aș fi bucuros dacă Președintele meu , ar mai avea și altceva în minte …
nu in minte, discuta cu DANIEL DAIANU, DAN DUNGACIU, TUDOREL TUDOR, MIRCEA CRISTE,
Are o mulțime de tehnocrați in minte: mulțimea vidă.
Daca AUR este extremist atunci si partidul lui Meloni. a lui Nawrocki sunt la fel atunci de ce te intalnesti si vorbesti cu acesti lideri?
sunt pe lista secreta a celor care te-au sponsorizat? demiterea lui Bolojan e pt sintagma „Vreau guvernul meu”…mai crede cineva in cuvanul tau..
Nici mintea, nici „tehnocratii” nu se vad. Pe prima n-o are, si ultimii sunt nulitati care deja au falimentat România.
De-aia facem alegeri ca sa ne conduca tehnocratii, care nu au nicio raspundere politica? Exclus!
‘Vorbă să fie că târg se mai face’, ce va face un tehnocrat când guvernarea este, în fapt, , una politică(înternă și externă)?!
Ca sa ai o majoritate pentru un NUME trebuie sa ai o Coalitie majoritara sau o asumare minoritara avand o sustinere tacita…Nu speculezi conjuctura ca sa-ti asumi o prerogativa inexistenta…Si daca da Dan un nume
acesta trebuie asumat de parlament, asa ca sa lasam invartecushurile…Si l-am laudat ieri pe Dan…
Spuneti sefului dvs de la servici ca nu-i nicio graba in finalizarea proiectului la care lucrati ! Si o sa vedeti daca o sa mai lucrati…