Președintele României, Nicușor Dan, a susținut un discurs la un eveniment organizat în București.
„Avem mulți actori. Pentru ca noi să putem să lucrăm și să asigurăm cât mai multă pace și colaborare cât mai multă, e nevoie de interfețe care să înțeleagă fiecare dintre actori și să propună soluții astfel încât dorințele și aspirațiile fiecăruia dintre ei să fie compatibile.”
Nicușor Dan a vorbit despre rolul României în Europa și NATO. Acesta a amintit despre sprijinul oferit de administrația de la București pentru extinderea Uniunii Europene.
„Ce face România în plan național: se consolidează și astfel crește securitatea la Marea Neagră și pe planul vestic. Cum știți, România participă la misiuni NATO și consilii europene. La nivelul UE, contribuie la o apropiere a Moldovei, Ucrainei, cât și a țărilor din Balcanii de Vest. E un proces cu multe niveluri tehnice. În NATO, contribuim la postura de descurajare pe flancul estic.
Suntem într-o perioadă cu multiple provocări. E nevoie ca statele care gândesc la fel să colaboreze.”
Nicușor Dan: Nu s-a schimbat absolut nimic în relația cu UE, NATO sau SUA
Nicușor Dan a transmis că România nu are de ales între UE, NATO și SUA. El consideră că parteneriatele sunt complementare.
„Într-o țară latină, tot timpul dezbaterile sunt foarte pasionale. Însă nu cred că trebuie să amestecăm lucrurile. Avem o dezbatere internă pe chestiuni interne, nu cea mai fericită, se întâmplă în democrație. Nu s-a schimbat absolut nimic în relația cu UE, NATO sau SUA.
Dimpotrivă, nu e vorba de o alegere, ci de a compatibiliza cât mai mult. Cu cât UE e mai puternică, NATO e mai puternică, și vice versa. Pe flancul estic, există proiecte complementare la nivelul UE și NATO. Unul din avantajele competitive ale României e că are o politică externă predictibilă.”
Președintele a spus că România a răspuns atât unei operațiuni viitoare franco-germane, și uneia americane, de deminare a strâmtorii Ormuz după finalizarea războiului din Orient.
Nicușor Dan a anunțat că până pe 31 mai, România va avea semnate contractele pe programul SAFE. „Undeva la 60% din contractele semnate” vor aduce producția în România, anunță președintele. „Există voința pentru ca activitatea economică să nu se sfârșească în 2030. Dimpotrivă.”
„E un instinct de conservare al politicianului”
Președintele României a vorbit despre cum poate fi stimulată discuția despre războiul ruso-ucrainean.
„Cred că suntem tentați de prea multe ori să rămânem cantonați în niște narative care nu trec dincolo de un public consolidat deja. E un instinct de conservare al politicianului. De a spune lucruri conforme, de a nu greși, și de a fi sigur că e de acord cu electoratul. Pe subiectul Ucrainei, toată lumea are opinii formate, nu există o dezbatere reală în societate.
Eu cred că partea politică și-a atins limitele (nr la a stimula dezbaterea despre Ucraina). Orice politician deschide gura, omul știe ce va spune. Nu mai e de interes. Pe subiectul ăsta, e nevoie ca oameni din spațiul civic, care au o credibilitate și un element de noutate, să afirme lucrurile astea. Să facă această demonstrație.”
Mark Rutte și președintele Poloniei ajung azi în România, pentru Summitul B9
Miercuri, Palatul Cotroceni va găzdui a unsprezecea ediție a Summitului B9, care reunește țările de pe Flancul Estic și Țările Nordice. Evenimentul va fi co-prezidat de președintele Poloniei, Karol Nawrocki. Nicușor Dan va avea o întâlnire bilaterală cu președintele Ucrainei.
Unul dintre obiectivele Summitului este întărirea relației transatlantice, care momentan este mai puțin bună decât și-ar fi dorit Administrația Prezidențială din România. SUA va fi reprezentată de subsecretarul de stat Thomas DiNanno, întrucât Administrația Prezidențială a „țintit prea sus” sperând la prezența lui Marco Rubio, conform unor surse oficiale.
a trecut un an si inca mai gandesti la ce sefi de servicii sa pui! Ca in bancul cu ginerica ardelean, am si cu ce, si pot, dar ce atata graba!?..
Pleaca trenul din gara si din pacate, nu mai vine a doua oara!
Gura pacatosului adevar graieste ,intradevar Nicusor a spus foarte bine ca avem multi actori ,dar nu a specificat si ce fel de de actori sunt .Sa fie vorba de actori de Circ ?
Dac-ar fi fost invitat de urgență în Germania [o fi fost și n-a răzbătut în presă] după declarația de retragere de militari, ar fi mers în China pe aici și poate s-ar fi oprit la Kogălniceanu măcar [dacă e compatibilă pista] sau la Ankara.
Americană Latină era, odată, raiul dictaturilor. D-asta a semnat, mintenaș, Bolojan acordul Mercosur. Zice lumea că e absolut insensibil, dar, iacătă, îi descoperim latură nostalgică după dictaturi. Am glumit, nu e cazul, dictatura e chiar sub nasul nostru!
Nu vine Trump sa-l puna presedinte pe cel ales, „Calin, te iubim” ? Pacat, ce spectacol ar fi fost !