Nicu Ștefănuță: România ignoră lecțiile schimbărilor politice din Ungaria

„Populismul nu ține de foame și dacă oamenii nu o duc bine într-o mare majoritate, se vor răscula”, a avertizat europarlamentarul Nicu Ștefănuță.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
Nicu Ștefănuță: România ignoră lecțiile schimbărilor politice din Ungaria

Sursa FOTO: Facebook / Nicu Ștefănuță

„Populismul nu ține de foame și dacă oamenii nu o duc bine într-o mare majoritate, se vor răscula”, a avertizat europarlamentarul Nicu Ștefănuță.

Nicu Ștefănuță critică blocajul politic din România, după căderea Guvernului Bolojan, și face o paralelă cu schimbarea de putere din Ungaria. Într-o postare pe Facebook, Ștefănuță susține că România nu învață din ce s-a întâmplat la Budapesta și că partidele de la București încearcă să impună voința instituțiilor, nu pe cea a alegătorilor.

„Mă uit mereu la ce se întâmplă în Europa, ca să compar și cu ce se întâmplă acasă. Am fost extrem de bucuros de dărâmarea regimului Orbán în Ungaria și am crezut că a înțeles lecțiile acestei revoluții și clasa politică de acasă. Da de unde!”, a scris europarlamentarul pe Facebook.

Ștefănuță a susținecă înfrângerea lui Orban arată că instituțiile controlate de un partid sau de un lider nu pot înlocui votul cetățenilor.

„Nu contează câte instituții controlezi, contează ce vor cetățenii. Orbán controla tot și a fost bătut măr la vot. Șefimea devine rapid gigant cu picioare de lut atunci când oamenii votează din inimă. Or la noi se încearcă fix contrariul: impunerea voinței instituțiilor, nu a oamenilor”, a afirmat Ștefănuță.

Critici la adresa partidelor din România

Ștefănuță spune că un mandat popular puternic trebuie urmat de schimbări. El susține că, în Ungaria, acestea au început deja după victoria opoziției.

„Schimbări se întâmplă în Ungaria în fiecare zi, de la schimbarea președintelui marionetă, la politica față de UE, la conducerea grupului Visegrád. La noi, parcă mandatul primit este unul care ne întoarce în anii 90, nu ne duce înainte în viitor”, a scris acesta.

Europarlamentarul critică și felul în care se fac majoritățile în Parlamentul României. El spune că scena politică este dominată de aceleași partide, chiar dacă unele au trecut prin rebranduiri.

„Vedeți ce înseamnă combinații, șantaj, atunci când ai tot aceleași 5/6 partide, retransformate și rebranduite și care dețin monopolul politicii românești. Îmi asum acest termen pentru că asta e politica românească, un spațiu politic închis în care intră și rămâne doar cine trebuie”, a mai scris acesta.

În opinia lui, partidele au mizat prea mult pe frică, în loc să ofere soluții pentru oameni.

„Politica fricii nu dă roade, oamenii se satură de spaimă și vor speranță în loc.”

Avertisment privind economia

Europarlamentarul susține că problemele economice sunt cele care îi afectează cel mai mult pe români. El spune că firmele sunt prudente, angajările au încetinit, iar mulți absolvenți nu își găsesc loc de muncă.

„Economia doare cel mai mult. Populismul nu ține de foame și dacă oamenii nu o duc bine într-o mare majoritate, se vor răscula. (…) Oamenii țin de bani, atâția câți mai au. Ne mulțumim să ne uităm la medie, dar media ascunde pe cei ce trăiesc cu minimul și nu își permit nimic. M-a impresionat vocea unui tânăr care câștigă bine și care mi-a zis: am 35 de ani și nu am nimic pe numele meu”, a mai spus acesta.

CITEȘTE ȘI

Nicu Ștefănuță cere Comisiei Europene despăgubiri directe pentru români în cazul amenzilor istorice luate de bănci pentru ROBOR

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.