„Mă uit mereu la ce se întâmplă în Europa, ca să compar și cu ce se întâmplă acasă. Am fost extrem de bucuros de dărâmarea regimului Orbán în Ungaria și am crezut că a înțeles lecțiile acestei revoluții și clasa politică de acasă. Da de unde!”, a scris europarlamentarul pe Facebook.
Ștefănuță a susținecă înfrângerea lui Orban arată că instituțiile controlate de un partid sau de un lider nu pot înlocui votul cetățenilor.
„Nu contează câte instituții controlezi, contează ce vor cetățenii. Orbán controla tot și a fost bătut măr la vot. Șefimea devine rapid gigant cu picioare de lut atunci când oamenii votează din inimă. Or la noi se încearcă fix contrariul: impunerea voinței instituțiilor, nu a oamenilor”, a afirmat Ștefănuță.
Critici la adresa partidelor din România
Ștefănuță spune că un mandat popular puternic trebuie urmat de schimbări. El susține că, în Ungaria, acestea au început deja după victoria opoziției.
„Schimbări se întâmplă în Ungaria în fiecare zi, de la schimbarea președintelui marionetă, la politica față de UE, la conducerea grupului Visegrád. La noi, parcă mandatul primit este unul care ne întoarce în anii 90, nu ne duce înainte în viitor”, a scris acesta.
Europarlamentarul critică și felul în care se fac majoritățile în Parlamentul României. El spune că scena politică este dominată de aceleași partide, chiar dacă unele au trecut prin rebranduiri.
„Vedeți ce înseamnă combinații, șantaj, atunci când ai tot aceleași 5/6 partide, retransformate și rebranduite și care dețin monopolul politicii românești. Îmi asum acest termen pentru că asta e politica românească, un spațiu politic închis în care intră și rămâne doar cine trebuie”, a mai scris acesta.
În opinia lui, partidele au mizat prea mult pe frică, în loc să ofere soluții pentru oameni.
„Politica fricii nu dă roade, oamenii se satură de spaimă și vor speranță în loc.”
Avertisment privind economia
Europarlamentarul susține că problemele economice sunt cele care îi afectează cel mai mult pe români. El spune că firmele sunt prudente, angajările au încetinit, iar mulți absolvenți nu își găsesc loc de muncă.
„Economia doare cel mai mult. Populismul nu ține de foame și dacă oamenii nu o duc bine într-o mare majoritate, se vor răscula. (…) Oamenii țin de bani, atâția câți mai au. Ne mulțumim să ne uităm la medie, dar media ascunde pe cei ce trăiesc cu minimul și nu își permit nimic. M-a impresionat vocea unui tânăr care câștigă bine și care mi-a zis: am 35 de ani și nu am nimic pe numele meu”, a mai spus acesta.