Adversară accesibilă pentru Begu în sferturi

Este Misaki Doi

Irina Camelia Begu va juca în sferturile de finală contra japonezei Misaki Doi, care a învins-o în turul III pe britanica Johanna Konta (#23) cu 4-6, 7-5, 6-2. Jucătoarea japoneză se afla înaintea turneului de la Madrid pe locul 45 în clasamentul WTA general, iar acum, după trei victorii aici la Roma, a urcat pe locul 38. În primele două tururi, Doi a trecut de Alize Cornet (Fra-#49): 7-6, 6-1 şi de Lucia Safarova (Cze-#15), 6-3, 7-5. Misaki Doi foarte ambiţioasă, extrem de mobilă pe teren, stă excelent la mental, dar, din punct de vedere tehnic, nu depăşeşte nivelul mediu. Ea este totuşi o jucătoare accesibilă pentru Begu. LaMadrid, Simona Halep s-a distrat cu Misaki Doi, 6-0, 6-3, iar japoneza în ultimul an are cu jucătoare din top 50, următoarea linie competiţională: 6 victorii – 12 înfrângeri, iar cu jucătoarele din top 20, 3 victorii – 9 înfrângeri; nicio victoria la jucătoare din top 10. Begu şi Doi nu s-au mai întâlnit până acum.

Celelalte rezultate

• Svetlana Kuznetsova (Rus-#19) – Daria Gavrilova (Aus-#32): 6-2, 2-6, 6-3
  • Serena Williams (SUA -#1) – Christina McHalle (SUA-#56): 7-6 [9/7], 6-1
  • Timea Bacsinszky (Sui-#10) – Carla Suarez Navarro (Esp-#11): 5-7, 7-5, 6-2

Meciul dintre Kuznetsova şi învingătoarea Simonei Halep poate fi considerat meciul zilei, dacă nu chiar meciul (de până acum) turneului. Spectatorii care au umplut până la refuz tribunele arenei Nicola Pietrangeli au văzut o încleştare de forţe cu multe raliuri spectaculoase, cu lovituri şi salvări miraculoase. Pe parcursul a trei seturi, cele două jucătoare au fost ca nişte boxeri care forţează victoria cu garda jos. Inclusiv greşelile neforţate au fost, o parte dintre ele, spectaculoase. Daria Gavrilova a făcut un meci foarte bun (a fost mult peste ce a jucat cu Halep), dar şi adversara ei a dat tot ce putea. A câştigat rusoaica în primul rând datorită experienţei celor 10 ani în plus de tenis şi pentru că a făcut mai puţine greşeli decât Gavrilova. Dar aşa cum Kuznetsova a câştigat cu 2-1, tot la fel de bine ar fi putut câştiga cu acest scor şi Gavrilova. Serena Williams s-a chinuit 70 de minute să câştige în extremis primul set cu modesta sa compatrioată, Christina McHalle. Aceasta a avut 4-2 şi 5-3, dar nu a reuşit să fructifice avantajul, s-a ajuns la tie-break, unde Serena a condus cu 6-5, McHalle a revenit şi a avut minge de set la 7-6 şi două servicii, dar a pierdut următoarele 3 puncte. Căzută şi din punct de vedere psihic, McHalle nu a mai contat în setul secund. „Derby”-ul dintre jucătoarele clasate pe locurile 10 şi 11, Navarro şi Bacsinszky, s-a încheiat cu victoria elveţiencei, dar lui Bacsinszky i-a trecut glonţul pe la ureche, pentru că, în setul doi, Navarro a avut o minge de meci.