Aerul condiționat prea rece poate deveni un pericol în zilele caniculare. Ce recomandă un cardiolog pentru casă și mașină

Canicula nu afectează sănătatea doar prin temperaturile ridicate, ci și prin diferențele mari dintre căldura de afară și aerul rece din locuințe sau autoturisme. Prof. univ. dr. Florin Mitu, șeful Clinicii de Cardiologie de la Spitalul de Recuperare din Iași, explică de ce răcirea excesivă a încăperilor poate solicita organismul, în special la persoanele cu afecțiuni cardiovasculare, vârstnici și copii. Medicul oferă recomandări privind temperatura optimă a aerului condiționat, hidratarea, alimentația și măsurile care pot reduce efectele caniculei.

Aerul condiționat prea rece poate deveni un pericol în zilele caniculare. Ce recomandă un cardiolog pentru casă și mașină

Sursă foto - Pixabay.com

Canicula nu afectează sănătatea doar prin temperaturile ridicate, ci și prin diferențele mari dintre căldura de afară și aerul rece din locuințe sau autoturisme. Prof. univ. dr. Florin Mitu, șeful Clinicii de Cardiologie de la Spitalul de Recuperare din Iași, explică de ce răcirea excesivă a încăperilor poate solicita organismul, în special la persoanele cu afecțiuni cardiovasculare, vârstnici și copii. Medicul oferă recomandări privind temperatura optimă a aerului condiționat, hidratarea, alimentația și măsurile care pot reduce efectele caniculei.

Canicula înseamnă mai mult decât temperaturi ridicate. Potrivit prof. univ. dr. Florin Mitu, șeful Clinicii de Cardiologie de la Spitalul de Recuperare din Iași, una dintre cele mai mari probleme este diferența foarte mare dintre căldura de afară și aerul rece din locuințe sau din mașină. Medicul spune că organismul resimte puternic aceste schimbări bruște de temperatură, iar persoanele cu afecțiuni cardiovasculare, vârstnicii și copiii sunt cele mai expuse. Iată explicațiile specialistului și recomandările sale pentru oamenii care vor să se bucure de confort termic, chiar și-n zilele toride de vară.

De ce nu este recomandat să răcim excesiv camerele locuinței noastre?

În zilele toride, mulți oameni intră în casă sau în mașină și setează imediat aerul condiționat la o temperatură foarte scăzută. Gestul este unul natural, pentru că ne dorim cu toții să ne răcorim după minute sau chiar ore petrecute în soare, însă nu este tocmai cea mai înțeleaptă decizie.

Profesorul Florin Mitu atrage atenția că această trecere bruscă de la temperaturi de peste 30 de grade la un mediu foarte rece reprezintă o solicitare importantă pentru organism.

„Una dintre cele mai frecvente greşeli făcute în timpul verii este setarea aerului condiţionat la temperaturi foarte scăzute imediat după expunerea la soare. Organismul suportă greu trecerea bruscă de la peste 30 de grade la un mediu răcit excesiv.

Temperatura optimă în încăperi sau în autoturism este în jur de 22-23 de grade Celsius, fără diferenţe foarte mari faţă de temperatura exterioară”, a explicat prof. univ. dr. Florin Mitu, citat de știrileprotv.ro.

Recomandarea medicului este ca temperatura din locuință sau din autoturism să fie în jur de 22 – 23 de grade Celsius și să nu existe diferențe foarte mari față de temperatura de afară.

Cine este cel mai vulnerabil în perioadele cu temperaturi extreme

Profesorul Florin Mitu subliniază că atât căldura excesivă, cât și schimbările bruște de temperatură cresc solicitarea inimii.

Din acest motiv, persoanele care suferă de boli cardiovasculare au nevoie de o atenție deosebită în perioadele caniculare.

În același timp, medicul atrage atenția că vârstnicii și copiii pot suporta mai greu aceste variații termice.

Hidratarea trebuie să devină o prioritate în zilele călduroase de vară

Un alt sfat important oferit de cardiolog este legat de consumul de lichide. În timpul caniculei, organismul pierde apă și săruri minerale prin transpirație, iar acestea trebuie înlocuite.

„În zilele caniculare, organismul pierde cantităţi importante de apă şi săruri minerale prin transpiraţie, motiv pentru care hidratarea trebuie să devină o prioritate.

Recomandarea este consumul a cel puţin doi-trei litri de lichide pe zi, iar în cazul celor care depun efort fizic necesarul poate fi chiar mai mare”, a declarat medicul.

Pe lângă apă, profesorul Florin Mitu recomandă și consumul de fructe și legume proaspete, deoarece acestea contribuie atât la hidratarea organismului, cât și la refacerea electroliților pierduți prin transpirație.

„Fructele şi legumele proaspete contribuie atât la hidratare, cât şi la refacerea electroliţilor pierduţi în timpul transpiraţiei”, menţionează el.

Intervalul orar în care este bine să fie evitate deplasările

Medicul recomandă evitarea deplasărilor între orele 11:00 și 15:00, când temperaturile ating cele mai ridicate valori.

Dacă ieșirea din casă nu poate fi amânată, profesorul Florin Mitu recomandă haine lejere, în culori deschise, realizate din fibre naturale, precum bumbacul sau inul, dar și protejarea capului împotriva razelor directe ale soarelui.

„Dacă ieşirea din casă nu poate fi amânată, sunt indicate hainele lejere, deschise la culoare, din fibre naturale, precum bumbacul sau inul, dar şi acoperirea capului pentru limitarea expunerii directe la soare”, a menţionat doctorul Florin Mitu.

Ce recomandă medicul pentru locuință și stilul de viață

Pentru a limita efectele caniculei, profesorul Florin Mitu recomandă aerisirea locuinței în primele ore ale dimineții și seara, când temperaturile sunt mai scăzute.

Totodată, spune că este important să fie păstrat un program normal de odihnă.

Medicul atrage atenția și asupra consumului de alcool în perioadele cu temperaturi ridicate, explicând că acesta poate favoriza deshidratarea.

În aceeași ordine de idei, efortul fizic intens desfășurat în orele cele mai călduroase ale zilei poate solicita suplimentar organismul, mai ales în cazul persoanelor cu afecțiuni cardiovasculare sau cerebrovasculare.

„Un somn adecvat şi evitarea consumului de băuturi alcoolice sunt foarte importante la rândul lor. Prin consumul de alcool poate creşte diureza, mai ales dacă consumăm bere.

Alcoolul favorizează deshidratarea. De asemenea, trebuie să fim atenţi la efortul excesiv pe parcursul orelor când sunt temperaturi foarte ridicate.

Activitatea fizică desfăşurată la temperaturi ridicate creşte necesarul de oxigen al organismului şi poate favoriza apariţia unor complicaţii cardiovasculare sau cerebrovasculare la persoanele cu afecţiuni preexistente”, precizează şeful Clinicii de Cardiologie de la Spitalul de Recuperare din Iaşi.

Distribuie articolul pe:

1 comentariu

  1. „Temperatura optimă în încăperi sau în autoturism este în jur de 22-23 de grade Celsius, fără diferenţe foarte mari faţă de temperatura exterioară”.

    Asa!!!
    La mine in zona sapt. viitoare se anunta +40 de grade. La cat setezi clima daca nu trebuie sa fie diferenta mare?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.