Final România-Serbia. Tamaş eliminat, sârbii au ratat un penalti!

Reprezentativa României a remizat, duminică, pe Arena Naţională, scor 0-0, cu selecţionata Serbiei, într-un meci din grupa 4 a seriei C a Ligii Naţiunilor, în care a jucat o repriză în inferioritate numerică şi oaspeţii au ratat un penalti.

În minutul 44, Gabriel Tamaş a fost eliminat pentru o intrare periculoasă, cu piciorul ridicat, la Gacinovici. Arbitrul a dictat eliminare pentru Tamaş şi penalti pentru Serbia. Lovitura de la 11 metri s fost ratată de Tadici, în minutul 45+1.

În minutul 85, Mitrovici a trimis mingea în poarta apărată de Tătăruşanu, dar se afla în poziţie de ofsaid când a preluat balonul.

România: 12. Tătăruşanu – 6. Manea, 4. Tamaş, 22. Săpunaru-cpt., 3. Toşca – 5. Băluţă, 18. Marin – 10. Maxim (9. Rotariu ’71), 23. Stanciu, 21. Drăguş (14. Nedelcearu ‘45+3) – 19. Ţucudean (13. Keşeru, ’80). Selecţioner: Cosmin Contra

Serbia: 12. Rajkovici – 2. Rukavina, 4. Milenkovici, 13. Veljkovici, 3. Rodici (21. Miletici ’77) – 19. Lukici, 6. Maksimovici – 14. Gacinovici (20. Milinkovici-Savici ’63), 10. Tadici-cpt., 18. Radonjici – 9. Mitrovici. Selecţioner: Mladen Krstajić

Cartonaşe galbene: Maxim ‘45+4, R. Marin ‘70 / Rodici ’65, Mitrovici ’79, Milenkovici ‘90

Cartonaş roşu: Tamaş ‘44

Imediat după startul jocului, partida a fost întreruptă aproape două minute din cauza fumigenelor şi petardelor aprinse de fani.

În minutul 45+1, Tadici a ratat un penalti acordat pentru un fault al lui Tamaş la Gacinovici. Gabriel Tamaş a fost eliminat. Imediat după startul jocului, partida a fost întreruptă aproape două minute din cauza fumigenelor şi petardelor aprinse de fani. În prima repriză, fanii au scandat trivialităţi la adresa PSD.

ȘTIRE INIȚIALĂ. Reprezentativa României va evolua, duminică, de la ora 16.00, în al patrulea meci din Liga Naţiunilor, pe Arena Naţională, într-un meci transmis de Pro TV.

Meciul de pe Arena Naţională va fi arbitrat de olandezul Kevin Blom, ajutat de Rob van de Ven şi Charles Schaap, asistenţii adiţionali Allard Lindhout şi Siemen Mulder, în timp ce Bas van Dongenva fi rezervă.  Cu Serbia, România are doar 3 partide jucate, o remiză, cea din tur, de la Belgrad (2-2), şi două eşecuri, ambele în preliminariile CM 2010.

Pentru jocul cu Serbia, selecţionerul Cosmin Contra are la dispoziţie 21 de jucători. Alexandru Chipciu şi Paul Anton sunt suspendaţi în urma cartonaşelor galbene primite la Vilnius.

Portari: 1. Costel Pantilimon, 12. Ciprian Tătăruşanu, 16. Florin Niţă

Fundaşi: 2. Romario Benzar, 3. Alin Toşca, 4. Gabriel Tamaş, 6. Cristian Manea, 11. Nicuşor Bancu, 14. Ionuţ Nedelcearu, 22. Cristian Săpunaru

Mijlocaşi: 5. Tudor Băluţă, 8. Adrian Stoian, 9. Dorin Rotariu, 10. Alexandru Maxim, 17. Florin Tănase, 18. Răzvan Marin, 20. Alexandru Mitriţă, 23. Nicolae Stanciu

Atacanţi: 13. Claudiu Keşeru, 19. George Ţucudean, 21. Denis Drăguş

S-au mai jucat meciurile:

• 7 septembrie | România – Muntenegru 0-0, Lituania – Serbia 0-1 (D. Tadić 38-pen.)

• 10 septembrie | Serbia – România 2-2 (Mitrović 26, 63 / Stanciu 48-pen., Ţucudean 68), Muntenegru – Lituania 2-0 (Savić 34-pen., Janković 35)

• 11 octombrie | Lituania – România 1-2 (Žulpa 90 / Chipciu 13, Maxim 90+4), Muntenegru – Serbia 0-2 (Mitrović 18-pen., 81)

Programul următoarelor meciuri:

• 17 noiembrie | Serbia – Muntenegru (ora 16:00), România – Lituania (ora 21:45) – stadion “Ilie Oană”, Ploieşti

• 20 noiembrie | Serbia – Lituania, Muntenegru – România (ora 21:45).