Argentina, prima calificată în optimi

După jocurile din etapa a II-a, în grupa B lucrurile sunt clarificate doar pe jumătate. Argentina este deja calificată în optimi de finală, indiferent ce va face în ultima etapă. Clasamentul grupei este următorul:

1. Argentina 2 2 0 0 5 – 1 6

2. Coreea S. 2 1 0 1 3- 4 3

3. Grecia 2 1 0 1 2 – 3 3

4. Nigeria 2 0 0 2 1 – 3 0

Următoarele meciuri: Argentina – Grecia; Coreea de Sud – Nigeria.

Paradoxal, deşi se află pe ultimul loc, nigerienii au şanse să se califice în optimi, dacă înving la două goluri diferenţă Coreea de Sud şi dacă Argentina învinge Grecia. Elenii se pot califica doar în două situaţii: înving Argentina la două goluri sau la un singur gol, dar cu scorul de 4-3, pentru a contracara o victorie (indiferent la ce scor) a Coreii în faţa Nigeriei; fac egal cu Argentina, dar este obligatoriu ca Nigeria să bată Coreea. În sfârşit, asiaticii ajung în optimi dacă înving Nigeria şi Grecia pierde sau face egal cu Argentina, sau dacă grecii înving Argentina la un singur gol, dar mai puţin de 4-3.

Primele puncte la un mondial

Grecia – Nigeria 2-1 (1-1)

Fotbaliştii eleni au reuşit primele lor puncte la un campionat mondial, când nimeni nu anticipa acest lucru. În primul sfert de oră al meciului cu Nigeria, grecii continuau evoluţia palidă din jocul anterior cu sud-coreenii. A venit şi minutul 16, când africanii au deschis scorul şi şefii delegaţiei elene puteau liniştit să caute bilete de avion pentru Atena. A trebuit ca, în minutul 33, nigerianul Kaita să facă un gest pe cât de prostesc, pe atât de inutil şi să primească un cartonaş roşu, pentru ca grecii să spere că zeii Olimpului s-au întors cu faţa spre ei. Şi s-au întors în minutul 44, când călcâiul unui fundaş nigerian a schimbat direcţia şutului lui Salpingidis şi a intrat în poartă.

Şi tot zeii l-au făcut pe excelentul portar Enyeama să respingă greşit în faţă o „jabulani” în minutul 77 şi Torosidis a împins-o în poartă. Este adevărat că şi fără zei, după primirea golului, grecii au asediat aproape non-stop poarta nigerienilor, şi doar minunile făcute de portar au făcut ca golurile să nu curgă. Grecii au jucat la disperare şi victoria este pe deplin meritată. Deşi încă un gol i-ar fi ajutat enorm, în ultimele 10 minute, elenii au jucat la păstrarea rezultatului. Nigerienii pot invoca rămânerea în 10 jucători şi două ratări monumentale la scorul de 1-0 şi 1-2.

Casetă tehnică

Oraş: Bloemfontein

Stadion: Free State

Formaţii

Grecia: Tzorvas – Tziolis, Papadopoulos, Karagounis (cpt), Vyntra, Salpingidis, Torosidis, Kyrgyakos, Gekas (Ninis – min. 79), Sokratis (Samaras – min. 37), Katsouranis.

Antrenor: Otto Rehhagel.

Nigeria: Enyeama – Yobo (cpt), Taiwo (Ekiejile – min. 55, Afolabi – min. 77), Shittu, Yakubu, Odemwingie (Obasi – min. 46), Uche, Kaita, Haruna, Odiah, Etuhu.

Antrenor: Lars Lagerback.

Arbitru: Oscar Ruiz (Columbia)

Liniori: Abraham Gonzales şi Humberto Clavlio (Columbia)

Argentina – Coreea de Sud 4-1 (2-1)

Galop de sănătate al „pumelor” în faţa unei echipe ambiţioase intrate în teren decisă să-şi vândă scump pielea. Coreenii au vrut să obţină un rezultat favorabil, dar nu au fost lăsaţi. Infernala maşină de pase a argentinienilor i-a sufocat pur şi simplu, obligându-i la un joc defensiv. Argentina a deschis scorul relativ repede printr-un autogol, la o centrare ca la carte a lui Messi. Este posibil ca în situaţia în care mingea nu ar fi ricoşat în poartă din piciorul lui Park Young, un alt argentinian să înscrie. Tot Messi şi-a făcut datoria de pasator şi rivalul lui de la Real Madrid a punctat.

Coreenii au redus scorul în urma unui cadou de zile mari făcut de fundaşul lui Bayern München, Demichelis. Înainte însă, Tevez şi Messi au ratat ambii posibilitatea să înscrie cel mai frumos gol de la această ediţie a mondialelor. Repriza a II-a a avut aceeaşi desfăşurare: argentinienii au „ascuns” mingea, şi-au creat ocazii după ocazii de gol, în timp ce adversarii au fost o singură dată periculoşi. Logic – şi mai ales după ce în teren a intrat Aguero, care a mărit tempoul de joc -, au mai venit două goluri, ambele semnate de Higuain, la primul pasa venind tot de la Messi, este adevărat, dintr-o poziţie suspectă de offside. După cum au jucat, argentinienii se pot deja gândi la modul în care să abordeze optimile de finală.

Oraş: Johannesburg

Stadion: Soccer City

Formaţii

Argentina: Romero – Gutierez, Samuel (Busriso – min. 23), Demichelis, Heinze, Mascherano, Di Maria, Messi, Tevez (Aguero – min. 75), Higuain (Bolatti – min. 82), Maxi Rodriguez.

Antrenor: Diego Maradona

Coreea de Sud: Yung Sung – Oh Seok, Cho Hyung, Kim Woo, Lee Pyo, Lee Soo, Ki Yueng (Kim Il – min. 45), Park Young (Lee Gook – min. 81), Lee Yong, Yeom Hum, Park Sung.

Antrenor: Huh Moo

Arbitru: Frank DE BLEECKERE (Belgia)

Liniori: Peter HERMANS şi Walter VROMANS (Belgia)

Al patrulea oficial: Jerome DAMON (Africa de Sud)