Gravă încălcare a Constituției cu ocazia paradei militare de la Arcul de Triumf. În absența şefului statului, armata trebuia să dea onorul celui de-al doilea om în stat, președintele Senatului, Mircea Geoană. Inexplicabil, onorul a fost dat premierului Emil Boc, el fiind copios huiduit după terminarea manifestărilor. Ministrul Gabriel Oprea trebuie să dea explicații pentru încălcarea Constituției de Ziua națională a României.
Parada militară, confiscată electoral în favoarea PDL
Cum președintele României, Traian Băsescu, este plecat din țară (la o adunare OSCE – n.a.), onorul militar din debutul ceremonialului de la Arcul de Triumf trebuia să fie dat celui de-al doilea om în stat, președintele Senatului, Mircea Geoană. De altfel, luni, la cabinetul acestuia de la Senat a venit o adresă de la Administrația Prezidențială prin care Geoană era înștiințat că trebuie să reprezinte statul la parada militară din 1 decembrie. Cu doar 10 minute înainte de începerea paradei militare, protocolul a fost schimbat, și armata a dat onorul premierului Emil Boc. Mai mult, pozițiile centrale din spațiul rezervat oficialilor au fost ocupate de PDL-iști care nu au nicio funcție pe linie de stat.
Cine a dat dispoziția de modificare a protocolului (modificare prin care s-a încălcat Constituția) nu se știe la ora actuală, pentru că nimeni nu a dat vreo explicație. Oficiali ai MApN au făcut trimitere la SPP, iar oficiali ai acestui serviciu și-au declinat orice competență legată de protocol. De menționat că nici în situația în care Mircea Geoană nu ar fi fost disponibil, Emil Boc nu avea dreptul să primească onorul militarilor, pentru că pe locul trei în ierarhia statului este președintele Camerei Deputaților, Roberta Anastase.
Huiduitul Emil Boc dă explicații într-o clasică limbă de lemn
După terminarea paradei, premierul Emil Boc a fost huiduit copios de mulțime, motiv pentru care, bine protejat de SPP-iști a părăsit val-vârtej zona Arcului de Triumf. Prins de ziariști la inaugurarea a 20 de km din șoseaua de centură a Capitalei, premierul a explicat de ce a primit el onorul militar, astfel: „Democrația funcţionează de 20 de ani în România. Am fost abillitat să primesc onorul de către structurile abilitate”. Atât, nici un cuvânt în plus. Să nu cunoască Emil Boc – profesor de drept constituțional în același timp – art. 98 din Constituție care spune, printre altele că „…dacă se află în imposibilitate temporară de a-şi exercita atribuţiile (șeful statului – n.a.), interimatul se asigură, în ordine, de preşedintele Senatului sau de preşedintele Camerei Deputaţilor”?.
Pentru premier, orice șosea este autostradă
Mult mai comunicativ a fost premierul înainte de a fi întrebat despre protocolul de la paradă. Din nou, în fața camerelor de luat vederi (cel puțin televiziunile de știri au transmis în direct – n.a.), Emil Boc i-a indus în eroare pe români, spunându-le că respectivii 20 de km de centură sunt construiţi în regim de autostradă?? După care, Boc a anunțat triumfalist că în mandatul său s-au făcut 116 km de autostradă, enumerând aici centurile de ocolire din vreo patru municipii. Evident, nu s-a găsit nimeni care să-i spună că o șosea de centură, fie ea și cu câte două benzi pe sens, NU este o autostradă. Nu este pentru prima oară când premierul aruncă praf în ochii românilor, susținând că centurile oraşelor sunt autostrăzi!
Turcan: Preşedintele l-a delegat pe Emil Boc
Purtătorul de cuvânt al preşedintelui Traian Băsescu, Valeriu Turcan, spune pentru REALITATEA TV că „preşedintele Traian Băsescu l-a delegat pe primul ministru în urmă cu două zile să primească raportul la parada de 1 Decembrie. Este o situaţie de reprezentare şi nu una de interimat al funcţiei. România nu se află în situaţia de predare constituţională a atribuţiilor şefului statului, astfel incât domnul Geoană să fie nevoit să primească raportul”. De asemenea, Turcan a apreciat drept regretabil faptul că „diverse persoane, probabil din zona domnului Geoană”, încearcă să creeze confuzie, „distribuind pe surse informaţii false”.