Atenție, și-a revenit Ronaldo!

Mai toată lumea credea, ba chiar și spera, că Țara Galilor va fi egala Portugaliei în prima semifinală desfășurată pe Stade de Lumiere din Lyon. Ideea respectivă era un fel de prețuire a comportării de până acum a galezilor. În realitate, cei cu capul pe umeri, cei pragmatici, știau că Portugalia era, din mai toate punctele de vedere, superioară. Se poate adăuga și faptul că, până la acest meci, Portugalia nu înregistrase nicio victorie în limitele timpului regulamentar, impunându-se în optimi și sferturi prin loviturile de departajare. De aici i s-a tras și numele de Țara Egalurilor, drept pentru care noi i-am dat numele de Portegalia!

Prima repriză a stat sub semnul unei evidente superiorități portugheze. Cristiano Ronaldo și Nani s-au aflat aproape de gol în câteva rânduri, galezii reușind arareori să se apropie de poarta ibericilor. De consemnat doar faza din min.10 în care Ronaldo este îmbrățișat, în careu, cu prea multă dragoste de Collins. Fault clar, dar arbitrul Eriksson nu vrea să vadă. Ronaldo mai risipește câteva și repriza se încheie fără golul pe care elevii lui Fernando Santos l-ar fi meritat din plin.

Golul cade în debutul reprizei secunde, când Ronaldo plutește literalmente peste apărătorii galezi și trimite cu capul în plasă o minge venită din corner. 1-0 în min. 50. Peste numai trei minute, același Ronaldo expediază un șut puternic dinafara careului mare și balonul este trimis în gol de Nani. 2-0 în min 53. Meciul e ca și jucat, Portugalia este cu un picior și jumătate în finală. Notăm totuși câteva șuturi bune expediate de Gareth Bale, plus încă vreo câteva mari ocazii în contul lui Ronaldo, omul numărul unu al semfinalei.