Bătălia pentru Anglia: masacru la Manchester. United-City 1-6 (0-1)

Incredibil, dar adevărat. Unul dintre cele mai așteptate derby-uri ale toamnei 2011 – un derby care tinde să rivalizeze cu „El classico” Real – Barca – cel dintre Manchester United și Manchester City, s-a încheiat cu un scor pe care nu l-au intuit nici cei mai fanatici suporteri ai „cetățenilor” și nici cei mai prăpăstioși fani ai „diavolilor roșii”. Întâlnirea dintre cele două echipe din Manchester, nu a mai avut doar calitatea de derby local, ci și pe cea de derby al campionatului. City se afla înaintea acestui joc pe locul 1, cu 7 victorii și un egal, nicio înfrângere, iar United pe locul secund, cu 6 victorii și 2 egaluri. La casele de pariuri, United era favorită, cu o medie de 2,15 pentru victorie, în timp ce un succes al oaspeților era cotat la 2,95. Tradiția, ultimele rezultate, performanțele, toți acești indicatori erau de partea lui United. Mai mult, „diavolii roșii” veneau după un lejer 2-0 în CL de la București, unde au odihnit 6 titulari, în timp ce echipa șeicilor, a trebuit să se întrebuintețe serios acasă pentru a trece în minutul 90+2 de relativ modesta Villarreal. Deci totul arăta că United este favorită în acest meci. Nu o favorită care să câștige cu un 8-2 cum a făcut-o împotriva „tunarilor” de la Arsenal, dar o favorită la o victorie obținută la mare luptă.

„Super Mario” a incendiat și „teatrul viselor”

Din start s-a observat că oaspeții sunt primii la minge, că afișează o siguranță mai mare decât a rivalilor lor. De altfel, chiar din primul minut, „cetățenii” și-au anunțat intenția de a face un joc eminamente ofensiv. Care a dat roade după 22 de minute, când Mario Balotelli a deschis scorul. Utilizarea lui Balotelli în 11-le de start a fost de fapt marea surpriză a lui Mancini, antrenorul celor de la City. Toată Anglia, și nu numai, știa că Mancini nu îl agrează în mod deosebit pe Balotelli, iar ultima lui ispravă – comisă doar cu o zi înainte – incendiarea propriei locuințe, reprezenta o premisă pentru ca nărăvașul atacant să urmărească partida din tribună sau, în cel mai bun caz de pe banca de rezerva. Nu a fost așa, și se poate spune că Mancini a tras lozul câștigător. Pentru că tot „super Mario” a fost cel care a ridicat (în min.60) scorul la 2-0, și cum cei de la United evoluau de 13 minute în 10 oameni (a fost eliminat Evans), se putea spune că partida este închisă.

Oaspeții însă nu s-au bazat pe diferența de pe tabela de marcaj și au atacat până la sufocare poarta lui De Gea (se pare că Manchester United este totuși o pălărie prea mare pentru al treilea portar al naționalei Spaniei), reușind să mai puncteze în min.69 prin Aguero. Un rușinos, pentru United 0-3, îndulcit în min.81 prin reușita lui Darren Fletcher. În condițiile în care City a făcut legea și a oferit o adevărată lecție de fotbal, 1-3 nu era chiar un scor rău. Dar a urmat catastrofa dintre minutele 90 și 90+2, când oaspeții au mai punctat de trei ori în fața unui adversar care nu s-a mai ridicat de la podea.

Un scor similar s-a mai înregistrat în 1926, culmea, an în care învingătorii, cei de la City au retrogradat, iar în 1955, s-a înregistrat a doua – și ultima până duminică – victorie la 5 goluri diferență pentru City, scor 5-0 de această dată. Râmâne de văzut dacă ieri, United nu a predat ștefata puterii rivalilor de la City pentru un timp mai îndelungat.