Acestea au fost învinse în semifinalele de la Roland Garros

Buzărnescu şi Bara au ratat calificarea în semifinale

rolland garros

Bara şi Buzărnescu au fost învinse, cu scorul de 6-3, 1-6, 6-4, de cuplul Hao-Ching Chan/Zhaoxuan Chang (Taiwan/China), cap de serie numărul 8.

Calificarea în sferturi la dublu este recompensată la Roland Garros cu un premiu total de 76.000 de euro şi cu 430 de puncte WTA.

Româncele fost învinse în 3 seturi, cu scorul de 3-6, 6-1,4-6, în urma unei partide care a durat două ore. În primul set, fetele noastre nu au reușit să țină ritmul, pierzând de trei ori pe propriul serviciu. În al doilea set, situația s-a schimbat și se părea că reprezentantele României le-au ”citit pe adversare”, impunându-se ușor, cu 6-1, într-un set în care au avut procentaje foarte bune la serviciu, de peste 80%. În setul decisiv s-a mers cap la cap, echipele având nenumărate ocazii de break. Grație unui game în plus pe serviciul adversarelor, sportivele din Asia s-au impus cu 6-4.

Performanța echipei Bara/ Buzărnescu este una notabilă, în condițiile în care au făcut pereche în doar 6 meciuri înaintea turneului din Franța.

Bara şi Buzărnescu vor primi un cec de 76.000 de euro şi 430 de puncte WTA la dublu. Buzărnescu va adăuga cu un cec de 222.000 euro şi 240 de puncte WTA pentru faptul că a ajuns până în optimi la simplu şi 2.375 de euro pentru evoluţia de la mixt (eşec în primul tur). Bara va primi şi 21.000 de euro şi 30 de puncte WTA pentru evoluţia din calificări la Paris.