Calificări pe bandă rulantă în sferturi la US Open

Halep a câştigat un meci dificil accidentată la un picior. Dublurile au eliminat adversari cu nume grele.

Victorie după două seturi dramatice

Simona Halep a întâlnit prima jucătoare de valoare în parcursul ei de la US Open. Germanca Sabine Lisicki, chiar dacă este pe locul 24 în clasamentul WTA, este o jucătoare de top. Lisicki s-a calificat în optimi după o revenire senzaţională în turul anterior, când a întors scorul din setul decisiv de la 1-5 la 7-5 cu cehoaica Stricova. Halep s-a calificat în sferturile de finală după un meci care a durat 2 ore şi 34 de minute, reuşind astfel să atingă cea mai bună performanţă a ei la US Open, unde în 2013 se oprise în optimi. Halep nu a făcut un meci de senzaţie, a comis foarte multe erori, în special în primul set şi a dat posibilitatea adversarei să conducă cu 1-0. Primul set s-a încheiat la tie-break, unde Halep a avut setul în mână, dar a ratat copilăreşte câteva oportunităţi. În setul 2, Halep joacă cu un bandaj imens la coapsa piciorului drept, dar calitatea jocului este alta faţă de primul set. Românca nu excelează, dar totuşi este mai sigură pe ea. Şi ceea ce este foarte important – credem că a fost de fapt factorul decisiv în câştigarea setului – a dispărut starea excesivă de nervozitate pe care a avut-o în primul set. Setul 3 se joacă până la scorul de 2-2, după care Halep joacă exact ca la Toronto şi Cincinnati şi face 4 game-uri consecutive, închizând meciul. Halep a câştigat, dar trebuie să arătăm că adversara ei a făcut în total 72 de erori neforţate, în timp ce ea a făcut 33. La puncte victorioase directe, nemţoaica a stat mai bine, realizând 37 de puncte câştigătoare, faţă de numai 18 ale Simonei. Fără atâtea greşeli neforţate, emoţiile Simomei ar fi fost mult mai mari.

Set 1: Lisicki – Halep: 7-6
(primul serviciu: Lisicki)
1 – 0 (15:0, 30:0, 40:0, 40:15)
2 – 0 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 30:40, 40:40, A:40): break Lisicki
2 – 1 (0:15, 0:30, 0:40): break Halep
2 – 2 (0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30, 40:40, 40:A)
3 – 2 (15:0, 30:0, 40:0, 40:15, 40:30)
4 – 2 (15:0, 30:0, 30:15, 30:30, 40:30): break Lisicki
4 – 3 (15:0, 30:0, 30:15, 40:15, 40:30, 40:40, 40:A): break Halep
4 – 4 (0:15, 0:30, 15:30, 30:30, 40:30, 40:40, 40:A)
4 – 5 0:15, 0:30, 15:30, 30:30, 40:30, 40:40, 40:A): break Halep
5 – 5 (15:0, 30:0, 30:15, 40:15, 40:30, 40:40, 40:A, 40:40, A:40): break Lisicki
6 – 5 (15:0, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30)
6 – 6 (15:0, 30:0, 30:15, 30:30, 30:40, 40:40, 40:A)
7 – 6 (1-0, 2-0, 2-1, 2-2, 2-3, 3-3, 3-4, 3-5, 4-5, 5-5, 5-6, 6-6, 7-6, 8-6)

4 – 5 (0:15, 15:15, 30:15, 40:15, 40:30): break Lisicki
5 – 5 (0:15, 0:30, 15:30, 30:30, 40:30, 40:40, A:40)
5 – 6 (0:15, 0:30, 0:40, 15:40, 30:40)
5 – 7 (15:0, 30:0, 30:15, 30:30, 40:30, 40:40, A:40, 40:40, 40:A): break Halep
(timp de joc: 54 de minute)

Set 3: Lisicki – Halep: 2-6
0 – 1 (0:15, 0:30, 15:30, 15:40)
1 – 1 (15:0, 30:0, 40:0)
1 – 2 (0:15, 15:15, 30:15, 30:30, 30:40)
2 – 2 (15:0, 15:15, 30:15, 30:30, 30:40, 40:40, A:40)
2 – 3 (0:15, 15:15, 15:30, 15:40, 30:40, 40:40, 40:A)
2 – 4 (15:0, 15:15, 15:30, 30:30, 40:30, 40:40, 40:A): break Halep
2 – 5 (15:0, 30:0, 30:15, 30:30, 30:40)
2 – 6 (0:15, 0:30, 0:40): break Halep
(timp de joc: 37 de minute)

Tecău şi Mergea braţ la braţ în sferturi

Perechea Florin Mergea/Rohan Bopanna (India) s-a calificat în sferturile de finală la dublu băieţi după ce a întrecut în 3 seturi, 6-7, 6-4, 6-3 cuplul Daniel Nestor (Canada), Roger Vesellin (Franţa). Partida a durat 2 ore şi 6 minute şi a fost echilibrată în primul set, în care fiecare pereche şi-a câştigat serviciul.
Dublul Horia Tecău/J-J Roger a întrecut cu 7-6, 7-5 pe americanii Eric Butorac/Scott Lipski, după 1 oră şi 30 de minute de joc.