Când ar urma să intervină BNR pentru stabilizarea cursului leu – euro? Economist: Nu vom mai vedea euro sub 5,1 lei

„Probabilitatea este aproape inexistentă să ne întoarcem la un curs leu – euro care să fie sub 5,1 lei, întrebarea este dacă ne vom întoarce sub 5,2 lei. Deocamdată lucrurile nu s-au rezolvat, situația politică nu s-a așezat și asta înseamnă că sunt perspective în continuare să vedem o depreciere a leului”, a declarat, pentru Cotidianul, profesorul universitar de economie Christian Năsulea.

Când ar urma să intervină BNR pentru stabilizarea cursului leu – euro? Economist: Nu vom mai vedea euro sub 5,1 lei

„Probabilitatea este aproape inexistentă să ne întoarcem la un curs leu – euro care să fie sub 5,1 lei, întrebarea este dacă ne vom întoarce sub 5,2 lei. Deocamdată lucrurile nu s-au rezolvat, situația politică nu s-a așezat și asta înseamnă că sunt perspective în continuare să vedem o depreciere a leului”, a declarat, pentru Cotidianul, profesorul universitar de economie Christian Năsulea.

Stabilitatea cursului valutar leu – euro este un vis al trecutului. Timp de cinci ani, cursul leu – euro a rămas stabil, în jurul a 4,92 – 4,98 lei pentru un euro, însă anularea alegerilor prezidențiale, victoria lui George Simion în primul tur al alegerilor prezidențiale reluate și demisia premierului Marcel Ciolacu au fost șocuri care nu au mai putut fi controlate de BNR. Un astfel de șoc vedem și astăzi, când BNR a cheltuit miliarde de euro pentru stabilizarea monedei naționale, însă în fața crizei politice și a demiterii premierului Ilie Bolojan, cursul se îndreaptă către 5,3 lei pentru un euro. O lovitură uriașă pentru buzunarul românilor.

Analiștii financiari spuneau, după ce cursul leu – euro a trecut de pragul de 5 lei, că vremurile în care moneda națională rămânea stabilă în raport cu euro au trecut și că se așteaptă la o depreciere constantă a leului cu aproximativ 2 procente pe an. Mugur Isărescu spunea că nu mai există șanse ca un euro să fie mai ieftin de 5 lei. Acum îngrijorarea specialiștilor este că un euro nu va mai scădea sub 5,1, poate chiar 5,2 lei.

„Evoluția cursului depinde aproape exclusiv de evoluția crizei politice. Dacă vom avea rapid un nou guvern la Palatul Victoria, cu un program foarte clar de reforme, probabil temerile investitorilor se vor tempera, iar efectele se vor vedea în aprecierea leului. Această perioadă de instabilitate politică riscă să spulbere toate rezultatele pozitive înregistrate în ultima vreme, de la deficit la creșterea investițiilor străine și de aceea este esențial ca această criză să se încheie în cel mai scurt termen”, a declarat, pentru Cotidianul, analistul economic Adrian Negrescu.

Cursul leu – euro nu se mai întoarce sub 5,1 lei

Cotidianul l-a întrebat pe profesorul universitar de economie Christian Năsulea ce șanse mai sunt ca un euro să coste mai puțin de 5,2 sau chiar 5,1 lei.

„Sub 5,1 mi se pare într-adevăr aproape imposibil, probabilitatea este aproape inexistentă să ne întoarcem la un curs leu – euro care să fie sub 5,1, întrebarea este dacă ne vom întoarce sub 5,2. Deocamdată lucrurile nu s-au rezolvat, situația politică nu s-a așezat și asta înseamnă că sunt perspective în continuare să vedem o depreciere a leului, să vedem lucruri care duc la destabilizări suplimentare. Aceasta este de fapt chestiunea foarte importantă: dacă vom vedea niște modificări în ceea ce înseamnă zona politică”, este de părere economistul.

Un nou guvern reformist, care să mențină angajamentele față de Comisia Europeană și să reducă în continuare deficitul prin reforme, ar fi cea mai bună variantă și varianta care ar câștiga rapid încrederea investitorilor. Chiar și un guvern nereformist, pe modelul vechii epoci Ciucă și Ciolacu, care ar începe mult mai lent reformele și nu s-ar grăbi să reducă deficitul, ar ajuta la stabilizarea cursului leu – euro. Cel mai rău scenariu, confirmat și de analiștii Erste, citați de profit.ro, este un guvern PSD – AUR. „Un guvern format de social-democrați și extrema dreapta AUR, în urma votului moțiunii, ar fi considerat cel mai negativ scenariu de piață și riscant pentru relațiile cu UE”, spuneau analiștii Erste.

În fața incertitudinii politice, economiștii și băncile cred că sunt șanse foarte mici ca leul să nu se mai deprecieze în raport cu euro. Întrebarea este până unde ar putea merge această depreciere? Mulți sunt de părere că BNR va interveni masiv în piață pentru a ține cursul sub pragul de 5 lei și 30 de bani pentru un euro.

Leul s-a depreciat cu 3,6% în raport cu euro

Criza politică a dus la deprecierea cu 3,6% a cursului valutar leu – euro, în condițiile în care analiștii financiari se așteaptau să închidem anul cu o depreciere de 2-2,5%, adică un curs de maxim 5,20 – 5,25 lei pentru un euro la finalul anului.

„Cu cât euro este mai scump, viața noastră devine mai complicată. Ne putem trezi cu încă un val de creșteri de prețuri la mâncare, la servicii, la tot ce ține de viața noastră de zi cu zi”, spune analistul economic Adrian Negrescu.

Această depreciere a monedei naționale înseamnă importuri mult mai scumpe. România are un deficit comercial de peste 30 de miliarde de euro an de an, iar deprecierea leului cu 3,6% va duce la prețuri mai mari la raft, pentru alimente, dar și pentru produsele energetice pe care le importăm, precum energia electrică sau motorina. În același timp, vor fi influențate în mod direct toate prețurile calculate în euro, precum chiriile, ratele, abonamentele de telefonie, cablu, streaming.

Scumpirile ascunse în spatele cursului valutar

Conform Băncii Naționale a României, cursul valutar este de 1 euro pentru 5 lei și 26 de bani. În cazul unei chirii sau a unei rate de 500 de euro, costul a crescut din cauza crizei politice de la 2.545 de lei la 2.630 de lei, adică o cheltuială mai mare cu 85 de lei pe lună. În cazul unui apartament de 100.000 de euro, costul în lei a crescut de la 509.000 de lei la 526.000 de lei, deci o scumpire ascunsă în spatele cursului valutar de aproape 3.400 de euro. Chiar și un abonament la Netflix s-a scumpit, de la 71 de lei la aproape 74 de lei pe lună. Toate aceste creșteri de preț vor avea un impact și în inflație în următoarele luni.
Investitorii caută stabilitatea și nu o găsesc

„Ca o strategie mai amplă, investitorii se uită să vadă cât de stabile sunt lucrurile din punct de vedere politic și economic. Noi nu mai avem de nici unele în acest moment. Nici stabilitate politică, de stabilitate economică nu se mai pune problema. Nu mai avem nici măcar o datorie publică mică, cum aveam acum câțiva ani, ca măcar acesta să fie un motiv de liniște pentru cei care veneau să plaseze bani în România. Din toate aceste puncte de vedere, nu stăm bine, iar imaginea pe care o văd investitorii cu privire la țara noastră este una mai degrabă negativă, cu mențiunea că randamentele par în continuare suficient de mari încât investitorii să fie convinși să rămână, în ciuda riscului ridicat”, a explicat, pentru Cotidianul, Christian Năsulea.

Rolul esențial al banilor europeni

În următoarele luni, pe lângă formarea unui nou guvern și recâștigarea încrederii investitorilor, un factor important pentru stabilizarea monedei naționale va fi și atragerea de fonduri europene. România are șansa de a atrage miliarde de euro, bani din PNRR și fondul de coeziune.

Mai precis, bugetul pentru anul 2026 este construit cu investiții finanțate cu bani europeni în valoare de aproape 22 de miliarde de euro. Fiecare miliard de euro contează deoarece banii ajung în România sub formă de euro și sunt schimbați în lei.

Distribuie articolul pe:

18 comentarii

  1. Când ar urma să intervină BNR pentru stabilizarea cursului leu – euro?
    ‘ Niciodata,niciodata ,niciodata ‘,Matusalem ot BNR

  2. Cei care l-ați votat, mulțumiți-i lui Kremlin Georgescu pentru Euro mai mare de 5 RON.

  3. doar prin deprecierea leului în raport cu euro, costul unui credit de 100.000 de euro a crescut într-o săptămână cu 3.457 de euro, avansul necesar contractării împrumutului fiind cu peste 500 de euro mai mare.Sa va săturați de sosoci,simionisti,georgisti elu…cu…Bratu!

  4. Sunt o multime de oameni care au rate la banci pentru achizitionare de locuinte, rate exprimate euro dar platite in lei, au crescut si vor creste in continuare.
    PZD ul, AUR ul si anexele, sunt toate RESPONSABILE pentru acest lucru.
    Votantii lor sa se bucure pentru marea realizare, cresterea cursului.
    Din seria „multi da’ prosti”

  5. A cazut guvernu, bre! Nu stiai?
    E majoritate PSD-hAUR de 281 de sparlamntari. Sa se grabeasca cu guvernul ca eu astept benzina la 1 leu, anularea TVA si a accizelor si sa-mi mareasca pensia, macar cu 40-50%.Kremlin Georgescu președinte!Desigur ,in korea de Nord!

  6. ‘ Don Quijote’, BNR dintotdeauna intervine, de ce se plânge Isărescu că a pierdut miliarde, euro trebuia să fie de mult timp, cel puțin, 6 lei pentru că’economia e sublimă …’.

  7. De acord , vedem scumpirile ascunse în spatele cursului valutar dar de taierile ascunse de pensii si salarii din spatele acestui curs cand ne spuneti?

  8. Isarescu face ce i se ordona de stapanii din Grupul Bilderberg. De aceea nici nu a fost lasat sa iasa la pensie: este o slugǎ devotata.

  9. Asta nu face decât sǎ confirme cǎ BNR este o instituție condusǎ de o gașcǎ toxicǎ, ce manipuleazǎ și distorsioneazǎ piața financiarǎ în funcție de anumite interese politice.

  10. Poate sa creasca benzina inca un leu, poate sa ramana pensiile si salariile inghetate desi inflatia a crescut, poate sa ne dea afara statul sau privatul , piate sa fie razboi la granita noastra inca niste ani buni si sa ajutam Ucraina cu miliarde dar Doamne fereste sa fie euro la 5.1 in loc de 5.2! Asta e catastrofal nu cred ca ne mai revenim vreodata si nu cred ca o sa mai traim o viata normala nici noi si nici nepotii nostri.

  11. „victoria lui George Simion în primul tur al alegerilor prezidențiale reluate”. Aici m-am oprit din citit.

  12. „Când ar urma să intervină BNR pentru stabilizarea cursului leu – euro? ”
    Daca vom avea guvern PNL sau USR. BNR e actor politic, face politica unei anumite parti.
    Pana atunci insa din alt ziar:
    „La doar câteva zile de la demiterea Guvernului Bolojan, se văd și primele efecte pozitive pentru economia României. Dobânzile la care se poate împrumuta statul au înregistrat o scădere semnficativă joi și au coborât sub pragul psihologic de 7%, transmite Profit.ro.

    Randamentul titlurilor de stat pe 10 ani în lei, un reper esențial pentru costurile de finanțare ale României, au coborât joi, 7 mai, în jurul orei 11:00, la 6,9315%, după ce în ședința precedentă închisese la aproximativ 7,16%.”
    Deci, depinde interesul cui il reprezinti. Cert e ca Bolojan indiferent de cat se strofoca o parte a partidelor si a presei sa prezinte, nu este mai de neinlocuit de cum au fost Boc-Basescu, Orban, Citu, Ciuca.
    Unde sunt acesti neinlocuibili?

  13. Acu’, în zilili astea, „Manole” își tunde vița di viie la Drăgășani, cot-la-cot cu Mitică-di-la-mămăLigă, nu are timp di hîrtii! …fie ele „cu valoare”…
    Iar mai ‘colea, își culege plătăgenii…

  14. Tuasu profesor nu stie ca nu cureti zapada cazuta cat timp nu s-a oprit furtuna de zapada ? Regula generala: niciodata sa intrebi un profesor ce trebuie facut !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.