CFR Cluj – Bayern, scor 0-4

CFR şi-a compromis şansele de calificare în primăvara Ligii Campionilor şi mai poate spera doar la o prezenţă în cea a Ligii Europa.

CFR Cluj a pierdut cu scorul de 0-4 meciul disputat miercuri seară cu Bayern Munchen, pe teren propriu, în etapa a patra a grupei E din Liga Campionilor. În urma acestui rezultat, bavarezii şi-au asigurat calificarea în optimi, iar CFR-ului îi rămâne să lupte pentru 16-imile Europa League cu FC Basel.

După o primă repriză fără realizări, la finele căreia aveau un dezavantaj de două goluri, după ce Mario Gomez a punctat în minutele 12 şi 24, clujenii antrenaţi de Sorin Cârţu au ieşit de la pauză cu ceva mai mult curaj şi chiar şi-au creat trei mari ocazii prin De Zerbi (48), Culio (50) şi Piccolo (50), acesta din urmă trimiţând mingea cu capul în bară.

După startul foarte bun de repriză, Stăncioiu şi-a ţinut echipa în joc cu o intervenţie excelentă la un şut al lui Ottl (53). Campioana României a continuat să joace curajos şi să-i pună în dificultate pe nemţi, dar fie plasamentul bun al apărătorilor adverşi, fie ghinionul i-au împiedicat pe jucătorii lui Cârţu să marcheze.

Au făcut-o însă din nou cei de la Bayern, prin acelaşi Mario Gomez, care a reuşit al doilea hattrick al sezonului (71), înscriind simplu, după ce a scăpat singur cu Stăncioiu.

Clujenii s-au stins şi doar portarul Stăncioiu a limitat proporţiile scorului cu câteva intervenţii bune pe final, însă nu a mai avut ce face în minutul 90, când Thomas Muller a marcat pentru 4-0, stabilind şi scorul final al partidei.

CFR CLUJ – BAYERN MUNCHEN 0-4 (Gomez 12, 24, 71, Muller 90)

CFR Cluj: Stăncioiu – Panin, Piccolo, Cadu (Tony 79), Rada – Culio, Bastos (Edimar 46), E. Dică (Hora 46), Costa – De Zerbi, Traore. Antrenor: Sorin Cârţu.

Bayern: Butt – Lahm, Van Buyten, Demichelis, Pranjic – Timoşciuk, Ottl – Altintop, Schweinsteiger (Muller 75), Kroos – Mario Gomez. Antrenor: Louis van Gaal.

Cartonaşe galbene: Bastos, Traore 76 / Ottl 16, Schweinsteiger 25, Demichelis 61

Arbitri: Serge Gumienny – Mark Simons, Frank Bleyen – Luc Wouters, Peter Vervecken – Sebastien Delferiere (toţi din Belgia)