(VIDEO) Final de drum fără medalie

UPDATE Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă duminică de Olanda în bătălia pentru locul 3 la Campionatul european, scor 24-20 (15-8).

România încheie astfel pe locul 4, în timp ce Olanda ia medalia de bronz.

Pentru România au marcat Elisei – Ardean 6 goluri, Chiper 3, Geiger 2, Buceschi 2, Perianu 2, Laslo 2, Zamfirescu 2, Pintea 1.

Selecționerul tricolorelor Ambros Martin a comentat finala mică de la Campionatul European, pierdută de România în faţa Olandei, recunoscând că un rol important în jocul de duminică l-a jucat absenţa Cristinei Neagu, care este un adevărat lider în teren.

Pe lângă absenţa celei mai bune handbaliste a României, Martin spune că tricolorele au fost mult prea motivate, iar acest aspect a dăunat. ”Echipa e experimentată. Cu Olanada a fost foarte dificil. În prima repriză am jucat bine în defensivă, dar în ofensivă nu am reuşit să ne facem jocul. Ele au marcat uşor pe contraatac. Am jucat mai liber în a doua repriză, ne-am bucurat de handbal, asta ne-a ajutat, dar nu a fost suficient. Am încercat să ne închidem mai bine, dar mi s-a părut că ne-am motivat prea mult şi de aceea am greşit.

Ne-a lipsit Cristina, mereu ne lipseşte. Nu am arătat la fel de bine fără ea. Ea e o jucătoare care nu doar marchează, pasează şi face foarte bine şi faza defensivă”, a declarat Ambros Martin după meci, pentru TVR.

Romania vs. Netherlands | Bronze medal | Game Highlights

Congratulations Het Nederlands Dames Handbalteam !We have finally a name for the bronze medal winners ?Did you miss the match ?? vs ?? ?Watch the best bits here!FRH – Federația Română de Handbal

Publicată de EHF EURO pe Duminică, 16 decembrie 2018

Olandezele au fost considerate favorite datorită rezultatului din grupele principale. În chiar primul meci, România suferea primul şoc la EURO, scor 29-24, după ce înregistrase victorii pe linie până la acel moment.

Ambele naţionale au jucat finala mică după înfrângeri dureroase, într-o semifinală de Campionat European. România a pierdut cu Rusia, campioana olimpică en-titre, scor 28-22, după două reprize diametral opuse. Tricolorele le-au ţinut piept rusoaicelor în prima repriză, dar au căzut total în a doua. De cealaltă parte, Olanda a fost învinsă clar de gazda Franța, scor 27-21.

2010 e anul în care România a cucerit singura medalie la un Campionat European. La acea ediţie, naţionala a cucerit bronzul în faţa Danemarcei, scor 16-15.

Meciul cu Olanda s-a disputat în absenţa Cristinei Neagu, în urma accidentării suferite în partida cu Ungaria, din ultimul meci al grupelor principale.

Absenţele nu lipsesc nici din tabăra batavelor. Olanda nu se va putea baza pe Jessy Kramer (pivot) şi Martine Smeets (extremă stânga), care s-au accidentat în semifinala cu Franţa, astfel că Helle Thomsen va avea la dispoziţie doar 15 jucătoare.