În ultimii ani, parlamentarii au trebuit să repare ceea ce tot ei au stricat. Mai precis, aleșii din trecut au venit cu ideea pensiilor speciale pentru cei cu mandate de deputați și senatori, apoi s-a încercat fie eliminarea completă, fie supraimpozitarea veniturilor.
Teoretic, pensiile speciale ale parlamentarilor sunt eliminate, dar doar pentru viitor. Dar și aici sunt nuanțe. Solicitanții au de partea lor decizia CCR 678 din 2023, care precizează: pensiile în vigoare până la aprobarea legii de eliminare a acestora rămân în plată, dar își vor putea cere dreptul în continuare și parlamentarii cu cel puțin un mandat terminat înainte de 1 iulie 2023, indiferent când vor dori, o condiție fiind să aibă vârsta necesară de pensionare.
„Având în vedere cele stabilite, Curtea constată că, sub aspectul efectelor prezentei decizii, repararea prejudiciului cauzat beneficiarilor indemnizației pentru limită de vârstă, care o aveau în plată, se va realiza ex officio (n.r. – din oficiu), indiferent dacă aceștia au promovat sau nu o acțiune în justiție, începând cu data încetării plății acestora, respectiv 1 iulie 2023, și, totodată, urmează, pe de o parte, să se reia plata indemnizațiilor pentru limită de vârstă aflate în plată la data intrării în vigoare a Legii nr. 192/2023 în privința tuturor beneficiarilor antereferiți, iar, pe de altă parte, să se acorde această indemnizație deputaților/senatorilor care au exercitat cel puțin un mandat parlamentar complet anterior intrării în vigoare a legii și care au împlinit vârsta de pensionare prevăzută de lege după data de 1 iulie 2023“, explică judecătorii Curții Constituționale, în celebra decizie.
Citește și: Scandalurile din Parlament în 2025: amenințări cu moartea, invective și aluzii sexuale
Cotidianul a solicitat Camerei Deputaților și Senatului date despre numărul de dosare înregistrate pentru a beneficia de pensie specială, după decizia CCR din noiembrie 2023.
„După decizia CCR, Numărul total de beneficiari ai indemnizaţiei pentru limită de vârstă prevăzută de Legea nr. 96/2006, care şi-au depus dosarul şi le-a fost aprobat, după publicarea în Monitorul Oficial al României nr. 1119 din data de 12.12.2023 a Deciziei nr. 678 din 28.11.2023, a fost de 94 persoane”, a fost răspunsul Camerei Deputaților pentru Cotidianul.
La rândul lor, cei din Senat au precizat pentru Cotidianul că de la data de „12.12.2023, data publicării în Monitorul Oficial a Deciziei Curții Constituționale a României şi până la data prezentei, au fost depuse şi aprobate 34 de dosare de indemnizații pentru limită de vârstă”.
Ultimii pensionari speciali din Parlament
În condițiile în care pot fi depuse dosare persoane care au un mandat complet până la 1 iulie 2021, atunci ultimii posibili beneficiari sunt cei mai tineri parlamentari din legislatura 2016-2020.
Cea mai tânără în acea legislatura a fost Mara Mareș (PNL), născută în 1992. Conform calculelelor, dacă alege să beneficieze de pensie specială, Mara Mareș își poate depune dosarul în 2055.
Printre persoanele tinere din acea legisatură a fost și social-democrata Corina Bogaciu. Aceasta, născută în 1989, ar putea să-și depună dosarul în 2052.
@ ,,LOS ROCKIN DEVIL’S – ES LUPE” ?
Pisica lui Schrödinger este un experiment mental, adesea caracterizat ca un paradox, imaginat de fizicianul austriac Erwin Schrödinger în 1935.
Eremio, eremio, de ce ne prigonesti ? N-ai gasit alt loc sa scrii prostii ? As vrea sa gasesc o exceptie dar toate articolelele tale sunt scrise din ura oarba
Singura soluție,impozitul progresiv până la 50%! Adicătelea,Iliescu a putut impune impozitul progresiv și sorosistii nu!
– al patrulea parlament ilegitim
– pesede grup infractional organizat
Precum am spus înainte de Crăciun. O să abroge specialele în două mii o sută și ceva, cum spuneau cei de la Taxi.Aia cu 2055 ebo aiureală.Peste 30 de ani o s-o mai amâne încă 30.
Ce-nseamna sa te scoli cu noaptea-n cap ca sa Dej ject tezi…Parla menta tarii sunt mici copii fatza de adevar aratzii sta Alpi ai soc CIE tatzii sesese eku…
Bolo’, DEMISIA!
daca prin lege venitul primit in anii de parlamentari se alcueaza in puncte si nu in valoare ”fixa” de aprox. sau peste 4000 lei pt un mandat si mazim trei…le-ar iesi 8-10 puncte de mandat si atunci pot fi luate ca vehime cale 5-6 mandate ale Robertei, Turacan etc. in 24 de ani cu 2-3 puncte pe an le iese…o pensie sub 10.000 de lei sau numai 8000 de lei si in felul acesta unii invata sa munceasca si nu se mai inghesuie in Parlament…pt ca multi devin ai nimanui dupa ce nu mai sunt parlamentari daca partidul nu le gaseste o sinecura/CA sau un post caldut unde nu trebuie sa faci nimic decat sa respiri…si atunci toti vor fi dupa o lege a demnitarului…
@ Deci, observați și că Nistorescu a pus Kaja Kallas ,”stea roșie de la răsărit”, lângă magii ăștia cu start, dacă sunteți de opinie că a procedat în mod intențioat ?
@ Deci, care considerați că îi reprezintă pe magii cu strat și cu stea roșie de la răsărit, pe ”Melc chior”, pe ”Bală zar” și ”Gaz par” , deci, dacă ați înțeles că ăștia vor să vină în fiecare lună steaua roșie de la răsărit , să le aducă bani cu colindul, pentru care Băsescu probabil că a zis și că ,,iarna nu-i ca vara” ?
@S-a pornit Nistorescu magistrații la colindat, a pus poza cu ”trei magi de la răsări”, că are publiciști băsiștii d-ai lu’ Traian ?