Scandalurile din Parlament în 2025: amenințări cu moartea, invective și aluzii sexuale

„Pentru gestul ruperii, eu îmi cer scuze, dar aş vrea să vă întreb dacă şi colegii dumneavoastră care m-au anunţat ieri că să sunt vinovat de genocid, că sunt criminal, că sunt trădător, colegii dumneavoastră care mă ameninţă cu moartea pe mine, care au transmis ameninţări cu moartea familiei şi copiilor mei, vor veni şi ei aici să-ţi ceară scuze”

De Radu Eremia - Redactor-șef adjunct
Scandalurile din Parlament în 2025: amenințări cu moartea, invective și aluzii sexuale

Deputat AUR și Silviu Vexler înainte de ruperea manifestului Captură

„Pentru gestul ruperii, eu îmi cer scuze, dar aş vrea să vă întreb dacă şi colegii dumneavoastră care m-au anunţat ieri că să sunt vinovat de genocid, că sunt criminal, că sunt trădător, colegii dumneavoastră care mă ameninţă cu moartea pe mine, care au transmis ameninţări cu moartea familiei şi copiilor mei, vor veni şi ei aici să-ţi ceară scuze”

Anul 2025 a fost unul încărcat de tensiune politică, iar inclusiv la tribuna plenului lucrurile au ieșit din matca discursurilor politice și au dus spre manifestări cu un limbaj violent.

Primul mare scandal din Parlament în acest an a avut loc în martie. A fost ceva inedit. Șefa tânărului partid POT, Anamaria Gavrilă a apelat 112 și chemat Poliția, fiind deranjată de prezența jurnaliștilor în fața în proximitatea grupului parlamentar POT.

„Asta este hărțuire, vă rog să îi legitimați”, le-a strigat lidera POT polițiștilor. Însă Poliția i-a dat un avertisment lui Gavrilă, nu jurnaliștilor. Spiritele au fost încins și la plecarea lui Gavrilă de la grupul parlamentar, șefa POT țipând la un jurnalist să se dea la o parte că nu poate intra în lift partenerul ei de viață, de altfel băgat în Camera Deputaților pe listele aceluiași partid, ca și sora.

Prima sesiune parlamentară a fost apoi în câmp de luptă mult mai calm, un motiv fiind și alegerile prezidențiale, mulți aleși fiind plecați în teritoriu. Însă reluarea activității la sesiunea din toamnă a adus scandalurile înapoi. Pe 10 septembrie avea loc una din ședințele cu scântei din Camera Deputaților. Deputatul AUR, Mihail Neamțu, a spus că Ministerul Culturii nu ar trebui condus de un etnic maghiar, iar despre ministra de Externe că este incompetentă.

„Propagandist infect, putinist”

Liderul AUR, Csoma Botond, i-a transmis că abordarea sa e una fascistă. Însă nivelul scandalului a fost dus mai sus de USR-istul Alexandru Dimitriu. „Dumneavoastră, domnule Neamțu, cred că sunteți cea mai josnică specie de parlamentar care a putut să intre în acest Parlament, convertit dintr-un propagandist infect, putinist”. Apoi au urmat referiri la mobiliarea intelectuală a unor miniștri, dar și aluzii sexuale.

În luna octombrie, în buza iernii, în Parlament au venit șefii ANRE. La comisii au venit nu doar persoane care să afle detalii despre ANRE și sistemul energetic, ci și puse peharță. Fostul parlamentar AUR și SOS, Dumitru Coarnă, a încercat să-l facă pe șeful ANRE unul dintre vinovații pentru explozia din Rahova. De asemenea, l-a întrebat de angajarea „domnișoarelor sexy”. Șeful comisiei, Adrian Soloman, l-a amenințat cu scoatrea microfonului din priză. Apoi a urmat un schimb de replici aprins. Solomon a ajuns să fie numit și vătaf.

De departe, cel mai tensionat moment din Parlament a avut loc în decembrie, odată cu discutarea „Legii Vexler”, adică legea pentru combatea extremismului. Pe lângă discursuri, cei din AUR au încercat să-l agaseze pe Silviu Vexler, când vorbea la tribuna Parlamentului punându-i un manifest lângă. Cei din AUR amestecaseră figuri conservatoare cu politicieni și intelectuali controversați, de extremă dreapta, ca Octavian Goga sau Nicolae Păulescu.

„Au transmis ameninţări cu moartea familiei şi copiilor mei”

După ce inițial nu a fost lăsat să vorbească, apoi cei din AUR au încercat să pună lângă reprezentantul Federației Comunității Evreiești inclusiv simboluri ale antisemitesmului, ca Goga. Silviu Vexler a răbufnit și a rupt manifestul AUR, dar ulterior și-a cerut scuze. În galeria de imagini erau și figuri mai naționaliste, dar fără legături cu extrema dreapta.

„Eu am greşit că am rupt hârtia care nu avea nicio legătură cu persoanele care apăreau acolo, ci datorită modului violent în care colegii dumneavoastră m-au îmbrâncit şi m-au ameninţat. Deci, pentru gestul ruperii, eu îmi cer scuze, dar aş vrea să vă întreb dacă şi colegii dumneavoastră care m-au anunţat ieri că să sunt vinovat de genocid, că sunt criminal, că sunt trădător, colegii dumneavoastră care mă ameninţă cu moartea pe mine, care au transmis ameninţări cu moartea familiei şi copiilor mei, vor veni şi ei aici să-ţi ceară scuze”, a precizat Vexler.

Citește și: Atentatul din Senatul României: conspirații, piste false și „teroriștii” greu de găsit

Ultimul scandal din Parlament a plecat de la bani. USR nu a fost de acord cu modul în care a fost pregătit bugetul Camerei Deputaților de colegii de coaliție, iar la votul final nu au susținut proiectul de hotărâre pentru bugetul instituției pe 2025.

„Nu am votat astăzi bugetul Camerei Deputaților, deoarece acest buget încalcă tot ce a spus coaliția”, a scris pe Facebook deputatul USR Radu Mihaiu, să expice gestul său și al colegilor.

Distribuie articolul pe:

22 comentarii

  1. Ia sa fi facut in Knesset un roman asa ceva cu pozele lui Ben Gurion , Golda Meir sau Ariel Sharon ?Ce s-ar fi intimplat ? Hai „limbricari” din toate tarile uniti-va!

  2. Scandalurile din Parlament ??? Păi exact ca la țigani,. intre clanurile mafiote. Vezi vre-o diferență ??

  3. Au aparut „jurnalistii” de tip radu eremia, care o fi numele lui adevarat. Toate articolele lui sunt scrise cu rea credinta, albul e negru, griul nu exista. Le citesc sa vad cat de departe merge scoala securistica de jurnalistica

  4. Așa e cînd politicienii romăni se bat de muscă și se agață de multe mizerii , cu scopul de a se lepăda de adevăratele responsbilități față de cei care i-au trimis în Raiul romănesc . Parlamentul . Niște , ticăloși .

  5. În doar treisprezece comentarii vedem cât de divizați suntem, din aceasta cauză își permite vexler sa facă ceea ce face. Nu ne vom face bine niciodată nu nebunește nimic, nici chiar ura unora. Păcat.

  6. @ Dacă ați observat, la ACF Fiorentina și UC Sampdoria, de când Vincenzo Montella antrenează la turci le merge cam prost ?

  7. @ La ziarul ăsta , ca la istorie, Nistorescu are o felie importantă, chiar dacă nu scrie articolele soft-ul îi lucrează , explicabil de ce doar unii citesc articolele, alți se mulțumesc cu fotografiile și titlurile ?

  8. @?????
    linisteste-te, e inceput de an, lasa-l pe domnul Nistorescu sa savureze sarbatoarea si intelege ca altcineva este patronul si autorul articolului…calm sa nu-ti dauneze pe vase si sa faci un AVC pt ca nu-ti place articolul, nu l-am citit, dar m-a impresionat zbaterea ta…

  9. @ Cine scie la Nistorescu ca Nistorescu face și ca Spânu ? Marga și cu Știreanu se pare că au fugit ?

  10. Ce articol josnic, de propagandǎ de cea mai joasǎ spețǎ! Țineți-o tot așa, Cotidianul, se întoarce Rațiu în mormânt!

  11. Problema nu e că Wexler s-a enervat și a rupt foaia de hârtie cu pricina ci daca condamnă sau nu genocidul din Gaza și dacă își face sau nu insulina lui Pavelescu

  12. Poetul Octavian Goga si medicul Nicolae Paulescu descoperitor al insulinei sunt, dupa mintea saraca a autorului textului – „politicieni și intelectuali controversați, de extremă dreapta, ca Octavian Goga sau Nicolae Păulescu” ? Ce sa mai zicem de Wexler ca le-a sfasiat portretele, nu i-a dat nimeni peste mana

  13. @ Deci, observați metodele securiste de a face presă ale lui Nistorescu, specifice securității lui Ceaușescu, exersate de comuniști, pentru care pretinde și privilegii de prost ?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.