Coşmar „a la Cluj” pentru Niculescu, înfrângere uluitoare pentru Halep

Finalul din setul doi al meciului Niculescu-Petkovic din FED, „repetat” după 4 zile la Stuttgart. Zi neagră pentru fetele noastre: 4 meciuri, 4 înfrângeri.

N-a fost Petkovic, ci Kvitova

Doar casele de pariuri o vedeau favorită pe Petra Kvitova în meciul cu Monica Niculescu. Evident, cotele se stabilesc în funcţie de locul în clasamentul la zi în WTA, de experienţa competiţională şi de palmaresul general, şi, foarte important, forma de moment. Într-adevăr, trei din aceşti indicatori, mai puţin cel privind forma momentului, erau favorabili jucătoarei din Cehia, care la începutul acestei săptămâni a făcut o rocadă cu Simona Halep, urcând pe locul 6 în WTA general, coborând-o un loc pe româncă. Totuşi, ţinând cont de faptul că la Cluj, în meciul din februarie din FED Cup, Niculescu s-a distrat cu Kvitova, anticipam o victorie a româncei. Şi aproape totul era să confirme anticipările noastre. Monica Niculescu a executat-o pe Kvitova în 34 de minute cu un 6-2 în primul set, iar în setul secund, unul mai echilibrat, a servit pentru meci la scorul de 6-5 pentru ea. După ce a salvat 3 mingi de break ale cehoaicei, Monica a avut nu mai puţin de 3 mingi de meci, dar din nou, ca şi la Cluj, duminica trecută, când a avut mingi de meci cu Petkovic, a servit foarte prost şi a permis adversarei să salveze şi în final să facă break şi să trimită setul în tie-break. Aici s-a mers cap la cap până la 4-4, 6-4, 6-5 şi 7-5 şi Kvitova câştigă setul. Şi de ce ne era teamă nu am scăpat. Monica Niculescu, cu un mental specific 100% sportivilor români, nu a mai contat în joc şi a pierdut decisivul cu 2-6, ratând o victorie de prestigiu. 6-2, 6-7 [5/7], 2-6 în turul II cu Kvitova, asta va rămâne în statistici, nu faptul că Niculescu a avut victoria în mâna ei şi a ratat trei mingi de meci.

Halep, înfrângere ruşinoasă la nr.71 WTA

Simona Halep a suferit o înfrângere ruşinoasă (1-6, 2-6) la Laura Siegemund, o jucătoare din Germania care se află pe locul 71 în clasamentul WTA. Dar acest loc se datorează în special rezultatelor pe care aceasta le obţine în turneele minore din circuitul ITF. Halep nu a jucat nimic, chiar mizerabil putem spune, deşi marţi declara presei că, „gata, mi-am revenit”. Şi alte jucătore de top au mai pierdut în faţa altora mai slab clasate sau chiar de dincolo de locul 100 din WTA. Surprizele sunt inevitabile în sport şi nici tenisul nu face excepţie. Şi Halep a pierdut la jucătoare din top 200 (locurile 101-200), dar de regulă era vorba de jucătoare experimentate care au cochetat cu „înălţimile” şi care erau în revenire, sau cu tinere super-talente aflate în ascensiune. Dar jucătoarea germană nu face parte din niciuna din cele două categorii. Laura Siegemund, deşi are 28 de ani, are doar 30 (treizeci) de meciuri în circuitul WTA. Un meci în 2010, trei în 2014 şi restul în 2015 şi 2016. Victoria la Simona Halep reprezintă rezultatul carierei pentru Siegemund. Până în prezent, ea nu avea nicio victorie la vreo jucătoare care se afla în top 10 WTA. Pe hârtie apare în 2016 ca învingătoare la Timeii Bacsinszky, dar meciul s-a întrerupt la 6-4, 4-6 în urma retragerii jucătoarei din Elveţia. Siegemund avea până la meciul cu Halep doar 14 victorii în circuitul WTA. Printre marile victorii sunt cele la Jelena Jankovic (când sârboaica era pe 19 WTA), Kiki Mladenovic (#30 WTA) şi… Irina Begu (#35 WTA).

Mitu şi Cârstea s-au predat la Istanbul

Andreea Mitu nu a avut – teoretic – o adversară de netrecut la „Instanbul Cup”. O vecină de clasament fără rezultate deosebite. Ne aşteptam la un rezultat bun, mai ales că Mitu venea după o victorie clară la o jucătoare de pe locul 42 în WTA. Totuşi, după 79 de minute, tabela de scor arăta: Andreea Mitu (#113) – Stefanie Voegele (Sui-#114): 4-6, 1-6. Nici Sorana Cârstea – aflată într-o relativă revenire de formă – nu a reuşit să prindă turul III. Ea a fost învinsă de Çağla Büyükakçay (#116) din Turcia cu 4-6, 2-6. Sorana dacă ar fi învins ar fi sărit de pe locul 138 pe locul 125 în WTA. Ca şi Mitu, Sorana venea după o victorie mare în primul tur, când a eliminat-o pe Lesia Tsurenko, clasată pe 43 în WTA. În mod normal, ea ar fi trebuit să treacă de prima rachetă a Turciei, o jucătoare care joacă preponderent în circuitul ITF, unde Sorana s-a descurcat destul de bine în ultimul timp. Büyükakçay are în total doar 32 de meciuri în circuitul WTA (începând cu anul 2007) şi doar 10 victorii.