„CraiOlguţa” a fost tare cuminte cu braşovenii

CSU Craiova – FC Braşov, 0-1 după 90+4 minute. O mare surpriză la prima vedere. O şi mai mare surpriză dacă ţinem cont că oaspeţii au jucat în „10” din minutul 35. Dar termenul de surpriză nu îşi are locul într-o ştire despre acest joc. Pentru simplu motiv că echipa din Bănie a fost suspect de cuminte în meciul cu „stegarii”, care nici ei nu au rupt gura târgului, nedepăşindu-şi condiţia de echipă modestă, sub pretenţiile primei divizii. Din prima repriză s-a văzut cu ochiul liber că oltenii fac figuraţie pe teren. Nu s-a schimbat nimic nici după ce braşovenii au pierdut un om, eliminat. Faza din care s-a marcat golul (croatul Bencum în minutul 79) victoriei a fost una de poveste, jucătorii din apărarea gazdelor nederanjându-l deloc pe veteranul Constantinescu care a dat pasa de gol şi nici pe autorul golului, care a slalomat în careul de 16 metri, mai ceva decât Jean Claude Killy la Grenoble în 1968 (moment de referinţă în schiul alpin mondial – n.a.). Altceva nu mai este de spus despre acest meci. Alţii trebuie să se pronunţe, pentru că au şi mijloace de convingere.