Remiză în derby-ul din Liga 1

UPDATEDerby-ul Ligii 1 dintre FCSB și CFR Cluj s-a încheiat luni seara cu scorul de 1-1 (1-0). Partida a contat pentru etapa a 5-a a play-off-ului Ligii 1. După această remiză, CFR Cluj rămâne în poziția de lider al campionatului.

Cea mai mare ocazie a primei părți a meciului le-a aparținut gazdelor, în minutul 12, când Miron a trimis mingea cu capul în bara transversală, după o centrare venită din colțul terenului.

FCSB a deschis scorul în minutul 17, de la punctul cu var, Tănase transformând cu o execuție stranie.

CFR a avut apoi două ocazii, până la finele reprizei, neconcludente însă.

În repriza secundă, s-a jucat destul de reținut, cu puține ocazii de poartă. De remarcat faza din minutul 80, când, în urma unei aglomerări în careu, CFR a solicitat o lovitură de pedeapsă.

Ardelenii au egalat în minutul 90+3, prin Burcă, după o nouă eroare a portarului Vlad.

După acest ultim meci al turului play-off-ului, FCSB acumulează 40 de puncte, în timp ce CFR Cluj rămâne lider în clasament, cu 42 de puncte.

Etapa a 5-a play-off-ului se închide luni, de la 20.30, cu derby-ul ultimilor ani în Liga 1, FCSB – CFR Cluj. Partida vine la scurt timp după ce campioana la zi a făcut rocada în vârful clasamentului cu bucureștenii.

În etapa a 4-a ardelenii au obținut o victorie muncită cu FC Botoșani, în timp ce FCSB a pierdut fără drept de apel derby-ul din Bănie.

Statistica meciurilor directe din întreaga istorie a confruntărilor între cele două echipe în Liga 1 este favorabilă echipei antrenate de Anton Petrea. Din cele 60 de meciuri disputate, 22 au fost câștigate de FCSB, 16 de CFR și 22 de partide s-au încheiat la egalitate.

În cele 30 de confruntări în care a fost gazdă, FCSB a câștigat de 15, 10 meciuri terminându-se la egalitate și doar 5 fiind adjudecate de ardeleni.
Doar 5 dintre cele 22 de remize s-au terminat fără gol marcat, dintre care 4 pe terenul clujenilor.

Palmaresul personal al antrenorului Edward Iordănescu în confruntările cu FCSB în toate competițiile este de 4 victorii, 4 remize și 5 înfrângeri.

Un aspect inedit al confruntării dintre cele două echipe este media de vârstă a loturilor. În timp ce clujenii au cea mai mare medie, 29 ani și o lună, gazdele se laudă cu cea de a doua cea mai mică medie de vârstă din campionat, cu 24 de ani și 5 luni.
FCSB poate reveni în fruntea clasamentului doar cu o victorie, în timp ce un succes al lui CFR ar desprinde gruparea din Gruia la 5 puncte avans.