Doar FCSB şi-a apropiat calificarea

FCSB s-a impus cu scorul de 3-0, în fața lui Alashkert, în turul 2 preliminar al Europa League.
Florin Tănase a deschis scorul, în minutul 60, după ce o minge respinsă ajunge la picioarele jucătorului lui FCSB, care o șutează în poarta portarului lui Alashkert. În minutul 68, Lucian Cristea înscrie printr-o lovitură de cap, trimisă în partea dreaptă a porții. Florinel Coman duce scorul la 3-0, după ce marchează în minutul 82. Dacă formația pregătită de Bogdan Andone va ieși învingătoare din manșa dublă cu Alashkert, o va întâlni pe câștigătoarea dintre Mlada Boleslav și Ordabasy Shymkent.
Finanțatorul lui FCSB, Gigi Becali, a spus că nu este mulțumit de jucătorii săi. Finanțatorul spune că va trebui să facă câteva modificări în formația roș-albastră.
”Eu nu sunt mulțumit. Dacă ești FCSB și ai pretenții, trebuie să joci din prima secundă, să intri motivat pe teren”, a declarat Becali, pentru DigiSport. ”Eu n-am cum să laud jucătorii când ei joacă cum joacă în prima repriză. Pe Man o să-l întreb mâine dacă vrea să mai facă meseria asta. De Filip n-am cum să uit faza în care era singur și a dat-o în corner și apoi era să luăm gol. Trebuie neapărat să luăm un fundaș stânga. Am tot așteptat pentru că eu credeam în Filip, dar am văzut ce fundaș stânga e”, a completat dezamăgit patronul FCSB.

Universitatea Craiova a încheiat la egalitatepartida cu Honved, în turul 2 preliminar al Europa League.
Ambele echipe au avut ocazii importante de a marca, însă niciuna nu a reușit să bage mingea în plasa porții. Craiovenii au avut parte de un meci dur, Stephane Acka și Nicușor Bancu ieșind răniți din duelurile, pentru minge, cu maghiarii. Partida retur, Universitatea Craiova – Honved Budapesta, va fi pe 1 august. Învingătoarea dublei manşe dintre Craiova şi Honved va întâlni mai departe, în turul 3 preliminar al Europa League, echipa AEK Atena din Grecia.

Viitorul Constanța a cedat cu 3-6 în prima manșă a turului 2 preliminar din Europa League, cu Gent. Partida a avut loc în deplasare, în Belgia.
Diferența s-a făcut încă din prima repriză. Cu un raport de 10-1 în privința șuturilor la poartă, Gent a marcat de 5 ori, în timp ce elevii lui Gică Hagi au punctat o singură dată. Scorul a fost deschis de Asare (min. 4), după o lovitură liberă, pentru ca 9 minute mai târziu Dejaegere să ducă scorul la 2-0. Viitorul a dat impresia că revine în joc prin Mladen (min.21), dar gazdele au mai punctat prin Kubo (min. 35 și 45) și Yaremchuk (min.42).
În partea a doua, tot Gent a înscris prima. Yaremchuk (min. 50) și-a trecut și el în cont dubla, după care au venit două goluri ale echipei noastre. Căpitanul Tîru a marcat de două ori (min. 56 și 61) și a stabilit scorul final, 6-3. Viitorul mai putea să înscrie, dar Drăguș, intrat pe parcursul meciului, a fost blocat de portar.
Hagi a recunoscut că din punct de vedere defensiv echipa a fost slabă, dar speră să poate câştiga la diferenţă de trei goluri pentru a împinge măcar partida în prelungiri: „Încep cu lucrurile bune. Chiar dacă am suferit o înfrângere grea, cred că ofensiv am jucat bine, de asta am şi marcat trei goluri în deplasare. Defensiv, părerea mea, am jucat foarte slab. Din păcate, le-am dat foarte multe spaţii în prima repriză. Ei au calitate, au arătat, au jucători foarte buni. Am marcat goluri în repriza a doua. E greu să spui, trebuie să marcăm goluri multe acasă. În plan defensiv nici ei nu au jucat bine, lucru care îmi dă speranţe acasă. Putem să facem un meci bun, perfect. Trebuie să nu luăm goluri şi să marcăm trei goluri,
Totul e posibil în fotbal, important e să credem în continuare. După o repriză proastă, am făcut o repriză secundă foarte bună. Aşa că rămânem cu repriză a doua şi vedem ce facem la Constanţa. S-a văzut că ambele echipe au făcut greşeli în plan defensiv. Joacă bine ofensiv, dar avem de lucrat defensiv. Noi de marcat, marcăm, de jucat ştim să jucăm fotbal. Fără minge am făcut foarte multe greşeli colective, ca şi echipă. Vom vedea. Sperăm pentru meciul de acasă.