Donald Tusk: Doi ucrainieni controlați de ruși ar fi sabotat calea ferată

Dacă se dovedește că Rusia a ordonat explodarea șinei, acesta ar fi primul caz de folosire a explozibililor împotriva infrastructurii feroviare pe teritoriul Poloniei de la Al Doilea Război Mondial încoace.

De Rami Cristescu - reporter special
Donald Tusk: Doi ucrainieni controlați de ruși ar fi sabotat calea ferată

Dacă se dovedește că Rusia a ordonat explodarea șinei, acesta ar fi primul caz de folosire a explozibililor împotriva infrastructurii feroviare pe teritoriul Poloniei de la Al Doilea Război Mondial încoace.

Premierul polonez Donald Tusk a declarat că suspecții identificați pentru explodarea unei porțiuni de cale ferată dintre Varșovia și Lublin sunt doi ucraineni care ar fi controlați de FSB. Armata a detașat 400 de militari pentru a verifica infrastructura militară din întreaga țară.

„Autorii identificaţi sunt doi cetăţeni ucraineni care operează şi colaborează de mult timp cu serviciile ruse”, a explicat Tusk. Ei ar fi colaborat cu FSB, serviciile secrete ruse care sunt continuatorul KGB. Premierul a mai menționat faptul că identitatea suspecților este cunoscută, dar nu va fi momentan făcută publică.

Armata verifică acum șinele de tren cruciale pentru transportul polonez. Forțele de apărare teritorială au transmis că vor verifica întreaga structură feroviară pentru a evita incidente viitoare. Suspiciunile sunt că șina a fost explodată deoarece linia Varșovia – Lublin este crucială pentru transportul în Ucraina.

Ministrul apărării Kosiniak-Kamysz a declarat pentru RF24 că Agenţia de Securitate Internă şi Serviciul de Contrainformaţii Militare vor investiga o cameră de filmat. Aceasta a fost descoperită în zona în care s-a găsit șina lipsă.

Duminică dimineață, șina explodată a fost descoperită în timpul unei explozii. „Un mecanic de tren a raportat prin telefon nereguli în infrastructura feroviară din zona localității Życzyn, în județul Garwolin, lângă stația feroviară Mika”, a declarat poliția, conform TVP World.

PKP PLK, operatorul național al infrastructurii feroviare, a declarat pentru TVN24 că un tren trecuse prin zonă și raportase o denivelare sau o neregularitate pe linie. Trenului următor i s-a cerut să circule cu viteză redusă, iar mecanicul său a confirmat problema.

Distribuie articolul pe:

11 comentarii

  1. Daca in articol scrie ca sunt „ucrainieni”, atunci sigur sunt ucraineni.

  2. Deci mai întâi avem explodarea unei porțiuni de cale ferată. Îmi imaginam un crater, cale ferată întreruptă, de netrecut. După care, tot ei spun că era o bucată șină lipsă, după care un tren a trecut pe-acolo și a simțit ceva în neregulă, altu vede o denivelare și-n final, următorul tren e avertizat să circule încet prin zonă!?😄😄 Nu vă supărați, ce explozie a fost acolo, cauzată (recunoastem!) de doi ucraineni dar care.. atenție!. erau controlați de..RUȘI!!?.. Deci ce explozie să fi fost dacă trenurile circulă in continuare? Oare neo-marxistul de Tusk nu realizează că-i la fel de penibil ca si Ursula și ca toți „șoimii” războiului din occident care se lasă „aburiți” de șarlatanul Zele?🤔

  3. Invers, Tusk, fii atent! Calea ferata i-a sabotat pe 2 ucrainieni. Rusii n-au nici o legatura.

  4. Corect! Logica impecabilă! Atenție, rusica ataca ukraina cu artificii doar pe partea de est a ukrainei, nu spre vestul ukrainei, nu ajung artificiile in Odessa și nici langa granita cu Romania (ukraina live pe YouTube). Daca harta e doar colorata in roșu, înseamnă că militarii ukrainei ataca și ucid tot ce apare viu în fața, este comanda clara de la circar pentru toți care se împotrivesc sa apere ukraina, sunt înregistrări video din teren din ukraina pe YouTube.

  5. de inainte de covid am spus de sabotori: trebuie telecamere peste tot..
    sa nu puna capse incendiare,sa nu lanseze drone incendiare din carton,sa nu ajunga astia la azotat de amoniu (trebuie sapate locatii subterane si mutate cantitatile din destinatiile trecute deja in baze de date de atacuri eficiente-rusesti) ,sau mai rau …

  6. Ucraineni au aruncat in aer conducta NORD STREAM, ucraineni arunca in aer calea ferata in Polonia. Ghici cine-i de vina? RUSIA! Halal logica! Curat occidentala.

    1. Rusia este de vina si daca afara este cald sau frig ,asa ne indoctrineaza jartelele astea ordinare care sunt frustate si viseaza numai rusi !

    2. Neavând în stoc ruși pentru a-i băga la înainte, a găsit ucraineni. Cum e posibil măi Tusk ca ucrainenii să-și trădeze țara și să fie de partea rușilor? Ei, mândria Europei, ce care ne apără de “dictatorul” Putin… sunt două posibilități: 1. Cauți ca un netot să-ți bagi țara în război cu rușii, de dragul lui Zelensky și ai pus la calea acest act “terorist”; 2. Vor ucrainenii să vă bage în război cu Rusia și tu ești doar papagalul de serviciu. Dar se pare că varianta 1 e cea mai probabilă.

  7. Cum să recunoască el, că ucrainenii pe care el ia îndemnat să lupte cu rușii,acum insasi polonezii sunt ațâțați de ucraineni să lupte și ei cu rușii…se vede bine lăbuța MI6..Cum și cu Nordstreemul..

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.