Dosarul 10 August. Foștii șefi ai Jandarmeriei audiați în premieră în instanță, la 8 ani de la violențele din Piața Victoriei

Foştii şefi ai Jandarmeriei Române sunt chemaţi, luni, să dea declaraţii în faţa judecătorilor de la Tribunalul Militar Bucureşti, fiind pentru prima dată când aceştia vor vorbi despre ordinele date în noaptea de 10 august 2018, înainte ca magistraţii să pronunţe un prim verdict în acest dosar. La acea vreme, jandarmii au intervenit în forţă, inclusiv cu gaze lacrimogene, împotriva cetăţenilor care protestau paşnic în Piaţa Victoriei.

De Mădălina Hodea - redactor
Dosarul 10 August. Foștii șefi ai Jandarmeriei audiați în premieră în instanță, la 8 ani de la violențele din Piața Victoriei

Decizie instanță de judecată - judecător FOTO Magnific

Foştii şefi ai Jandarmeriei Române sunt chemaţi, luni, să dea declaraţii în faţa judecătorilor de la Tribunalul Militar Bucureşti, fiind pentru prima dată când aceştia vor vorbi despre ordinele date în noaptea de 10 august 2018, înainte ca magistraţii să pronunţe un prim verdict în acest dosar. La acea vreme, jandarmii au intervenit în forţă, inclusiv cu gaze lacrimogene, împotriva cetăţenilor care protestau paşnic în Piaţa Victoriei.

Foști șefi ai Jandarmeriei Române sunt audiați la Tribunalul Militar București în dosarul privind violențele din 10 august 2018 din Piața Victoriei. Este pentru prima dată când aceștia dau declarații în instanță, într-un proces aflat sub presiunea termenului de prescripție. Dosarul vizează intervenția forțelor de ordine împotriva protestatarilor, inclusiv folosirea gazelor lacrimogene și a forței fizice, în urma căreia sute de persoane au fost rănite. Ancheta continuă cu audieri și probe, în încercarea de a ajunge la o decizie înainte ca faptele să se prescrie.

Foștii conducători ai Jandarmeriei Române sunt chemați să fie audiați la Tribunalul Militar București în dosarul privind violențele din 10 august 2018, din Piața Victoriei. Este pentru prima dată când aceștia dau declarații în fața instanței, în contextul în care ancheta se apropie de termenul de prescripție al faptelor, scrie News.ro.

Dosarul vizează intervenția în forță a jandarmilor împotriva protestatarilor din 2018, când au fost folosite gaze lacrimogene și alte mijloace de dispersare a mulțimii, în urma cărora sute de persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale.

În total, până în acest moment au fost audiați peste 600 de martori Instanța a decis accelerarea procedurilor prin renunțarea la o parte dintre audieri, pentru a evita ca dosarul să se închidă fără o decizie pe fond din cauza prescrierii faptelor.

Organizația Declic, implicată în susținerea victimelor, afirmă că probele existente – inclusiv înregistrări video și expertize – descriu o intervenție disproporționată a forțelor de ordine împotriva unor protestatari pașnici.

 

Distribuie articolul pe:

3 comentarii

  1. Sa-i aresteze!
    I-au gazat pe protestatarii cei pasnici care au aruncat cu bolovani, sticle si pungi cu dejectii in jandarmi, au dat foc mobilierului stradal si au incercat sa intre in cladirea guvernului.

  2. Jandarmeria este institutie de STAT,in slujba cetateanului,nu paza privata in slujba unei clici de partid mizerabile.Deci,Dan Gerosu avea dreptate cu piesa Jean Darmme.Dureros este sa vezi ca acum,dupa atatia ani,scursurile media TV in ceasuri tarzii,invita in prime time groparii de atunci,fiindca chipurile au „expertiza” politica.

  3. „descriu o intervenție disproporționată a forțelor de ordine” – Dupa mintea in 5 colturi a corporatistilor adusi „pasnic” in strada de directorii olandeji ai corporatiilor austriece, Jandarmeria trebuia sa se dea la o parte in fata atacurilor de patrundere in cladirea guvernului. Misto, sa inteleaga si indienii !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.