Foștii conducători ai Jandarmeriei Române sunt chemați să fie audiați la Tribunalul Militar București în dosarul privind violențele din 10 august 2018, din Piața Victoriei. Este pentru prima dată când aceștia dau declarații în fața instanței, în contextul în care ancheta se apropie de termenul de prescripție al faptelor, scrie News.ro.
Dosarul vizează intervenția în forță a jandarmilor împotriva protestatarilor din 2018, când au fost folosite gaze lacrimogene și alte mijloace de dispersare a mulțimii, în urma cărora sute de persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale.
În total, până în acest moment au fost audiați peste 600 de martori Instanța a decis accelerarea procedurilor prin renunțarea la o parte dintre audieri, pentru a evita ca dosarul să se închidă fără o decizie pe fond din cauza prescrierii faptelor.
Organizația Declic, implicată în susținerea victimelor, afirmă că probele existente – inclusiv înregistrări video și expertize – descriu o intervenție disproporționată a forțelor de ordine împotriva unor protestatari pașnici.
Sa-i aresteze!
I-au gazat pe protestatarii cei pasnici care au aruncat cu bolovani, sticle si pungi cu dejectii in jandarmi, au dat foc mobilierului stradal si au incercat sa intre in cladirea guvernului.
Jandarmeria este institutie de STAT,in slujba cetateanului,nu paza privata in slujba unei clici de partid mizerabile.Deci,Dan Gerosu avea dreptate cu piesa Jean Darmme.Dureros este sa vezi ca acum,dupa atatia ani,scursurile media TV in ceasuri tarzii,invita in prime time groparii de atunci,fiindca chipurile au „expertiza” politica.
„descriu o intervenție disproporționată a forțelor de ordine” – Dupa mintea in 5 colturi a corporatistilor adusi „pasnic” in strada de directorii olandeji ai corporatiilor austriece, Jandarmeria trebuia sa se dea la o parte in fata atacurilor de patrundere in cladirea guvernului. Misto, sa inteleaga si indienii !