UPDATE, 12.00: A început audierile miniștrilor. Printre primii audiați este Romeo Lungu, propunerea pentru Ministerul Dezvoltării.
Romeo Lungu a declarat în cadrul audierii sale că reforma administrativă a guvernului Bolojan a fost „brutală” și „nu a avut rezultatul scontat”.
„Consiliile județene și reședințele de județ nu au concediat pe nimeni. Ba chiar trebuie să angajeze. În fiecare săptămână, această reformă se pierde în proceselor salariaților sau prefectul suspendă ordinele. Să fim sinceri: primăriile au găsit artificii pentru evitarea ordonanței. Adevărata reformă când nu e consens politic poate fi făcută prin reorganizarea proprie a fiecărei instituție.
Exemplu: servicii suport centralizate. Nu poate fiecare primărie să aibă tot felul de șefi. Aceștia pot fi înlocuiți de către servicii specializate ale consiliilor județene. Multe comune n-au serviciu specializat în urbanism, direcția din cadrul consiliului județean asigură serviciul suport pentru foarte multe UAT-uri”, a spus Romeo Lungu.
La aceeași oră este audiat și Bogdan Ivan, propunerea de ministru al Energiei.
UPDATE: Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, a declarat într-un interviu acordat HotNews că partidul său nu va vota guvernul. „Cred că nu vom intra în sală”, a adăugat acesta.
Știrea inițială
Astfel, Biroul Permanent Reunit a stabilit ca audierile pentru miniștrii propuși de Adrian Veștea să înceapă la ora 12.00. Pentru fiecare ministru a fost alocată câte o oră și jumătate. Ultima va începe la ora 19.30 și se va termina la 21.00.
CITEȘTE ȘI: UPDATE Primul blocaj în Parlament pentru Veștea, rezolvat cu voturile AUR
De asemenea, al doilea moment important al zilei este cel al votului în plen, unde Adrian Veștea va demonstra dacă a reușit sau nu să adune o majoritate. Biroul Permanent Reunit a stabilit ca ședința votului să înceapă la 21.30. Potrivit programului, dezbaterile ar urma să dureze 40 de minute. Mai apoi, va avea loc votul secret, cu bile. În final, rezultatul votului este așteptat să fie anunțat în jurul miezului nopții.
Veștea caută voturile de AUR
Soarta guvernului Veștea depinde în acest moment de voturile AUR, după ce UDMR a anunțat că nu votează executivul.
În ciuda direcției date de liderul AUR, George Simion, de a nu vota Guvernul Veștea, unii parlamentari fac opinie separată, au declarat surse pentru Cotidianul.
Condiția ar fi ca măsurile propuse de AUR să fie preluate de viitorul Executiv.
„Dacă vin și preiau măsurile sugerate de noi, vom discuta intern. Noi vrem măsuri pentru țară, implementate la solicitarea AUR”, au declarat surse, care au specificat că sunt mai mulți în partid de această părere.
CITEȘTE ȘI: Găsește Veștea voturile de AUR? CALCULE
AUR așteaptă ca premierul desemnat să inițieze o discuție, fiindcă Adrian Veștea e cel care are nevoie de voturi.
„Ei trebuie să înceapă discuția și să ne facă propuneri pentru a exista un punct de pornire. Nu noi avem nevoie de ei. Apoi vom analiza si vom spune ce credem si cum vedem noi lucrurile”, a adăugat un parlamentar AUR contactat de Cotidianul.
Printre cerințele AUR s-ar număra: indexarea pensiilor cu rata inflației, TVA de 19%, impozit pe dividende de 8% și prag la microîntreprinderi de 500.000 euro.
Georgescu, mesaj pentru AUR
Seara trecută, Călin Georgescu a ținut să transmită un mesaj parlamentarilor. Acesta a precizat că „fiecare vot dat guvernului unui președinte ilegitim este un act de trădare a intereselor României”.
„Mesajul se adresează acum membrilor Parlamentului României, ai partidelor parlamentare sau independenți. Parlamentarii români trebuie să înțeleagă astăzi că fiecare vot dat guvernului unui președinte ilegitim este un act de trădare a intereselor României. Guvernul propus, «Bolojan 3», nu este o opțiune politică, să ne înțelegem. Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare”, a declarat Călin Georgescu într-un mesaj video publicat pe Facebook.
CITEȘTE ȘI: VIDEO Romeo Lungu, fostul arbitru propus la Dezvoltare: „A fost un hobby. Nu sunt prieten cu Ciolacu”
Într-o declarație pentru Cotidianul, Dan Dungaciu, numărul trei din AUR, a respins scenariul potrivit căruia partidul ar putea vota un executiv din care să nu facă parte, respectiv cel propus de Adrian Veștea, prim-vicepreședinte al PNL.
„AUR nu votează niciun guvern din care nu face parte. Aceasta este o linie roșie pe care am anunțat-o de multă vreme”, a declarat Dungaciu.